Verzet tegen brug Damse Vaart Nynke van der Ploeg directeur Toonbeeld 7 BUURTZORG TERNEUZEN TIEN JAAR Het Terneuzense Buurtzorgteam bestaat tien jaar. Maar tijd voor een feestje is er even niet. ,,We proberen met zijn allen de boel zo goed mogelijk draaiende te houden", zegt Jos de Blok, de man achter Buurtzorg Nederland. donderdag 19 maart 2020 Het is een gedenkwaar dige tiende verjaar dag. ,,Bij mijn weten hebben we zoiets nog nooit meegemaakt", zegt Nadine Dekkers, één van de verpleegkundigen van Buurtzorg Terneuzen. Tot nu toe weten Dek kers en haar collega's hun werk nog te doen zonder al te grote pro blemen. Vergeleken met andere regio's in Nederland, valt het in Zeeuws-Vlaanderen nog mee. ,,Het duurde zo lang voor we coro- nagevallen in Zeeuws-Vlaanderen hadden dat we al grapjes maakten dat we weer achterliepen hier. Maar serieus, het is wel echt bi zar.'' Op 10 maart vierde het Terneu- zense Buurtzorgteam de tiende verjaardag. Een feestje met en voor de cliënten. Terneuzen is één van oudere teams van Buurtzorg Ne derland, een initiatief van Jos de Blok die niet heel veel verderop is opgegroeid. ,,Ik ben geboren in Vo gelwaarde en werkte tot 1984 in het ziekenhuis in Terneuzen", ver telt de man achter Buurtzorg Ne derland. ,,Veel van de mensen die nu bij Buurtzorg Terneuzen wer ken ken ik nog als collega in het ziekenhuis destijds. Daarom heb ik ook wat meer contact met Ter- neuzen dan met andere teams." Tijd voor een feestje bij de jarige afdeling in Terneuzen heeft De Blok even niet. Net als iedereen in de zorg werkt hij zich drie slagen in de rondte. ,,We proberen met zijn allen de boel zo goed mogelijk draaiende te houden. We moeten ervoor zorgen dat we niet onnodig risico's lopen. We hebben een cri- We moeten ervoor zorgen dat we niet onnodig risico's lopen sisteam en we zitten elke dag bij elkaar om te kijken wat de richtlij nen zijn en hoe we ermee omgaan, hoe kunnen we de teams zo goed mogelijk adviseren en ondersteu nen. Op de momenten dat cliën- ten verschijnselen van corona ver tonen, overleggen we met de fami lie. Wat zijn de alternatieven of hoe houden we het aantal mensen dat over de vloer komt zo beperkt mogelijk om de kans op besmet ting klein te houden." In de praktijk betekent het voor Dekkers handen wassen, voor en na een bezoek aan een cliënt, zo nodig nog desinfecteren met een pompje in de auto. Pas als er echt aanleiding is, komen de mondkap jes, de brillen en de maskers. Zo ver is het nog niet gekomen. Oprichter De Blok heeft het vol- ste vertrouwen dat zijn organisatie de crisis de baas kan. ,,Misschien moeten er meer Zeeuws-Vlamin gen in Nederland aan het roer staan", zegt hij uitdagend. Zijn or ganisatie kent geen manage mentstructuur. Bazen zijn er niet. De teams werken onafhankelijk. ,,Als je mensen het vertrouwen geeft zelf keuzes te maken dan groeit het zelfvertrouwen. Mis schien heeft het iets met de klei te maken maar die Zeeuwse nuch terheid zorgt ervoor dat we in in gewikkelde tijden kijken naar de dingen waar het echt om gaat." Een paar jaar geleden stonden veel Sluizenaren niet te springen om een bruggetje en dat is nog steeds het geval, betoogt de stadsraad. Het bestuur maakt daarom be zwaar tegen de plannen. Die heb ben stilaan de vorm van een soap gekregen: nadat er al een aantal ja ren werd gepraat over een brug, besloten de Sluise coalitiepartijen in de zomer van 2016 er geld voor uit te trekken. De aangevraagde omgevingsvergunning werd eind 2018 afgewezen. Zeven tegenstan ders maakten met succes bezwaar. 'De brug verstoort het fraaie plaatje en er is geen noodzaak voor' Het college doorliep de hele pa piermolen opnieuw en nu ligt er een aangepast plan. De brug wordt van staal en door een open vakwerkconstructie, blijft het zicht over het water vrij. De Mo- numentencommissie en de com missie Ruimtelijke Kwaliteit ga ven een positief advies. De stadsraad zegt dat haar me ning niet is gevraagd, terwijl zij vindt dat een brug wel degelijk af breuk doet aan het vrije zicht. Het bestuur wijst ook op de monu mentale status van de kademuren en de karakteristieke aanblik van de Kaai die verloren gaat. De stads raad is niet alleen, de Heemkun dige Kring West-Zeeuws-Vlaan- deren en Erfgoedvereniging Heemschut lieten onlangs ook van zich horen. Beide verenigingen zetten vraagtekens bij de komst van het bruggetje over de Damse Vaart. De brug verstoort het fraaie plaatje en er is geen noodzaak voor de aanleg van een brug, zijn argu menten. Een bekende Zeeuws-Vlaamse, Nynke van der Ploeg uit Philippine, krijgt vanaf 1 september de leiding over Toonbeeld, dé Terneuzense in stelling voor kunst- en cultuuredu catie. Zij volgt Jo Stanneveld op die met pensioen gaat. Een rijke carrière heeft Van der Ploeg al op haar naam staan. Ze was onder anderen directeur van de VVV Zeeuws-Vlaanderen en pro jectleider van de viering van twee honderd jaar Zeeuws-Vlaanderen in 2014. Sindsdien is ze zelfstandig on dernemer, waarbij ze ook culturele 'uitstapjes' maakte. Zo legde ze met Jan Lievens de basis voor de succes volle Zeeuws-Vlaamse feelgood film Weg van Jou. Kans ,,Het is weer eens iets anders en deze mooie kans deed zich voor", zegt Van der Ploeg in alle beschei denheid over haar nieuwe functie bij Toonbeeld. Om zich in te wer ken gaat ze vanaf 1 mei aan de slag. Huidig directeur Stanneveld is sinds 2009 aan Toonbeeld verbon den. Onder zijn leiding is de instel ling in 2017 losgekoppeld van de ge meente. Vijftig medewerkers, do centen en stafpersoneel, zijn er ac tief, naast tal van vrijwilligers. Jarig, maar geen tijd voor een feestje Guido van der Heijden Terneuzen -Jos de Blok, Buurtzorg Nederland Veel inwoners van Sluis willen helemaal geen voetgangers brug over de Damse Vaart: er is geen noodzaak, het is wegge gooid geld en een aantasting van cultureel erfgoed. De stadsraad van Sluis geeft daar mee een duidelijk signaal af aan het gemeentebestuur. Sophie Stockman Sluis Harmen van der Werf Terneuzen Jos de Blok: ,,Als je mensen het vertrouwen geeft zelf keuzes te maken dan groeit het zelfvertrouwen." foto buurtzorg nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43