Uitstel bij aflossen lening NIEUWS 13 Grondstof voor zeker2000kilo amfetamine gevonden Ambtenaar wil bonus Tulsi Gabbard uit de race Heckrunderen bijgevoerd Zangtalent cel in om misbruik Door een routinecontrole op grote afstand ontdekten agenten het la boratorium. Woensdag rond tien uur in Nieuwer ter Aa nabij Breu- kelen zagen zij een bestelbus rijden met daarin een 51-jarige man uit Overberg. Omdat op de bus valse kentekenplaten had, hielden zij de auto staande. De auto bleek eerder dit jaar ge stolen te zijn in Waddinxveen en bovendien lagen in de laadruimte allerlei spullen voor de productie van synthetische drugs. Daarnaast hing een er sterke chemische lucht. De agenten besloten ook de woning van de man te controleren en stuit ten op het afetaminelaboratorium dat vermoedelijk niet meer recent in werking is geweest. Met hulp van een politiehelikop ter is het terrein volledig in kaart ge bracht. Uit het onderzoek bleek dat met de aangetroffen grondstoffen nog zeker 2000 kilo aan amfetamine kon worden geproduceerd. Hoeveel drugs eerder al zijn gemaakt in het laboratorium, dat is in onderzoek. De politie typeert het terrein als 'asociaal smerig'. ,,We hebben een gigantische puinhoop aangetroffen. Afval, jerrycans, lege vaten, chemi caliën.'' Medewerkers van de dienst infrastructuur van de Landelijke Eenheid van de politie deden de ontdekking aan de Spoorlaan in de kern Overberg. Gespecialiseerde medewerkers van de Landelijke Fa ciliteit Ontmantelen zijn de hele dag bezig geweest in een schuur van een boerderij. Vorige nacht werd het terrein bewaakt. Het op- ruimwerk vergt enorm veel tijd op en rond het terrein, waar ook flinke milieuschade is aangebracht. riaal aangetroffen'', zegt een woordvoerder van de politie. ,,Na- der onderzoek volgt.'' Om al het afval af te kunnen voe ren is zelfs een tijdelijke weg in het weiland aangelegd. Dat was nodig om met groot vervoer zoals vork heftrucks en vrachtauto's bij de schuur te kunnen komen. Een kleine twintig vrachtwagens zijn nodig om al het materiaal af te kun nen voeren. ,,Er ligt heel veel.'' Er wordt bekeken hoe lang het la boratorium al in gebruik was en hoeveel geld terug te vorderen is bij de verdachte. ,,Goed werk van de politie'', stelt burgemeester Frits Naafs in reactie op de vondst in zijn gemeente. ,Ik wil een beroep doen op alle agrariërs, pandeigenaren en overige vastgoedbezitters: weet aan wie je je eigendom verhuurd. Luis ter naar je onderbuikgevoel. Con troleer geregeld wat er zich afspeelt in de schuur.'' Naast het feit dat drugslabs ille gaal zijn, zijn ze ook gevaarlijk, zegt een wijkagent. ,,Denk aan het risico op brand- en ontploffing, vergifti ging en zware milieudelicten.'' Het laboratorium stond blank met een centimeters hoge chemi sche vloeistoflaag. En ook de vijver in de tuin was gebruikt als afvoer- putje voor chemisch afval. De ge meente gaat na het ontmantelen van het lab kijken wat de schade aan het milieu is. Het gaat in eerste instantie om le ningen tot 2,5 miljoen euro. Voor waarde is dat het bedrijf in de kern gezond is. De maatregel is een geza menlijk initiatief van ABN Amro, ING, Rabobank, de Volksbank en Triodos Bank. Voor particulieren die in moeilijkheden dreigen te ko men, bijvoorbeeld zzp'ers die werkloos raken door de crisis, zul len de banken ook maatwerkoplos singen bedenken, maakten ze gis teren bekend. De druk om iets te doen werd groot, zegt Kees van Dijkhuizen, bestuursvoorzitter van ABN Amro. ,,Wij werden helemaal platgebeld door bezorgde ondernemers. We beseften dat het hoog tijd was iets te doen. Van de vorige crisis hebben we geleerd dat je snel moet hande len. Niet zeuren, maar knallen.'' Banken coulant voor bedrijven die in nood verkeren door coronacrisis ABN Amro gaat zelfs nog verder dan de afspraken die de banken maakten. ,,Wij hebben besloten alle zakelijke klanten die een kre diet hebben van minder dan 2,5 miljoen euro automatisch zes maanden uitstel te geven van hun aflossingsverplichting. Dat gaat om 55.000 klanten. Zij hoeven niet te bellen, ze krijgen automatisch uit stel van betaling'', aldus Van Dijk huizen. Grotere bedrijven die meer dan 2,5 miljoen aan krediet hebben uit staan, moeten wel bellen. Ook met deze categorie klanten zullen de banken soepel omgaan, is de be lofte. Van Dijkhuizen is blij dat de ban ken nu een positieve bijdrage kun nen leveren. ,,In de vorige crisis wa ren banken onderdeel van het pro bleem. We zijn blij dat we nu on derdeel van de oplossing kunnen zijn.'' DEN HAAG De helft van de werknemers bij de overheid is bereid een deel van de salarisverhoging in te leveren voor een bonus die afhankelijk is van de geleverde prestatie. In de groep ambtenaren tot 45 jaar is 60 procent voorstan der, meldt vakblad Binnen lands Bestuur. Maar weinig werknemers in de pu blieke sector vindt het hui dige beloningsbeleid sti mulerend, melden onder zoekers in het blad. Ze ra den aan snel experimenten te beginnen. vrijdag 20 maart 2020 WASHINGTON Tulsi Gab bard heeft zich terugge trokken uit de strijd voor de Democratische nominatie voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen. Dat heeft zij gisteren bekend gemaakt op Twitter. Ze zegt dat ze nu koploper Joe Biden steunt. Gabbard was de enige vrouw die nog in de race was. Ze heeft gedurende de race weinig steun van kiezers gehad. Biden en diens grootste rivaal Bernie San ders gingen het 38-jarige lid van het Huis van Afge vaardigden ver voor. AMERSFOORT Staatsbos beheer gaat vanaf vandaag de heckrunderen in de Oostvaardersplassen bij voeren met hooi. De condi tie van de dieren is de af gelopen twee weken ach teruitgegaan doordat er te weinig gras is. Een dieren arts heeft vastgesteld dat de paarden in het gebied nog in goede conditie zijn. Grote aantallen brandgan- zen vreten de grasvlaktes in het Europese vogelre servaat kaal, zegt Staats bosbeheer. En er was toch al weinig gras door de he vige regenval in de afgelo pen weken. AMSTERDAM Holland's got Talent-finalist Lars de R. is gisteren door het gerechts hof in Amsterdam veroor deeld tot vijf jaar cel en tbs voor het seksueel misbruik van meerdere jonge jon gens. Dat misbruik ge beurde in India, Kroatië en Nederland. Het jongste slachtoffer was vier jaar. Het misbruik heeft zich voorgedaan over een peri ode van acht jaar. De R. reisde een paar keer naar India, waar hij tegen beta ling met jongetjes seks had. In Nederland mis bruikte De R. kinderen tij dens het geven van gitaar les. Ook als activiteitenbe geleider in een Amster damse speeltuin maakte hij zich schuldig aan misbruik. Een politiehelikopter werd ingezet om het hele terrein in kaart te brengen. foto william hoogteyling Inval bij 'asociaal smerig' megadrugslab in Overberg Agenten hebben in het Utrechtse dorp Overberg zo'n groot drugslaboratorium ont dekt dat een noodweg in het weiland nodig is om al het mate riaal af te voeren. Valse kente kenplaten leidden agenten naar de vondst in Utrechtse Heuvelrug. Marco Gerling Overberg ,,Er is daar ontiegelijk veel mate Burgemeester waarschuwt boeren voor verhuur schuur aan criminelen AMSTERDAM Bedrijven die het financieel zwaar hebben van wege het coronavirus krijgen van de banken een halfjaar uit stel voor het aflossen van hun leningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13