Transavia stopt, Schiphol krimpt Hulp bij boodschappen van Acda voor ouderen en verpleegkundigen CORONAVIRUS 5 vakantiegangers te repatriëren Het lijkt wel een oorlog zonder duidelijke vijand donderdag 19 maart 2020 de lokale overheid in een land niet mogelijk is, bemiddelt de Nederlandse ambassade in dat land om dat toch mogelijk te maken. Die situatie deed zich afgelopen weekend voor in Ma rokko, toen de regering alle vluchten naar bepaalde landen annuleerde. Na tussenkomst van Buitenlandse Zaken kregen luchtvaartmaatschappijen, waaronder Transavia, toestemming om met zo'n tien vluchten gestrande Nederlanders op te halen. Overheidsvlucht In het Chinese Wuhan, waar Neder landers en Europeanen werden over vallen door ingrijpende maatregelen van de Chinese overheid, besloot Ne derland uiteindelijk om - samen met andere Europese landen - een toestel te sturen om landgenoten op te halen. Aan zo'n overheidsvlucht wordt nu nog niet gedacht, stellen ingewijden, al kan zo'n scenario wel in beeld ko men als blijkt dat het voor sommige Nederlanders onmogelijk is om via re guliere reisorganisaties en luchtvaart maatschappijen thuis te komen. Dure tickets De ANVR houdt er intussen al reke ning mee dat het nog wel eens weken kan duren voordat alle Nederlanders teruggehaald zijn. Het gezin Nuijten moet er niet aan denken. Echte alter natieven ziet Jesper ook niet zo gauw. Het eerste het beste vliegtuig naar huis nemen, is volgens hem geen op tie. ,,De prijzen zijn soms torenhoog. We zagen een ticket voorbijkomen van 1100 euro. En een vlucht met een reisduur van 48 uur of met eindbe stemming Parijs, dat zien we met een baby en kind niet zitten. Nou, we zul len in ieder geval blij zijn als we weer veilig thuis zijn.'' LUCHTVAART Acda (foto) doet altijd z'n bood schappen in de Jumbo aan de Am sterdamse Westerstraat en consta teert dat ook daar hamstergedrag tot lege schappen leidt. Om te voor komen dat kwetsbare mensen en zorgpersoneel geen boodschappen in huis hebben, kunnen zij hun boodschappenlijstje via een mailtje aan hem doorgeven. Super marktmanager Michel de Koning is blij met de boodschappenservice van Acda. „Hij is klant bij ons en we maken vaak een praatje. Zo kwamen we op het idee om dit bood- schappenproject op te zetten. Thomas ontvangt de mail en samen zetten we de boodschappen klaar. De mensen kunnen hun bestelling dan bij ons ophalen en afrekenen.'' Uitdaging Volgens De Koning is het een uit daging om de tassen met bood schappen vol te krijgen, maar gaat het wel lukken. ,,We krijgen onze vracht heel vroeg, rond 06.00 uur, vervolgens zorgen we ervoor dat we eerst de tassen vullen van de oude ren, zorgenden en mindervaliden. Zij krijgen voorrang en kunnen hun spulletjes vanaf het moment dat de winkel open is, ophalen.'' De Koning heeft het Jumbo-hoofd kantoor gevraagd of het initiatief landelijk kan worden ingevoerd. Woordvoerster Claire Trügg zegt dat de supermarktketen de actie toejuicht, maar dat de prioriteit van het hoofdkantoor in Veghel op dit moment ligt bij het op peil houden van de voedselvoorziening. ,,Het is nog steeds een enorme operatie om de producten tijdig van A naar B te krijgen. Maar wij vinden de actie van Thomas Acda en onze collega's in Amsterdam hartverwarmend. Het staat andere ondernemers na tuurlijk vrij om iets dergelijks ook op te zetten.'' Sommige supermarkten onder steunen ouderen door hen 's mor gens voorrang te geven. Trügg: Ouderen kunnen dan tot 09.00 uur als eersten hun boodschappen doen, daarna de an dere klanten. En ook in Den Bosch kunnen klanten met een vi taal beroep een bood schappenlijstje inleve ren en worden de spullen voor hen klaargezet." De supermarktketen zet al een paar dagen extra personeel in om met name de logistiek onder controle te houden. Veel medewerkers van met name de distributiecentra ko men uit Oost-Europese landen en hebben vanwege de coronacrisis besloten terug naar hun vaderland te gaan. Volgens Jumbo zijn er in middels maatregelen genomen om het wegvallen van deze groep op te vangen. ,,We zetten meer uitzend krachten in. Ook personeel van La Place biedt zich aan om bij ons aan de slag te gaan. Daarnaast wordt er veel overgewerkt.'' Hoe het co ronavirus het wereldwijde toerisme heeft lamgelegd. Voor de crisis was het druk, nu is er af en toe nog een verdwaalde toerist waar neembaar. Van links af: Angkor Wat in Cambodja, het Colosseum in Rome, het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king, de Taj Mahal in India en de Sensoji- tempel in Tokio. FOTO'S AP EN AFP in buitenland —Femke Nuijten SCHIPHOL Luchtha ven Schiphol bouwt activiteiten af, nu het aantal passagiers met 60 procent is ge daald. Transavia staakt vanaf maandag haar vluchten. De budgetdochter van KLM stopt in ieder geval met vliegen tot 5 april, maar blijft wel gestrande passagiers ophalen. Schiphol sluit vijf van de zeven pie ren en mikt erop dat dit volgende week dinsdag ingaat. Dat betekent dat Schiphol in sterk afge slankte vorm openblijft voor de passagiers- vluchten die nog wel aankomen en vertrek ken. Dan gaat het onder meer om repa triëring, vrachtverkeer, hulpdiensten en uitwij kende vliegtuigen. De bedoeling is dat vanaf dinsdag alleen de D- en E-pier nog in gebruik zijn voor pas- sagiersvluchten. De opstelplaatsen voor vliegtuigen bij de ove rige pieren worden ge bruikt als tijdelijke par keerplaats voor de vliegtuigen die langere tijd aan de grond zul len staan. ,,We gaan terug naar een 'kern-Schiphol'. Daardoor blijven we open voor Nederlan ders die nu in het bui tenland zijn en naar huis willen, voor vrachtvluchten met bij voorbeeld medicijnen en medische hulpmid delen en voor de vluchten die nog wel plaatsvinden''', aldus Schiphol-baas Dick Benschop. Schiphol verwacht de komende dagen veel repatriëringsvluchten van Nederlanders uit het buitenland. Maar het aantal vluchten zal snel verder dalen. Door personeel uit de zorg, ou deren en mindervaliden voor rang te geven, probeert zanger- cabaratier Thomas Acda te voorkomen dat zij in de super markt achter het net vissen. Cindy van Rijswijk Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5