Onderwijsminister Slob: 'Waar is mijn glazen bol?' f CORONAVIRUS NIEUWS 3 MICHAEL FRANK INTENSIVIST -3 k L der meegemaakt. Ik werk al vijf tien jaar als intensivist. Heb erva ring, kan relativeren. Ik loop hier dus niet te stuiteren door de gan gen. Natuurlijk is de situatie wel uitzonderlijk. Vorige week hebben we onze ic-afdeling opgesplitst en opgeschaald. Er is één locatie voor 'gewone' ic-patiënten, en één voor mensen met corona. Van de der tien bedden op die geïsoleerde af deling zijn er nu vier bezet. De leeftijden variëren, maar het gaat niet alleen om heel oude patiën ten. Allemaal zijn ze in een diepe slaap gebracht, echt contact is er dus niet. Wel met hun familie. Mensen zijn angstig als ze te ho ren krijgen dat het om corona gaat. Het is een lelijk virus en we kun nen lastig voorspellen hoe het af loopt. Onduidelijk is ook of het blijvende schade veroorzaakt. We praten de familie regelmatig bij. Bezoek is, hoe vervelend ook, een lastig verhaal. De afspraak is dat één familielid mag langskomen. Daar is tot nu toe begrip voor. Ge lukkig is in ons ziekenhuis nog niemand overleden aan corona. Voorlopig heeft onze ic vol doende capaciteit. Er ligt een scha- duwrooster klaar, mocht het echt uit de hand lopen. En er is plaats voor nog een extra afdeling met acht bedden. Belangrijk is ook het contact met de ziekenhuizen in de regio; we kunnen patiënten van elkaar overnemen. Zo is het op onze reguliere ic nu best vol, er zijn maar twee bedden leeg. We proberen het verder zo nor maal mogelijk te houden. Die rust is nodig, rondrennen heeft geen zin. Het is ook niet zo dat we totaal onvoorbereid zijn. Ja, het is een nieuw virus en er worden meer mensen ziek. Alleen het beloop van zo'n patiënt lijkt erg op het griepvirus in de winters. We ge bruiken dezelfde behandeling: een patiënt wordt diep in slaap ge bracht en aan de beademing ge legd. Om de 24 uur leggen we hem of haar op de buik, voor een betere zuurstoftoevoer. Afsluiten Ik ken de precieze situatie in Italië niet, maar hoor natuurlijk de ver halen. Ik sluit me daar bewust een beetje van af. We houden met alle scenario's rekening. Tot de ergste aan toe; een overloop aan patiën ten. Maar voor nu doen we 'ge woon' ons werk. Vergeet niet: we zijn opgeleid om met acute crisis situaties om te gaan. Zeker, we lo pen risico's. Maar je hoort geen collega zeuren of piepen. Af en toe een grapje, om het wat luchtiger te maken. De sfeer is goed, er heerst saamhorigheid. Deze wedstrijd gaan we winnen, dat gevoel. Ik let wel meer dan ooit op mijn rustmomenten. In de auto terug naar huis luister ik niet naar Rutte op de radio. Dan staat er Coldplay op. Mijn vrouw en ik kennen el kaar sinds 1994. Ik hoef haar niets uit te leggen. Ze weet wanneer ik wel en wanneer ik niet iets wil zeggen. Het is heerlijk om 's avonds met onze twee jongste kinderen (de oudste woont in een studentenhuis) aan tafel te zitten. Praten over het eindexamen en de digitale lessen. Dan gaat het even niet over corona." Jamaica Vink ,,De werkdruk is nu nog behap baar. Maar wat staat ons te wach ten? Dat vind ik het spannendst. Het voelt een beetje als zeilen met windkracht 4, terwijl de weersver wachting windkracht 9 is. Wan neer gaat het harder waaien? Die onzekerheid heb ik nog nooit eer- Het besluit was niet makkelijk, zegt Arie Slob. ,,Maar we gaan het dit jaar niet doen." Met 'het' doelt de minister voor Basis- en Voortgezet Onderwijs op de centrale eindtoets die de achtstegroepers op de basis school hadden moeten maken. De scholen zijn tot 6 april dicht, de eindtoets begint op 15 april. Dat is 'niet haalbaar'. De minister zit in hemdsmou- wen aan een tafel in de werkkamer van de hoogste ambtenaar op het ministerie van Onderwijs, de secre taris-generaal. Zij kan even niet op haar werkkamer terecht; die is om gebouwd tot studio. Drie felle lam pen schijnen op de tafel. Ze schijnen niet alleen op Slob, maar ook op basisschooldocenten Jan van de Ven en Thijs Roovers. De voormalige voormannen van lera- renactiegroep PO in Actie hebben begin deze maand het Lerarencol- lectief opgericht. Deze nieuwe be roepsvereniging verzamelde alle vragen die onder docenten leven. Van de Ven en Roovers zijn blij dat de scholen nu duidelijkheid hebben over de eindtoets. Maar hoe zit het met leerlingen die dankzij de eindtoets hoopten een hoger ad- vies voor de middelbare school te krijgen? wil Roovers weten. Slob zegt dat 'juist deze groep aandacht vraagt'. ,,Er zijn jaarlijks toch tussen de 15.000 tot 16.000 bijstellingen. We moeten extra scherp zijn op de gevolgen." Leraren die twijfelen over het ad vies dat ze al aan een leerling gaven, vraagt Roovers, kunnen zij op nieuw met dat kind en ouders in gesprek? Nee, stelt Slob, het school advies is definitief. ,,We moeten wel goed kijken naar welke middel bare school een kind wil gaan." Want, zegt de CU-bewindsman, als daar een brede brugklas is met mavo/havo of havo/vwo, dan hoeft een leerling niet meteen de defini tieve keus te maken. Voor Slob waren het hectische dagen, vertelt hij de basisschoolle raren, met nauwelijks slaap en voortdurend werk. ,,De rollercoas ter waarin we zijn terechtgekomen is moeilijk in woorden te vatten." Hij zegt onder de indruk te zijn van hoe het onderwijs de werkelijkheid van dichte scholen en onderwijs op afstand heeft opgepakt. Dan wil Slob ook zélf een vraag stellen. ,,Hoe gaat dat op jouw school, Thijs?" Volgens Roovers is een aantal van zijn collega's ziek, maar is er door de rest 'keihard ge werkt' om het onderwijs digitaal of via huiswerk in een tasje aan de deur te regelen. Slob veert op: ,,Is dat letterlijk gebeurd met die tas jes?" Roovers: ,,Zeker!" Slob helpt ook een misverstand uit de weg: ouders hoeven niet alle bei een 'vitaal beroep' te hebben om recht te hebben op opvang. ,,Als één ouder in de zorg of bij de brand weer werkt, kan dat ook.'' Wat gebeurt er na 6 april? vraagt Van de Ven. Slob kijkt om zich heen: ,,Waar is mijn glazen bol?" donderdag 19 maart 2020 GO 'Deze wedstrijd gaan we winnen' Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft vanaf nu dagelijks een in kijkje in zijn werk. Deel 1: 'Wat staat ons te wachten?' De scholen zijn dicht, de eind toets voor groep 8 is geschrapt, maar schoolexamens gaan wel door. Dat roept vragen onder le raren op, die minister Arie Slob gisteren beantwoordde. Hanneke Keultjes Den Haag li Minister Slob, Jan van de Ven en Thijs Roovers. foto frank jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3