m CORONAVIRUS Geen condoleances 8 WBÊtm donderdag 19 maart 2020 Niet alleen het leven staat onder zware druk door het coronavirus. Ook de dood. Julie Bruijnincx ziet dat de begrafenis van haar peettante Ria, die altijd voor iedereen klaarstond, verandert in een sober en minimalistisch afscheid. Honderden keren zong Ria met haar koor in de rooms-katholieke kerk in haar dorp. Voor ie dereen, zonder aanzien des persoons. Bij trouwerijen en be grafenissen. En juist nu Ria zelf ten grave daalt, gaat dat gepaard met een stilte die niet bij haar past. Door de dreiging van corona ziet Julie Bruijnincx dat de begrafenis van haar peettante, morgenochtend, is verworden tot een laatste, mini malistisch samenzijn. ,,Het is zo treurig. Mijn peettante heeft zelf al tijd alles voor anderen gegeven. Ze was veertig jaar vrijwilliger in de zorg voor ouderen en gehandicap ten, heeft voor iedereen gezongen en nu het voor haar zover is, krijgt ze een kleine, sobere afscheids- dienst. En zo zijn er nu heel veel tante Ria's die begraven worden.'' Bruijnincx vertelt dat haar peet tante Ria (83) is overleden aan de gevolgen van een longontsteking. ,,En haar dood had niets met corona te maken. Er gaan ook oude mensen gewoon dood.'' Op verzoek van de nabestaanden blijft de achternaam van Ria achterwege, net als het Noord-Hollandse dorpje en de kerk waar morgenochtend de dienst is. Alsof het een geheim afscheid is. ,,Want we willen simpelweg niet dat mensen naar de kerk komen en we aan de deur moeten weigeren. Normaal gesproken zouden we van uit huis naar de kerk lopen in een soort rouwstoet. Ook dat kan niet.'' Van de zo kenmerkende katho lieke aankleding kan morgen bij de begrafenis geen sprake zijn. Terwijl het geloof en de kerk Ria altijd troost en houvast hebben geboden, vertelt Bruijnincx over de telefoon. Ze is op weg van Leeuwarden naar Noord-Holland voor een laatste bespreking met familie over de be grafenis. „Concreet betekent het: geen avondwake en geen rouwkaar ten, omdat we mensen dus niet wil len wegsturen als ze komen. We doen geen aankondiging wanneer de uitvaart is. En er worden geen klokken geluid tijdens de begrafe nis. Dat is toch een groot ding in de katholieke kerk. Maar ook geen kof fietafel achteraf of een condoleance. Het is een begrafenis, maar niet met de mogelijkheden en de troost die de kerk doorgaans kan bieden.'' Over de vloer Ria en haar man Martien hebben zelf geen kinderen, maar zijn de peetouders van Bruijnincx en haar twee oudere zussen. Als kinderen kwamen de drie meer dan geregeld, soms hele dagen, bij hen over de vloer. De onderlinge banden tussen de twee families zijn nog altijd nauw. De familie van Ria zelf komt uit Noord-Brabant en kan gezien de strenge sociale restricties niet bij de begrafenis zijn. ,,Het zijn veelal 80-plussers, onder wie haar zus en zwagers en een aantal neven. Die kunnen niet komen, want ze zitten in thuisisolatie en zijn ook nog eens een risicogroep.'' Vorige week al, tijdens het ziek bed van Ria ('kort en hevig') zag Bruijnincx hoe het coronavirus steeds bepalender werd. Maat schappelijke bewegingsvrijheid werd steeds beperkter. Zoals was send water een weg vindt over het strand. Zondag, de dag van het overlijden van peettante Ria, werd bijvoorbeeld ook besloten dat scho len gesloten zouden blijven. ,,Waar we vorige week nog in het zieken- BEPERKINGEN Ze heeft voor iedereen gezongen en nu het voor haar zover is, krijgt ze een kleine, sobere dienst huis zijn geweest en op bezoek konden, ging afgelopen zondag het restaurant dicht en werd bezoek af gehouden.'' Twintig mensen Iedereen die niet naar de begrafenis kan komen, heeft de afgelopen da gen nog een laatste groet kunnen brengen in het huis waar ze lag op gebaard. Morgenochtend is dan de kleine en sobere eucharistieviering in de kerk van het dorp waar Ria woonde. Om de afstandvoorschrif ten van anderhalve meter in acht te nemen en om de kans op besmet tingsgevaar te minimaliseren is slechts plek voor twintig mensen. Bruijnincx: ,,In de kerk, want die is dusdanig groot dat je afstand kunt houden. We hebben echt koppen moeten tellen. Oom Martien, zijn broers en zussen, drie neven en hun vrouwen. Onze familie, dus mijn moeder, mijn zussen, ik en onze partners. En dan de pastoor. Maar mijn kinderen en die van mijn zussen kunnen niet komen om ruimte te maken voor naaste fa milie. Iedereen accepteert de situa tie, er is berusting en we gaan er een waardig afscheid van maken.'' Het enige dat de nabestaanden van 'tante Ria' verder kunnen doen, is hopen dat het coronavirus zich laat beteugelen. Al weet niemand hoe dat zal gaan en hoe lang dat gaat duren. Maar als dat moment er is - over één maand, over twee of misschien pas in de zomer - dan zal Ria haar afscheid met alle egards alsnog krijgen. Bruijnincx: ,,In ieder geval met een uitgebreide herden kingsdienst met het koor en de mensen uit het dorp. Met een bid prentje en een rouwkaart.'' GO Bij een uitvaart in Dronten konden deze week vanwege de coronarestricties maar weinig mensen aanwezig zijn. FOTO ALEX MULDER Begraven zonder klokgelui Daan Hakkenberg Rotterdam —Julie Bruijnincx over haar peettante Rob Mewe, locatiemanager van het Leidse Dela-crema- torium Rhijnhof, en zijn me dewerkers doen er alles aan om aan uitvaartwensen te voldoen. ,,Een vliegende uil voor een valkenier of een motor naast de kist.'' Maar sinds de corona-uitbraak zien uitvaartondernemers zich vooral geconfronteerd met beperkingen. De gevoeligste is wel het maximum van der tig aanwezigen. ,,Wij proberen mensen een goed gevoel te geven bij een intens verdrie- tig moment. Dat wordt nu doorkruist door richtlijnen. Rationele keuzes, maar voor nabestaanden is een uitvaart vooral een emotioneel pro ces.'' Corona noopt tot stren ge voorzorgsmaatregelen. Geen hapjes of drankjes voor en na begrafenissen en cre maties. Geen condoleances. Mensen mogen enkel in grote ruimten samenkomen. ,,Men- sen kunnen ook niet meer bij de start van de crematie zijn in de ovenruimte. Te veel mensen in een kleine ruimte.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8