Noodrem op het toerisme Bevrijdingsfestival op losse schroeven wat doen Online sportlessen komen op gang Schroefje CORONAVIRUS Hoe gaan campingeigenaren om met de coronacrisis? 2 Camping Welgelegen in Burgh- Haamstede gaat op slot. Camping Zonneweelde in Nieuwvliet is open voor vaste gasten, maar neemt maatregelen. donderdag 19 maart 2020 Commentaar Het toerisme wordt een probleem. Binnenkort begint het seizoen. Dan neemt de Zeeuwse bevolking drastisch toe, tot veel meer dan de gezondheidszorg aankan in tij den van corona. Daarom vraagt de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) Den Haag om maatregelen. In een brief aan het crisis team van ministers spreekt voorzitter Jan Lonink, burgemees ter van Terneuzen, namens brandweer, politie en gezondheids zorg over de 'lastige afweging van gastvrijheid en volksgezond heid'. Maar de keuze lijkt niet al te moeilijk. Je ontvangt geen gasten als je niet goed voor hen kunt zorgen en als zij een ge vaar zijn voor zichzelf en voor anderen. Sommige recreatieon dernemers passen dit al toe. En als toerist zoek je niet zelf het gevaar op. Dit verklaart een deel van de annuleringen. De Veiligheidsregio pleit voor een landelijke lijn. Een heldere regel of een advies waar overheden, ondernemers en toeristen allemaal iets mee kunnen. Er worden geen ideeën aangedragen. Dat is jammer. Misschien laat de VRZ liever Den Haag de boe man spelen. Want als je iets wilt doen dat echt effect heeft, wordt het een zeer ingrijpende maatregel. Een verbod op al het toeris tisch verkeer. Of het sluiten van alle verblijfsaccommodaties: campings, huisjes, hotels, kamers, noem maar op. Zo'n keiharde aanpak kan alleen samen met een ruime tegemoetkoming voor het inkomensverlies van alle betrokkenen. Van grote onderne mers tot kleine freelancers. Voor het goedmaken van een nood rem op het toerisme, een economische ramp voor Zeeland, lijken de regelingen in het steunpakket van de regering nog te mager. Je laat geen toeristen toe als het gevaarlijk wordt voor hen en voor anderen ,,We hebben alles even on hold ge zet", zegt directeur Onno Bakker van de Cultuurwerf. ,,In de huidige omstandigheden geeft het geen pas om dit soort dingen te doen. Daar staat het hoofd van de mensen ook niet naar. We zijn in afwachting van een beslissing of het festival ALMANAK Nee, de Goesenaar staat niet be kend als een topklusser. Dus heeft hij hulptroepen ingescha keld om een zwevend wand- meubel van de muur te halen. Ongeduldig als hij is, be gint hij alvast aan de klus. Het gaat aardig, totdat hij een paar typische schroefjes tegenkomt. doorgaat. Dat zal via het Nationaal Comité 4 en 5 mei gaan. We volgen in elk geval de ontwikkelingen." Het Bevrijdingsfestival Limburg kwam dinsdag wel met het pro gramma naar buiten. ,,Ik heb veel contact met mijn collega's", zegt Bakker. ,,De meeste hanteren even een radiostilte. Maar het is ieders vrijheid om daarvan af te wijken. Je wekt daarmee wel de suggestie dat het festival doorgaat. Dat lijkt me nu niet handig om te doen." Bakker acht de kans klein dat het Bevrijdingsfestival kan worden ge houden. Ook Onderstroom, het zo merfestival dat de Cultuurwerf or ganiseert, is inmiddels een vraagte ken. Waar zouden die voor zijn? Een kwartslag draaien is genoeg. Een harde plof. Beteuterd staat hij met het bovenblad in zijn handen. De deurbel gaat, de hulptroepen komen binnen, schieten in de lach en roepen in koor. ,,Een goed begin is het halve werk." VLISSINGEN Clannad komt pas volgend jaar Uitreiking Four Freedoms Awards met jaar uitgesteld De uitreiking van de Four Freedoms Awards is ver schoven naar april 2021. Dat heeft de voorzitter van de Roosevelt Foun dation, commissaris van de koning Han Polman, gisteren bekendgemaakt. De awards zouden op 14 april worden uitgereikt. Door de beperkende maatregelen voor reizen en bijeenkomsten is het praktisch onmogelijk ge worden het evenement in de Nieuwe Kerk in Mid delburg door te laten gaan. Het uitstel geldt ook voor de Four Free doms Meet Up en de Four Freedoms Tour. VLISSINGEN Protestantse kerken krijgen lof Toeristen uit Brabant en Duitsland, blijf thuis! Linda Kenters doet een dringend beroep op mensen met een eigen chaletje ofieder ander die van plan was even lekker het hoofd leeg te laten waaien aan de Zeeuwse kust. Weg van alle sores en beperkingen rond het coronavi rus thuis. Een opmerkelijke oproep, want Kenters runt camping Welge legen in Burgh-Haamstede. Maar dat terrein gaat dan ook met on middellijke ingang op slot. Verantwoordelijkheid Kenters vindt dat alle campingeige naren in Zeeland hun verantwoor delijkheid moeten nemen en de tent tijdelijk moeten sluiten. Ook al houden RIVM en kabinet die boot nu nog af en lopen de recreatieon dernemers daardoor het risico op schadeclaims van vaste gasten. Want wordt hen de toegang tot hun vakantiehuisje ontzegd, zonder verbod van hogerhand, dan pleegt de campingeigenaar immers con tractbreuk. Zolang de toeristen in hun va kantiehuisje blijven zitten, lijkt er niks aan de hand. ,,Maar alle gasten moeten ook eten. Dus die gaan straks met duizenden tegelijk naar de supermarkt", schets Kenters de kern van het probleem. In een sterk vergrijsd gebied als de Schouwse Westhoek is dat gegarandeerd prijs! Dat wil niemand toch?" Ze ziet een parallel ontstaan met Spanje. ,,Daar trokken mensen van uit de regio Madrid massaal naar de kustprovincies en liep het aantal besmettingsgevallen snel op. Dat gaan we hier ook krijgen, als we dat zomaar z'n gang laten gaan", waar schuwt Kenters. Waar collega-campinghouders blijven afwachten wat het RIVM doet, gaat Welgelegen voor mini maal twee weken dicht. Het aantal gasten dat al had gereserveerd, was beperkt en begripvol, aldus Ken- ters. ,,Tegen die tijd weten we lan delijk gezien weer meer waar we aan toe zijn. Dan zitten wij op het niveau van Italië nu en kunnen we kijken wat vérder verstandig is. Door de seizoensstart even uit te stellen, haal je de angel er nu uit. En als over twee weken de pleuris hier ook écht uitbreekt, klaagt niemand daar meer over." Afstand houden Camping Zonneweelde in Nieuw- vliet is open voor gasten die een sei- Basisscholieren of thuiswerkers kunnen thuis óók in beweging blij ven. Er komen Zeeuwse initiatie ven op gang. Zo zet stichting Hulst voor Elkaar elke dag een gratis sport- en beweegles online. Leerlingen hebben de komende drie weken geen speelkwartier en geen gymlessen. Thuis blijven van school vanwege het coronavirus betekent echter niet dat je de hele dag stil hoeft te zitten, vindt stich ting Hulst voor Elkaar. Die helpt de leerlingen daar een handje bij, sinds dinsdag komt er om 09.00 uur dagelijks een sport- en be- weegles op de website hulstvoorel- kaar.nl te staan. De les is ook te zien via de Facebookpagina van de stichting. Instructeurs De sportles is in principe bedoeld voor basisscholieren, maar ieder een kan meedoen. Er komt elke dag een nieuwe les online, zolang de scholen noodgedwongen dicht blijven. De sportinstructeurs van de stichting laten dagelijks weten welke attributen en materialen er nodig zijn voor de dag erna. Er zijn meer voorbeelden, zo gaat Sportworxs Zierikzee vanaf eind deze week online sportlessen aan bieden. M Het is maar zeer de vraag of het Bevrijdingsfestival Zeeland doorgaat. De organisatie had dinsdag het programma voor het hoofdpodium bekend willen maken, maar schrapte de pre sentatie. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl Het concert van Clannad in Vlissingen is verplaatst naar april 2021. De be kende Ierse band is bezig met een afscheidstour- nee en zou 24 april in het CCXL Theater optreden. Dat is uitgesteld tot 10 april 2021. Vanwege het coronavirus heeft Clannad het com plete Nederlandse en Belgische deel van de tournee verplaatst. ,,We zijn verschrikkelijk teleur gesteld om deze shows in 2020 niet te kunnen doen, maar verheugd dat we de kans hebben ze opnieuw in te plannen", laat zangeres Moya Bren- nan weten. MIDDELBURG Classispredikant ds Arie van der Maas heeft in een brief aan de protes tantse kerken in Zeeland zijn lof en waardering uit gesproken voor de 'grote mate van creativiteit, flexibiliteit en het verant woordelijkheidsgevoel' van vrijwel alle kerken in de coronacrisis. Op ini tiatief van enkele Beve- landse voorgangers is er zondag vanaf 10.00 uur een speciale dienst van uit de Mozeskerk in Bie- zelinge. Die wordt uitge zonden via Kerk-TV van de Mozeskerk en kan worden gestreamd via de website gelovenindedelta.nl Marcel Modde en Sophie Stockman Burgh-Haamstede/Nieuwvliet Sophie Stockman Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26