Wie moet de pannen voor heksensoep zoeken? Wij! CORONAVIRUS 4*1* 9 f 5 Hij zit al bijna zes uur in de plenaire zaal van de Tweede Kamer als mi nister Bruno Bruins (Medische Zorg) het woord krijgt. De be windspersoon vertelt dat er de ko mende dagen waarschijnlijk 'en kele miljoenen mondkapjes' naar Nederland komen, in de strijd te gen het coronavirus. Maar of de kapjes ook echt arriveren, is niet ze ker. De situatie is 'superspannend', vertelt Bruins gisteravond, even voor 19.00 uur. Daarop krijgt hij kritische vragen van Jesse Klaver (GroenLinks) en Geert Wilders (PVV). Het wordt de minster te veel. Hij valt flauw en zakt weg achter het spreekgestoelte in de Tweede Kamer. Collega-mi nister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) helpt hem omhoog, waarna Bruins de zaal wordt uitgeleid. 'Ik had last van een flauwte door oververmoeidheid en intensieve weken', laat Bruins kort daarna via Twitter weten. ,,Inmiddels gaat het weer beter. Ik ga nu naar huis om vanavond uit te rusten, zodat ik morgen weer aan de slag kan om de coronacrisis zo goed mogelijk te be strijden.'' Nachtmerrie Het is een opmerkelijke wending in een debat waarin wordt gesproken over het stijgende aantal coronabe smettingen, een lockdown van Ne derland en noodsteun van 10 tot 20 miljard euro voor tienduizenden bedrijven en zzp'ers die plots geen inkomsten meer hebben. ,,Een nachtmerrie", noemt premier Mark Rutte de coronacrisis. Hij moet zich verdedigen tegen kritiek van Geert Wilders (PVV) en Thierry Baudet (Forum voor De mocratie). Zij vinden dat het kabi net niet ver genoeg gaat om het co ronavirus in te dammen. ,,Zet Ne derland in een lockdown'', roept Wilders op. ,,Dat zal leiden tot min der ziekte en minder sterfgevallen. Iedere minuut dat Rutte daarmee wacht, komen er onnodig zieken W Coronavirus is 'nachtmerrie', zegt premier Rutte in het debat over de crisis bij.'' Volgens Baudet is het nu 'dweilen met de kraan open'. Na alle lof die Rutte kreeg voor zijn toespraak, afgelopen maandag, moet hij nu toch iets rechtzetten. In de toespraak vertelde hij dat het 'realiteit' is dat de komende tijd een groot deel van de Nederlanders met het virus besmet raakt. Rutte sprak over 'groepsimmuniteit': doordat steeds meer mensen besmet raken, neemt de immuniteit toe. Daarmee kan in de toekomst een 'bescher mende muur' om de ouderen en zieken heen worden gebouwd, zo zei Rutte. Maar, reageerden critici direct: dan kunnen in de tussentijd tienduizenden mensen overlijden aan corona. In het debat laat Rutte weten dat het niet zijn doel is om groepsim- muniteit op te bouwen. ,,Ons doel is om te sturen op voldoende ic-ca- paciteit'', zegt hij tegen bezorgde Kamerleden. Het kabinet wil voor komen dat veel mensen in korte tijd ziek worden waardoor de zieken huizen het niet meer aankunnen. ,,Groepsimmuniteit is een bijko mend effect van deze aanpak, maar het kan jaren duren om dat te berei ken'', benadrukt Rutte, die hoopt dat er veel eerder een vaccin be schikbaar komt. Volgens PvdA-leider Lodewijk Asscher heeft Rutte 'onhandig ge communiceerd'. Rutte zelf noemt de grote zorgen over groepsimmu- niteit een 'misverstand'. ,,Mijn aan pak is waar heel Europa en de rest van de wereld ook voor kiest'', zegt hij. Hij wijst erop dat in andere lan den, waaronder Frankrijk, mensen net als hier ook gewoon naar hun werk gaan. Zo groot zijn de ver schillen niet, betoogt hij. Steun In de Tweede Kamer is - afgezien van PVV en Forum - steun voor de crisisaanpak van het kabinet. Vol gens deskundigen van het RIVM is het nu nog niet nodig om Neder landers te verplichten thuis te blij ven, zo betoogt Rutte. ,,Een echte lockdown is: iedereen blijft thuis, niemand werkt meer, de fabrieken gaan dicht, je mag alleen met een briefje naar buiten.'' Zo'n situatie zou één of twee jaar kunnen duren. ,,Dat zal niemand accepteren.'' Rutte erkent in het debat dat hij zich niet altijd laat leiden door het RIVM. De sluiting van scholen, af gelopen maandag, was volgens ex perts helemaal nog niet nodig. ,,Maar de samenleving was zelf met de voeten aan het stemmen'', zegt Rutte, die onder grote druk stond om de schooldeuren toch te sluiten. ,,Dat was een democratisch be sluit.'' Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE De schooljuffen en meesters zijn los. Het duurde drie dagen, maar nu gaan ze vol op het orgel. Vanmorgen zwaaiden alle leraren vanaf de schoolapp, wel netjes anderhalve meter tus- sen de linies, naar de kinderen thuis. Nieuwe werkelijkheden. En daar komen de opdrachten. Ze moeten heksensoep maken, daarna een zelfportret, vervolgens een uurtje lezen, een rekentaak, begrijpend lezen. Diepgaand Groot respect hoor, voor deze stut ters van de samenleving, snot- neusvegers, mede-opvoeders. En wij vragen het zelf van ze. Er moet gepresteerd, van kleins af aan. Dus ik begrijp dat ouders zich zorgen maken om eindexamenpubers. Maar deze kleintjes? Ze pikken al zoveel op. Ze lezen, ze legoën, ze kijken historische speeches van de premier en dan hebben we daar diepgaande gesprekken over. Weet u wel dat de meeste Nobelprijs winnaars in hun jeugd bedlegerige bleekneusjes waren, die alleen maar konden lezen? Dus we hadden weinig zorgen. Tevergeefs. En wie denkt u dat nu de pannen voor de heksensoep bij elkaar moet zoeken, de rekensom men begeleidt, de inlogcodes ont houdt en zijn computer moet af geven aan de 7-jarige? Wij, die toch al een dubbel zo drukke baan hebben, met die hang-outs erbij en dat alles anders moet. En alles moet netjes natuurlijk. Want je mag niet onderdoen voor de rest. Mini-anekdote van mijn schoon moeder, die ooit met een gevaar lijke ziekte (bacillaire dysenterie) thuis zat, ook in quarantaine. ,,Na veel zeuren kreeg ik werk van school en dat moesten we na af loop inleveren bij de GGD. Die verbrandde dat dan.'' Nu hoopgevend nieuws voor de 6 miljoen Nederlanders die vol gens Rutte de ziekte moeten krij gen: Japan haalt goeie resultaten met het experimentele middel fa- Ik begrijp dat ouders zich zorgen maken om eindexamen pubers. Maar deze kleintjes? vipiravir. Ik geef u de chemische formule: C5H4FN3O2. Voor het geval u zelf aan de slag wilt. Wel goed roeren. Perenboom Maar daar komen de nieuwe cij fers: vijftien doden erbij en 346 nieuwe besmettingen. Daarom zou ik nu graag iets schrijven over de perenboom achter in de tuin. Maar daar hebben we ruzie over, mijn vrouw en ik. Want ik vind het zo mooi dat-ie midden in al deze misère al in bloei staat. Maar zij zegt: 'Doe niet zo melodrama tisch.' Dus u mag zelf die boom er bij bedenken of niet. Morgen meer. We moeten nog sommen maken. donderdag 19 maart 2020 GO Steun in de Kamer voor aanpak van coronacrisis Minister Koolmees helpt zijn collega Bruins, die onwel wordt. 'Een flauwte door oververmoeidheid', zei Bruins later. foto dirk hol In een roerig debat waarin mi nister Bruins (Medische Zorg) plots flauwvalt, meldt premier Rutte niet van plan te zijn Neder land voor langere tijd helemaal op slot te zetten. ,,Dat zal nie mand accepteren.'' Peter Winterman Den Haag Thierry Baudet (FvD) en Geert Wilders (PVV) vinden dat het ka binet niet ver genoeg gaat in de strijd tegen het virus. foto anp Net als veel Nederlanders blijft redacteur Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 7.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9