Afaerasterd Onderzoek onder bevolking naar virus Connexxion past dienstregeling aan 300Telefoontjes per dag bij GGD Zeeland CORONAVIRUS 2 WILLEM VAN DAM donderdag 19 maart 2020 Column Ook ik heb mezelf afgeras terd. Moest van Rutte. Om dat ik aan een lichte neus- verkoudheid lijd, mag ik al sinds een paar dagen het huis niet uit. Erg? Mwah. Eindelijk kan ik zon der enige wroeging de mevrouw met de collectebus voor een geslo ten deur laten staan. Eindelijk kan ik de man van de pakketdienst die bij ons een pakje voor de buren wil afleveren, vanachter de geraniums gebaren dat hij het maar een deur tje verderop moet regelen. hoekje vol tikken. Met iets over Het Virus? Nou nee, daar wordt u al dSMgen achtereen mee doodge gooid. Een leukig stukje misschien over een stukjesschrijver in qua rantaine? Doe maar niet, er landt vrijwel geen krant op de deurmat zonder lollig bedoeld stukje van een columnist over diens gedwon gen verblijf op zolder of in een tuinhuisje. Eerst nog maar even wat lezen, dan? Een beetje ver veeld laat ik mijn vinger langs de ruggen van de boeken in mijn boekenkast glijden. Zijn er nog ti tels die er om smeken eindelijk eens gelezen te worden? Bij de C stopt mijn vinger bij Camus. Ca mus, Albert. De Pest. Heb ik wél gelezen. Heel lang geleden, in mijn middelbare schooltijd - zal ver moedelijk op mijn lijst met ver plicht te lezen literatuur hebben gestaan. De Pest gaat over een stadje dat maandenlang van de buitenwereld is afgesloten omdat er een epidemie is uitgebroken; over goed en kwaad; over hoop en wanhoop. Geen boek om erg blij van te worden, zeker niet in deze onzekere tijden. een geschikt onderwerp voor dit hoekje te vinden. En steeds stuit ik op berichtjes van lieve lieden die in quarantaine verkerende oudjes aanbieden om boodschappen voor ze te doen, hun hondje uit te laten of een paar grammetjes wiet voor ze te halen. weer over Het Virus. Geen boek om erg blij van te worden DE STELLING Vandaag: Zeeland moet op slot voor toeristen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters tSE WERELD WAAIT tsOOR Geen Bijlage Uit Thuis Politie ontmantelt hennepkwekerij Terneuzen Zwaargewonde bij ongeluk De test wordt uitgevoerd op bloed van tienduizenden bloed- en plas madonoren van de bloedbank. On derzocht wordt of die donoren antistoffen hebben aangemaakt te gen het coronavirus. Hoogleraar en medisch microbioloog Hans Zaaijer van Sanquin: ,,Er komen dagelijks twee- tot drieduizend bloeddono ren bij de bloedbank, dat is een goede vertegenwoordiging van de mensen van 18 tot 79 jaar door het hele land.'' Het plan is om die bloedtest om de zoveel weken te herhalen. Daar door ontstaat een goed beeld van hoe de groepsimmuniteit tegen co rona in Nederland zich ontwikkelt. Die groepsimmuniteit is de essentie van het kabinetsbeleid. In Nederland zijn 331.000 bloed donoren, zo'n 10.000 donoren ge ven wekelijks bloed. Zaaijer: ,,Onge- veer 99 procent heeft al toestem ming gegeven voor onderzoek naar zijn of haar bloed en verder kan het volledig geanonimiseerd worden.'' Viroloog Marion Koopmans van het Rotterdamse Erasmus MC meldt dat 'alles klaar ligt'. ,,We zijn gestart met testen om de begin- stand te bepalen'', zegt ze. Verschillende Nederlanders kam pen met griepachtige klachten (hoesten, keelpijn, koorts) en vra gen zich af of ze corona hebben. Kunnen die mensen zich aanmel den voor een test? ,,Nee, dat is nog niet aan de orde'', zegt Koopmans. Collega-viroloog Bart Haagmans van het Erasmus MC bevestigt dat er testen zijn gemaakt om antistof fen te meten. ,,Die zijn beschikbaar, getest en gevalideerd.'' Viroloog Ab Osterhaus bena drukt het belang van zo'n algemeen bevolkingsonderzoek: ,,Dat is cruci aal. Je moet weten hoe zo'n virus in de bevolking verspreid is, wat is de infectiegraad?'' De huidige cijfers geven geen goed beeld, want lang niet alle patiënten met coronaver schijnselen worden getest. P3-9, Economie VLISSINGEN Vervoerder Connex xion past vanaf vandaag de dienst regeling aan. De maatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus leiden ertoe dat aanzienlijk minder reizigers gebruik maken van het openbaar vervoer. ,,Door onze frequentie te verla gen, voorkomen we dat er lege bus sen rondrijden en blijft een basis voorziening aan OV beschikbaar. Daarbij zorgen we dat alle belang rijke bestemmingen, zoals zieken huizen en bedrijven, goed bereik baar blijven met het openbaar ver voer. Zo zorgen we dat de mensen die werken in cruciale beroepen veilig en comfortabel van en naar hun werk kunnen reizen", meldt Connexion. Om de verspreiding van het coro navirus te beperken, wordt aan rei zigers gevraagd via de zijdeur in te stappen, en achterin in- en uit te checken. ,,Zo verminderen we het aantal contactmomenten tussen reizigers en chauffeurs. Met deze maatregel proberen we een balans te vinden tussen de gezondheid van medewerkers en de dienstver lening aan reizigers." De buurtbus sen rijden helemaal niet meer. De servicebus in Middelburg zal vanaf vandaag ook niet meer rijden. VLISSINGEN Huisartsen, GGD en ziekenhuizen hebben hun handen vol om alle vragen rond het corona virus te beantwoorden. ,,Nog steeds bellen veel mensen naar de praktij ken en huisartsenposten", zegt di recteur Ruud Münstermann van de Zeeuwse Huisartsen Coöperatie. ,,Wij roepen iedereen op niet meteen de huisarts te bellen; raad pleeg eerst RIVM.nl ofThuisarts.nl. We willen ons concentreren op mensen die echt ziek zijn. Zeker in deze fase zijn we niet de meest voor de hand liggende vraagbaak." Bij GGD Zeeland komen 200 a 300 telefoontjes per dag binnen. ,,Maar de gemiddelde wachttijd is nog geen anderhalve minuut, dus we kunnen ze op zich prima verwer ken", zegt een woordvoerster. Ziekenhuis Adrz kampte maan dag met een tijdelijke overbelasting van de telefooncentrale. ,,Dat vlakt nu af. We zijn beter bereikbaar." De vragen gaan vooral over wat ermet afspraken gebeurt. Datzelfde geldt voor ZorgSaam, dat zegt de stroom nog aan te kunnen. ,,Maar op mo menten is het wel heel druk." Eindelijk kan ik in alle rust dit Ik googel wat rond in de hoop Ik wist het wel: er is nog hoop. Excuses, gaat dit stukje toch Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik maak me zorgen om mijn baan 506 stemmen ZONDER PUBLIEK. VLISSINGEN De coronacrisis haalt een dikke streep door heel veel kunst en cultuur. Evenementen van enige omvang zijn geschrapt. Daarom stopt de PZC met de wekelijkse bijlage Uit Thuis op donder dag. Als de culturele acti viteiten in Zeeland weer op gang komen, zullen we daar natuurlijk aan dacht aan besteden. We zullen dat dan vooral doen in de aanloop naar het weekeinde, niet lan ger gebundeld in een bij lage, maar in de kranten van donderdag en vrij dag. -Hoofdredactie PZC GOES De politie heeft dinsdag middag in een woning aan de Vermeerstraat in Goes een hennepkweke rij met 324 planten ont manteld. De 28-jarige be woner van het huis is aangehouden. Agenten vonden een professio nele constructie met af- zuigers, koolstoffilters, assimilatielampen van 1000 watt en 324 oogst- rijpe hennepplanten. Stroom en water werden illegaal afgetapt. De elek trische aansluiting was boven de hoofdzekering aangelegd, wat gevaarlijk kan zijn voor mensen die in het huis verblijven maar ook voor omwonen den. Bij een verkeersongeval in Terneuzen is gister middag een persoon ernstig gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde rond 13.50 uur bij de kruising van de Kenne- dylaan en de Verlengde van Steenbergenlaan. Er zou sprake zijn ge weest van een botsing tussen een auto en een scooter. Vanuit Rotterdam steeg een traumateam op om hulp te verlenen. Rond 14.20 uur landde de traumahelikopter Lifeli- ner 2 bij de helihaven van ziekenhuis De Honte aan de Wielingen laan in Terneuzen. Met een nieuwe bloedtest gaan onderzoekers van bloedbank Sanquin een landelijk bevol kingsonderzoek doen naar het nieuwe coronavirus. Doel is om te achterhalen hoe breed het virus is verspreid en hoe snel de samenleving immuniteit tegen de ziekte opbouwt. Marcia Nieuwenhuis Niels Klaassen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2