2. 1 £m w 1 12 ZEELAND Atelier donderdag 19 maart 2020 *66©! *#r>© *66© *©6© 966© *6.3-1 >6(1© De in Sint Annaland gebo ren René van der Kloos ter (1969) uit Middel burg is kunstenaar, ar chitect en schrijver. In zijn studio analyseert hij dromen en het on derbewuste en verwerkt dat tot een verslaglegging in hout en taal. Sommige werken die René maakte zijn meters hoog. ,,Daar doe ik een jaar over." Andere ge gutste en gekleurde fijn bewerkte houten paneeltjes zijn niet groter dan A4. ,,Maar dan nog doe ik een paar weken over zo'n werkje." René van der Klooster werkte na de Academie van Bouwkunst lange tijd als architect in de Rand stad. ,,Dat wil zeggen, ik werkte drie dagen en de andere dagen wa ren voor mijn eigen werk. Op een gegeven moment ben ik in Mid delburg verzeild geraakt, mijn zus woont hier ook." Sinds een paar jaar werkt Van der Klooster alle dagen als kunstenaar. ,,Dromen, het onderbewuste, mystiek, daar gaat mijn kunst over. Ik probeer aan de mystiek een nieuwe bete kenis te geven. Ik analyseer de eventuele mystieke ervaring. Is deze ervaring neurologisch of psy chisch te verklaren? Of wordt het (mede) veroorzaakt door een stofje, zoals de drug DMT (dime- thyltryptamine), dat vermoedelijk wordt aangemaakt in de pijnap- pelklier en actief is in de REM- slaap?" ,,Vroeger werd het mystieke toe bedeeld aan hogere machten, het bovennatuurlijke." Maar die mys tiek in oude zin neemt René van der Klooster niet zo maar aan zon der verklaring. ,,Uit het lichaam treden is een goed voorbeeld. Als moderne mens accepteren we niet dat dat kan. Onderzoek je het, dan kom je uit bij de kwantummecha nica, bij het principe van de non lokaliteit. Een kwantum kan op twee plaatsen zijn omdat het tege lijkertijd een signaal is en eindigt op een andere plek. Uit het li chaam treden heeft dezelfde defi nities. Soms is een droom geen droom, maar iets wat je ergens an ders waarneemt." Slag van de beitel ,,De werken die ik uiteindelijk maak, zijn associaties en beelden die ik combineer. Andere dromen zijn onverwachts en haast realis tisch uitgewerkt." De panelen zien er fijnbesnaard en vakkundig be werkt uit. Vaak maakt René ge bruik van elementen die al in het hout aanwezig zijn, zoals de kwast op plaatsen waar ooit een tak zat. Of de slag van de beitel die ge bruikt werd om grote bomen te verzagen. ,,In Zwitserland, waar mijn andere zus woont, heb ik een prachtige partij hout gevonden. Dit hout zou in Nederland onbe taalbaar zijn." Meestal voegt Van der Klooster aan het hout tekenin- Religie is sinds mijn twintigste niet meer aan mij besteed gen, vlakken en patronen toe. Dat doet hij met de frees of met een guts. Ook kleurt hij de panelen. ,,Van taal wordt gezegd dat dat niet voorkomt in je dromen." Ook dat neemt René niet zonder slag of stoot aan. Zelf droomt hij vaak afo rismen. ,,Het fascineert me, maar het is ook gevaarlijk om te denken dat een hoger intellect in je actief is. Dat je jezelf als bijzonder gaat beschouwen, als een verkozene, omdat er tot je 'gesproken' wordt in dromen. ik groeide op in de Ge reformeerde Gemeente, maar door mijn non-conformistische aard is religie sinds mijn twintigste niet meer aan mij besteed, al is mystiek de oorsprong van elke religie. Het mystieke onderzoek ik naast beel dend ook schrijvend. In de afgelo pen jaren heb ik Straks wanneer dan nu is geschreven, een episch dichtwerk/roman in de traditie van Dante, Milton en William Blake. Ook dichtte ik en schreef toneelstukken en een eenakter. Misschien gaat mijn onderbe wuste los van het bewuste 's nachts door. In delen van het brein wordt taal mede door neurotrans mitters geproduceerd. Deze trans mitters die 's nachts zijn uitge schakeld in onze slaap, blijven wellicht aanstaan bij mensen die talig dromen?" GO >0®6< >06® >06© >06© >06© >066 >06© >66© >06© >66© >66© >©6© >66© >666 >666 >666 >66© René van der Klooster: ,,De werken die ik uiteindelijk maak, zijn associaties en beelden die ik combineer. Andere dromen zijn onverwachts en haast realistisch.'' FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Wat als uit jezelf treden toch kan? Liesbeth Labeur Dit is een serie over kunste naars en hun werkplek. Van daag René van der Klooster in Middelburg -René van der Klooster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36