CORONAVIRUS 7 Nog ruim een week doorbijten, dan weten we hoe de Nederlandse lockdown-//g/7f aanslaat. Dan zal ook blijken of de toename van coronagevallen afvlakt. De grote vraag daarna: hoeveel doden gaan er vallen? VWJk L 1 Ooit, voor het gevoel eeuwen geleden, hadden we in Neder land zeventien mil joen bondscoaches. Nu het EK voetbal een jaar ver schoven is, hebben we plots ze ventien miljoen epidemiologen, virologen en artsen. De pet van bondscoach is ingeruild voor een witte jas. En dat levert soms onheilspel lende borrelpraat op. Deze bij voorbeeld: 'Nederland moet reke ning houden met 336.000 tot 700.000 doden en 1,8 miljoen ern stig zieken'. De berekening kwam vorige week van burgerrechten organisatie Privacy First en was het product van wat gegoochel op de achterkant van een bierviltje - de situatie in Wuhan werd creatief geprojecteerd op Nederland. Experts waarschuwen voor zulk nattevingerwerk, dat vol zit met aannames en projecties en verder geen rekening houdt met alle on zekerheden. Toch noemen ook de kenners getallen waarvan de schrik je om het hart slaat. Arts- microbioloog Marc Bonten be stempelde dinsdag een aantal van 50.000 sterfgevallen als mogelijk, prominent viroloog Marion Koop mans weersprak die avond bij Nieuwsuur niet dat 40.000 tot 80.000 mensen het leven kunnen laten. Stel dat die slachtoffers de komende anderhalf jaar vallen (daarna moet er een vaccin kun nen zijn) dan gaan er in het slecht ste geval wekelijks duizend men sen dood. Die berekening is gebaseerd op het (horror)scenario dat acht a ne gen miljoen Nederlanders corona oplopen, dat de helft van hen echt ziek wordt, en dat van die groep Al die apocalyptische prognoses moet je met zakken zout nemen dan weer 1 tot 2 procent overlijdt. ,,Het kan dat er uiteindelijk 40, 50 of 60.000 mensen overlijden'', zegt Hans Heesterbeek, hoogleraar theoretische epidemiologie (Uni versiteit Utrecht). ,,Maar het zou ook echt veel minder kunnen zijn. Als de sociale maatregelen werken, en daar krijgen we eind volgende week zicht op, als de toename af vlakt, als we zwakkeren goed we ten te isoleren: dan kan het zomaar lager uitpakken. Daarbij gaat de groepsimmuniteit niet in deze eerste golf worden bereikt.'' Apocalyptische Ook Aura Timen van de RIVM hoopt 'eind maart, begin april' ef fecten te zien van alle restricties. En dus, vult hoogleraar Heester beek aan: ,,Al deze apocalyptische prognoses moet je met zakken zout nemen. We kennen gewoon niet de totale populatie coronapa tiënten. Wie hebben het allemaal? Als je niet veel breder kunt testen weet je dat niet. Dus weet je ook niet wat de sterftegraad is, en kun je lastig voorspellen wat de Neder landse gegevens zullen worden. Zo'n grove schatting gaat er bo vendien vanuit dat iedereen een even grote kans heeft de ziekte te krijgen en eraan te overlijden, dat is niet zo als we de kwetsbaren goed afschermen.'' Op dit moment kan er nog geen echt goede inschatting worden ge maakt, zegt ook een woordvoerder van wereldgezondheidsorganisa tie WHO (eerder schatte de WHO het sterftepercentage tussen de 0,3 en 1 procent). ,,Dat kan gedurende een uitbraak sterk variëren'', stelt deze. Mede daarom begint het RIVM met een peiling onder Ne derlanders, de infectieradar. Ook zullen er nog andere steekproeven volgen die een beter beeld moeten geven. Ger Rijkers, als immunoloog verbonden aan de Universiteit van Utrecht en University College Roosevelt, durft een optimistische voorspelling aan: ,,Als de maatre gelen die we nu nemen effect heb ben, en de groei binnen een of twee weken afzwakt, dan hoop ik dat we er met duizend tot vijftien honderd doden wel zijn. Dat is in derdaad een vrij laag aantal: in een slecht griepseizoen komen bijna 10.000 mensen om het leven.'' Effectief Rijkers heeft er vertrouwen in dat de kwetsbare groep nu al effectief afgesloten is van de rest van de maatschappij, en daardoor goed beschermd is. „Vergelijk dat eens met de aanpak van de 'normale' griep. Als die rondwaart mogen kleinkinderen gewoon bij hun opa en oma op bezoek, met alle risico's van dien.'' In het scenario van Rijkers komt China heeft ruim een miljard inwoners, daar zijn tot nu toe 3200 doden gevallen er binnen afzienbare tijd een soort steady state, waarin het virus dus wel slachtoffers eist maar lang niet zo veel als sommigen vrezen. ,,Het gaat erom dat we de kwetsbaren blijven afschermen. Dat vereist wel een moeilijke afweging. Het is niet niks om tegen ouderen te zeg gen dat ze een jaar geen bezoek mogen ontvangen.'' Er is nóg een reden waarom de immunoloog niet gelooft in vele tienduizenden doden: ,,China heeft meer dan een miljard inwo ners, daar zijn tot nu toe 3200 do den gevallen. Het lijkt me heel sterk als dat er in Nederland dan zoveel meer worden. En nog iets: dit is nog niet wetenschappelijk bewezen, maar doorgaans is dit type virussen vooral in de herfst en winter actief. Ik hoop dus van harte dat dat voor Covid-19 ook geldt, dat het mooi weer blijft en dat het zich daardoor snel terug trekt.'' Hoogleraar Heesterbeek wijst op een ander lichtpuntje: ,,Wij hebben tijd die ze in China en in Italië niet hadden. Daardoor kunnen we onze zorgcapaciteit op orde brengen.'' Drie scenario's bestrijding coronavirus donderdag 19 maart 2020 GO Doemscenario's? Eind volgende week weten we meer Niels Klaassen Sander van Mersbergen Den Haag/ Utrecht Een arts behandelt een coronapatiënt op de ic van het Poliambulanza ziekenhuis in het Italiaanse Brescia. foto afp -Hans Heesterbeek, hoogleraar -Ger Rijkers, immunoloog Ziektegevallen Niets doen In korte tijd groot aantal gevallen/doden Gecontroleerd (strategie Nederland) Social distancing; spreiding en afvlakking curve Lockdown Heropleving bij opheffen maatregelen Tijd sinds start epidemie Beschikbare intensive care bedden 190320 TU BRON: RIVM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7