I CORONAVIRUS Touroperators en luchtvaartmaatschappijen pogen gestrande 4 Update Grenzen dicht en luchtruim op slot. Veel Nederlandse vakantiegangers weten niet of ze nog thuis kunnen komen. Zo'n 200.000 toeristen verkeren in groeiende onzekerheid. Wedoen ons best om iedereen te repatriëren. Alle hens aan dek donderdag 19 maart 2020 Aantal besmettingen wereldwijd: 214.010 Aantal doden wereldwijd: 8727 Aantal mensen genezen wereldwijd: 83.207 Aantal besmettingen in Nederland: 2056 Aantal doden in Nederland: 58 Volgens de ANVR, de brancheorgani satie van reisorganisaties, begint de tijd te dringen voor wie nu naar huis wil. Touroperators en luchtvaartmaat schappijen kunnen de druk amper aan: ze worden overspoeld met vragen en bezorgde telefoontjes van reizigers die naar huis willen. ,,Het is alle hens aan dek'', zegt Claudia Metz van Transavia. ,,We doen ons best om ie dereen te repatriëren. We zetten extra vliegtuigen in, onder andere naar Egypte, Turkije en Spanje, maar door alle drukte zijn we helaas niet altijd even goed bereikbaar'', zegt ze. Bij andere maatschappijen is het al net zo'n gekkenhuis. De ANVR schat dat er zeker 200.000 Nederlandse toe risten in het buitenland zijn. Slechts een klein deel, 20.000 tot 30.000 men sen, heeft een pakketreis geboekt en heeft in die zin 'geluk' dat de reisorga nisatie hulp en bijstand biedt. Reizi gers met een los ticket daarentegen zitten in een lastig parket; zij moeten zelf de terugreis zien te regelen via hun luchtvaartmaatschappij. Dat dit niet soepel verloopt, blijkt uit de talloze bezorgde reacties van reizigers. De frustraties over slechte bereikbaarheid van maatschappijen en torenhoge ticketprijzen lijken groot, ook nemen de zorgen toe over de veiligheid ter plaatse. Een groeiend aantal landen, van Peru en Guatemala tot Nieuw-Zeeland en Spanje, hebben inmiddels al een lockdown ingesteld en extreme quarantainemaatregelen genomen om het coronavirus onder de duim te krijgen, met als gevolg soms een nijpende situatie voor de toerist die geen kant meer op kan. Bij het gezin Nuijten uit Raams- donk in Noord-Brabant zijn de zorgen groot. Jesper (31) en zijn vrouw Femke (36) zitten met hun twee meisjes Jip en Luus van 2 jaar en 10 weken 'vast' in een appartement op Gran Canaria. Ze zouden afgelopen zaterdag terug vliegen naar Nederland, maar dat liep door de uitbraak van het coronavirus anders. Ommetje Net voor vertrek kregen ze een sms'je van Transavia dat de vlucht was ge schrapt, vanwege de ingestelde reisbe perkingen. Femke: ,,Het was een geluk dat we niet al waren ingecheckt, dan zaten we nu op het vliegveld met twee kleine kinderen.'' Inmiddels moet ie dereen op het eiland binnenblijven. Even een ommetje maken zit er niet meer in. Als ze zich op straat begeven, vragen agenten waar ze heengaan. ,,Als we zeggen naar de apotheek of supermarkt, dan moeten we een bon netje laten zien'', zegt Jesper. ,,Het lijkt wel een oorlog zonder duidelijke vijand'', vult Femke aan. In paniek raken is er niet nodig: er zijn voldoende voedingsmiddelen en an- dere benodigdheden en hun jongste dochter krijgt nog borstvoeding. Het zijn vooral de onzekerheid en ondui delijkheid die Femke en Jesper 'gek en moe' maken. ,,We krijgen weinig in formatie en Transavia is moeilijk be reikbaar.'' Hun terugvlucht is gepland op zaterdag, maar ze houden hun hart vast. Transavia zegt zijn best te doen, maar kan hun zorgen ook niet hele maal wegnemen. ,,Het probleem is dat we te maken hebben met quarantai nemaatregelen die andere landen op leggen'', aldus woordvoerster Metz. Mogelijkheden Buitenlandse Zaken zegt ondertussen naarstig met de reisbranche te kijken naar mogelijkheden om Nederlanders die dat willen naar huis te krijgen. ,,Er zijn nog veel mogelijkheden om vluchten te sturen. Er wordt hard ge werkt om dat mogelijk te maken maar de tijd is beperkt'', luidt de bood schap. Als uitreizen door beperkingen van GO i Kledingwinkelketen C&A heeft 'tot nader order' al haar 116 filialen in Neder land gesloten. Ook mode winkelketen WE Fashion is dicht. Gisteren besloten Ikea en De Bijenkorf al dicht te gaan, evenals di verse telecomwinkels. i De grens tussen de VS en Canada gaat dicht voor 'niet-noodzakelijk perso nenverkeer'. i Tien EU-lidstaten hebben bij de EU gemeld dat ze in verband met corona grenscontroles invoeren. Het gaat om Duitsland, Oostenrijk, Denemarken, Polen, Spanje, Portugal, Hongarije, Tsjechië, Est land en Litouwen. Ook de Schengen-landen Zwitser land en Noorwegen con troleren. -'.f i De Spaanse koning Fe lipe (foto) ziet vanwege de coronacrisis af van het voorgenomen staatsbe zoek aan de Verenigde Staten. Hij werd op 21 april in het Witte Huis verwacht. i Het Amerikaanse leger gaat helpen bij de aanpak van de gevolgen van co rona. President Trump stuurt twee hospitaalsche pen naar New York en naar een plaats aan de westkust voor de zorg aan besmette patiënten. i In Lombardije vreest de gouverneur dat het ge zondheidssysteem instort. Volgens Attilo Fontana na dert het moment er geen plek meer is voor nieuwe zieken. In de afgelopen 24 uur stierven 475 mensen. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Chaos troef bij toerist Natasja de Groot Hanneke Keultjes Baarn jSf! Het gezin Nuijten uit Raamsdonk verkeert in onzekerheid. —Claudia Metz, Transavia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4