ÖZCAN AKYOL Toch fijn idee dat de paus aan mij en mijn gezin denkt CORONAVIRUS 6 donderdag 19 maart 2020 Geen voetbal meer dus voorde verandering eens met mijn vrouw gepraat. Blijkt ze ontslagen te zijn bij de V&D JE KUNT NIET VOORZICHTIG GENOEG ZIJN MET HET CORONA VIRUS. IK HEB ZOJUIST M'N SCHOONMOEDER AFGEBELD VOOR KERST... Column $0 @OzcanAkyol het raam te gaan hangen voor de leveranciers van wc-papier. Maar goed, er zijn te veel grap pen om op te noemen: een greep daaruit staat op deze pagina. Om te laten zien dat we niet bang zijn. Of wel. Om met z'n allen het leed een beetje weg te lachen. Ik had een raar gevoel bij het Kamerdebat over het coronavirus ,,Humor is de beste zalf', zei de Haagse cabaretier Sjaak Bral ooit toen 'de dood' het thema werd van een van zijn oudejaarsconferences. Tja, wat kunnen we - naast ap plaudisseren voor de mensen in de zorg - ook anders doen dan grap pen maken over een virus waar nog geen vaccin voor is? En dan gaan we ook los. Er is geen appgroep in Nederland die niet volloopt met grappige foto's, filmpjes en spreuken. Eerst nog vooral over wc-papier, inmiddels over thuiswerkers (kinderen vast gebonden op de grond, dat soort foto's) en later toch weer over wc- papier: Tim van den Essen uit Eindhoven monteerde het Toren tje van Rutte die het volk toe spreekt vol metEn zette er 'moeilijke boodschap bij'. De 20- jarige Van den Essen attendeerde Arjan Lubach er zelfs op: 'Kunnen jullie er wat mee'. ,,Geen reactie op gehad," zegt Van den Essen. V&D En wat te zeggen van Jacco van Leeuwen. Hij gooide deze grap op Twitter: 'Geen voetbal meer, dus voor de verandering eens met mijn vrouw gepraat... Blijkt ze ontslagen te zijn bij de V&D'. Meer dan tiendui zend likes en nog duizenden re- tweets en opmerkingen rolden over hem heen. ,,En de grap is: ik ben vrijgezel", lacht de Hagenaar die wel twee dochters heeft, maar dus geen vrouw (meer) die bij V&D werkte. ,,Die grap is ook niet van mij, hij zat in een appgroep en ik gooide 'm op Twitter, als eerste blijkbaar", lacht Van Leeuwen, die trouwens voorstelt - in navolging van het applaus voor de mensen in de zorg - met de blote kont uit Maar de coronacrisis is te urgent om er just another day at the office van te maken. De oppositie mag best de hou ding van het kabinet in twijfel trekken, dat moet zelfs in die rol, maar het is vals en gevaarlijk om ook in deze tijden groepen tegen over elkaar te zetten. Als Rutte ernaast zit, waar ik niet over kan oordelen, voed hem dan met informatie van erkende wetenschappers die er anders over denken. Ik zou willen dat die chronisch boze parlementariërs eens een keer naast de premier gingen staan, in plaats van recht tegen over hem. De weg naar een snelle oplos sing is geen verdeeldheid. Cynisme en achterdocht zijn makkelijke reflexen, maar iemand die zich in deze tijden als volks vertegenwoordiger écht wil on derscheiden, schaart zich achter de groep die een oplossing zoekt, en dan is constructieve kritiek na tuurlijk mogelijk - die is zelfs ge wenst. De komende tijd zal er nog veel worden gebakkeleid over de koers die onze ministers momenteel va ren. Niemand weet met 100 pro cent zekerheid wat de beste me thode is om deze pandemie te be strijden. Als dat nou de basishouding van iedere politicus wordt, hoeft deze kwestie niet te ontaarden in ordi nair bekvechten. Een beetje columnist geniet van politiek spektakel in de Tweede Kamer. Vooral als er harde noten worden gekraakt, met verwijten over en weer, zodat we thuis allemaal kunnen zien welke bestuurders op hun bek gaan, bij voorbeeld omdat ze totaal niet op de hoogte zijn van de materie waarover ze meepraten. Een dergelijk spel werd tijdens het coronadebat gespeeld: een aan tal politici deed zich voor als ama- teurviroloog en trok de ideeën van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) in twijfel. Het gaf me een naar gevoel. Er werd de suggestie gewekt dat onze overheid moedwillig voor een actieplan had gekozen dat veel doden zou opleveren. Alsof er een betere optie bestaat, zoals ook veel anonieme Facebookgebruikers weten te vertellen, die plotseling allemaal wetenschappers zijn. Waar het op neerkwam: de aan pak van de regering werd gepoliti seerd. Dat bleek ook wel uit de kopstukken die zich tegen premier Rutte keerden: Baudet en Wilders. onze minister-president naar rechts wil lopen, roepen zij dat hij een blind paard is. Kiest hij voor links, dan man keert er ook iets aan zijn ogen. DAGBOEK ITALIË Paus Franciscus presenteert zich nadrukkelijk als lichtend baken in deze moeilijke tijden. Eerder deze week ging hij te voet naar twee kerken in het centrum van Rome om God's hulp te vragen in de strijd tegen het coronavirus. Op een nu al iconische foto is de paus te zien terwijl hij, samen met drie bodyguards, over een compleet verlaten Via del Corso, de grote winkelstraat in het centrum van de stad, loopt. De kerken zijn dicht, maar de Heilige Vader wil dichter bij de mensen staan dan ooit, zo laat hij blijken. En hoewel ik niet gelovig ben, geeft de be zorgdheid van Franciscus toch een prettig gevoel. Fijn idee dat mijn, bijna, buurman ook een beetje aan mij en mijn gezin denkt. In een uitgebreid interview woensdag in de krant La Repub- blica, nodigt hij mensen uit deze tijd niet als verloren te beschou wen maar waardevol te besteden. ,,We moeten de kleine gebaren koesteren, die soms verloren gaan in de drukte van alledag. Gebaren van affectie en warmte, een omar ming, een extra telefoontje aan een familielid.'' Hij benadrukt wel de noodzaak van het isolement, hoe moeilijk ook. En die noodzaak lijkt toch niet tot iedereen doorgedrongen. Hoe wel ik de indruk heb dat meeste Italianen ervan overtuigd zijn dat de lockdown de enige weg is, zijn er nog steeds mensen die zich eraan onttrekken. De Chinese art sen die sinds een paar dagen de Italianen bijstaan in de strijd tegen het coronavirus waren verbijsterd over het aantal mensen dat nog steeds op straat is. In de regio Lombardije, waar bijna de helft van alle besmettingen zijn, is zo'n 40 procent van de mensen nog re gelmatig buiten. Ineens is ieder een een hardloper, een geldige re den om buiten te zijn, mits je ge noeg afstand houdt, of heeft een hond. Een foto van een overvolle metro tijdens het spitsuur in Mi laan, schokte maandag Italië. Zo komen we er nooit vanaf. Ook in mijn straat is het niet ab soluut stil. Er komen nog steeds af en toe scooters en auto's voorbij en ook de bus rijdt nog. Als ik vanaf het balkon naar beneden kijk, zie ik voornamelijk ouderen zeulen met boodschappentassen en toen ik eerder deze week even over het kerkpleintje in mijn buitenwijk liep, waren de bankjes bezet. Ou dere mannen die rustig een krantje lazen en keuvelden over het laatste nieuws. Via sociale me dia verneem ik dat ook in Neder land het voornamelijk ouderen zijn die moeite hebben met het verplicht 'ophokken'. Misschien is de boodschap van de Nederlandse overheid twee slachtig, we gaan in lockdown, maar toch niet helemaal, terwijl die hier in Italië vanaf het begin duidelijk was: we gaan de boel, hoe moeilijk ook, stilleggen tot het overwaait. Het uiteindelijk doel is misschien wel hetzelfde: het aan tal mensen dat intensieve hulp no dig heeft zo veel mogelijk sprei den. A De situatie wordt nu toch wei erg serieus! Vanmorgen hebben de eerste Hollanders hun handdoek op een intensivecare bed gelegd!! We kunnen ook lachen Bekvechten Rotterdam Al zijn we dan met z'n allen in een slechte film beland, één ding sterft nooit: humor. Twitter en appgroepen lopen er vol mee. Het woord van het jaar kan niet anders dan pleepapier wor den. Victor Schildkamp Dat is hun tweede natuur. Als Angelo van Schaik De beelden en horrorverhalen uit Bergamo doen beseffen dat de coronacrisis nog lang niet voorbij is. 330 doden in een week, één op de vijf huisartsen besmet en elk half uur een be grafenis, alleen al in die stad. De moraal staat onder druk. Cor respondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6