i Honderden ouderen blij gemaakt met tulpen CORONAVIRUS Opluchting 4 donderdag 19 maart 2020 Eenzaam zit Robert Verlee, docent economie, woensdagmiddag in lo kaal iii van het Goese Lyceum, waar het onwerkelijk stil is. Over één mi nuut moet zijn les voor 5 havo be ginnen. Op zijn laptop ziet hij dat nog maar vier leerlingen hebben ingelogd. Maar dan gaat het ineens hard. Plop-plop-plop, klinkt het. Als de denkbeeldige bel gaat, zijn er zestien present. ,,Ik zit hier in een heel leeg klas lokaal", zegt hij tegen de klas. ,,Het is wel heel raar, maar op deze ma nier proberen we toch wat lesjes te doen en contact te hebben, want we missen jullie natuurlijk onwijs." Hij beschrijft kort het onderwerp van vandaag: macro-economie en automatische stabilisatoren in de conjunctuur. Verlee legt de leerlingen vijf vra gen voor die ze moeten beantwoor den. ,,Over tien minuten ben ik bij jullie terug", zegt hij. „Mochten jul lie ondertussen een vraag hebben of een hint willen, dan kun j e dat la ten weten in de chat." Dit is onderwijs in tijden van co rona. ,,Het is wel echt anders", zegt Verlee. ,,Je zit tegen zo'n laptop te praten, maar ik zie de leerlingen niet. Misschien zitten ze ondertus sen wel Netflix te kijken. Normaal merk je het als iemand niet oplet of het niet goed begrijpt. Die interac tie mis ik heel erg." Contact De afgelopen dagen heeft de school keihard gewerkt om het onderwijs zo goed mogelijk te laten doorgaan. ,,Wat wij belangrijk vonden is dat we niet alleen Magister - het pro gramma voor het huiswerk - vol stoppen met opdrachten, maar ook Ik hoor graag in de chat of er tips zijn hoe we dit anders of beter kunnen doen echt het contact tussen leerlingen en docent in stand houden", zegt rector Carin Biesterbosch. Sinds woensdag geven de docen ten online les, vanuit huis of op school. Dat gebeurt volgens een rooster met lessen van 40 minuten. ,,Dat geeft ook structuur aan de dag van de kinderen, want het is geen vakantie. De lestabel is wel aange past. De leerlingen hebben nu ge middeld 15 'contactmomenten' per week." Enthousiast Hoewel nog niet alles soepel ver loopt, is Biesterbosch zeker niet on tevreden. ,,We proberen het drie dagen uit en maken vrijdag de ba lans op, maar tot nu toe zijn we en thousiast. Je merkt ook een grote betrokkenheid. Dat geldt zowel voor de docenten als voor de leer lingen als hun ouders. Iedereen straalt uit: we gaan hier wat van maken. Docenten krijgen ook heel veel tips van leerlingen over ict. Dat is geweldig om te zien." ,,Iemand zit in de chat het ant woord op vraag 1 te verklappen", constateert Verlee glimlachend. Even later neemt hij de antwoor den op de vijf vragen met de virtu ele klas door. Hij belooft, als extra uitleg, nog een filmpje over anti- en procyclisch begrotingsbeleid on- Je zit tegen zo'n laptop te praten, maar ik zie de leerlingen niet EXAMENS Hagt ziet, naast alle zorgen, ook positieve kanten aan de huidige situatie. Alle scholen zoeken nieuwe wegen. „Mijn indruk is dat we, door de om standigheden gedwongen, enorme stappen voorwaarts zetten. Het brengt ons bij el kaar en we doen allerlei ont dekkingen die anders veel meer tijd hadden gekost." line te zetten. Het einde van de les nadert. ,,Ik hoor graag in de chat of er tips zijn hoe we dit anders of beter kunnen doen. Want zoals jullie vandaag hebben gemerkt, is dit voor de meeste docenten hartstikke nieuw. Ik ben benieuwd naar jullie com mentaren", zegt hij. ,,Ik vind het nog heel erg wen nen", zegt Melissa, één van de leer lingen, na afloop. Voor 5 havo zijn het extra spannende tijden. Deze week zouden de schoolexamens zijn. Die zijn verplaatst naar vol gende week. ,,Als het zo doorgaat, verwacht ik dat we wel goed zijn voorbereid." Natuurlijk had de eigenaar van Bootflora zelf ook al bedacht dat het zonde zou zijn om de tulpen, die hij als gevolg van de coronacri sis niet kwijtraakt, zomaar weg te gooien. Het was al door zijn hoofd geschoten om ze aan zorgcentra te schenken. ,,Alleen kost het veel tijd om zoiets te organiseren. Tijd die ik simpelweg niet heb." Toch heeft de tulpenkweker een belletje aan zorginstelling Al- lévo gewaagd. Die was enthou siast. En dus bracht Jan Boot gis termiddag hoogstpersoonlijk vierhonderd bossen naar zorg- Normaal verkoop ik overgebleven bossen aan huis, maar dit zijn er te veel centrum 't Opper in Bruinisse. Vandaag volgen Borrendamme in Zierikzee, verpleeghuis Cornelia en zorgcentrum Duinen van Haamstede. Ook kreeg Boot vanuit heel Zeeland telefoontjes van mensen die graag zelf tulpen wilden ko men ophalen om uit te delen aan eenzame ouderen of mensen die vanwege de coronacrisis een extra tandje moeten bijzetten, zoals leerkrachten of verpleegsters. Die heeft Boot allemaal in Kerkwerve verwelkomd. Bossen ,,Ik heb een hele vracht klaarstaan, bebost en al, dat niet meer op transport gaat", vertelt Boot. ,,De afnemer hoeft ze niet meer. Nor maal verkoop ik overgebleven bossen aan huis, maar dit zijn er nu te veel. Dus ik heb gezegd: laat ze maar komen. Het brengt niks op, maar zo worden er tenminste nog een paar mensen gelukkig van. Dat geeft toch een goed ge voel." GO Leraar geeft les in leeg lokaal Het coronavirus dwingt het on derwijs tot creatieve oplossin gen. Veel leerlingen krijgen in middels les op afstand. Zoals op het Goese Lyceum, dat in allerijl digitale klaslokalen heeft inge richt. Rolf Bosboom Goes Docent Robert Verlee geeft de klas instructies. foto marcelle davidse -Robert Verlee -Robert Verlee, leraar Het Zeeuwse voortgezet on derwijs is opgelucht dat het door mag gaan met de schoolexamens. ,,Op alle scholen wordt nu onderzocht hoe zij deze kunnen vormge ven", zegt Guus Hagt, voorzit ter van het Zeeuws Bestuur- dersoverleg Onderwijs. De gebouwen mogen onder strikte voorwaarden - zoals een beperkt aantal leerlingen per lokaal - open voor de exa mens. ,,De vraag is vooral: kun je het bemenst krijgen? Er moeten bijvoorbeeld wel ge noeg docenten zijn om te sur veilleren." Niet alle tulpen van Jan Boot hoeven de container in: de Kerkwerfse tulpenkweker deelt de komende dagen al vast vijftienhonderd bossen uit in Schouwse zorgcentra. De eerste vierhonderd bewoners van 't Opper in Bruinisse zijn er gistermiddag mee verblijd. Wendy Wagenmakers Bruinisse - Jan Boot, tulpenkweker Marina Boot (dochter van Jan Boot) overhandigt de boeketten aan teamleider Rita van Gemeren, Dyanne Dorst, Anja Stouten en Janwillie van den Berge. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28