Tv: improviseren in coronatijd 20 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV SONGFESTIVAL AFGE LAST Een disclaimer vooraf: na de beelden van RTL Nieuws uit een ziekenhuis in Cremona, mid den in het corona-epicentrum van Italië, voelt het bijna ongepast om je op te winden over zoiets futiels als televisie. Antoin Peeters had bij zijn inleiding al gewaarschuwd dat het heftige beelden waren. En dat waren het ook, van een lange rij lichamen die op de intensive care roerloos op hun buik liggen aan de beademing. Een scène zoals we die kennen uit menig serie of film over een mysterieuze virusuitbraak, maar nu is er geen regisseur die 'cut' roept waarna iedereen opstaat om zich bij te laten poederen. Het is voor het echie, op anderhalf uur vliegen van hier. Maar misschien maakten de huiveringwekkende woorden van het afgematte ziekenhuispersoneel nog wel grotere in druk. Dat ze door blijven gaan - uiteraard, de hel den! - ondanks dat ze nog niemand beter hebben zien worden en in hun slaap geplaagd worden door nachtmerries. dat het afscheid van DWDD zo in het water valt. Maar ik doe het toch. Hij zal het zich een tikkeltje anders hebben voorgesteld dan in een lege studio, met geïmproviseerde onderwerpen en een handje vol gasten. De glans is van het feestje af. Of juist niet? De kijkcijfers rijzen al dagen de pan uit. Her en der, op Twitter maar ook daarbui ten, klinkt voorzichtig de vraag of hij niet nog wat langer kan doorgaan dan 27 maart. We klampen ons in onzekere tijden nu eenmaal graag vast aan vertrouwde ankers en Pauw moeten we immers ook al missen op de late avond. Het wachten is tot er een petitie wordt opgetuigd voor het behoud van DWDD. Iemand die juist nu wil schuimbek ken over het torenhoge salaris van Matthijs? Nee? Dat dacht ik al. Het bijzondere is dat ze bij DWDD momenteel haarfijn aanvoelen wat wij kijkers op dit moment nodig hebben, soms al voordat we het zelf weten. En dat is inderdaad Troost TV, helemaal na die beelden van RTL Nieuws. Gewoon even glimlachen om een oude aflevering van Love Letters met een piepjonge, zingende Linda de Mol die bloost als ie mand 'fuck' roept op primetime bij de keurige Tros. Al mag het best een uurtje later beginnen, zodat het perfect aansluit op de latenighttalk- shows. Ik denk stiekem dat DWDD zich geen beter af scheid had kunnen wensen. Quote van de dag 'Ik ben favoriete zoon van onze moeder' Pinkpop zet (nog) door Davina Michelle in leeg Ahoy Het Eurovisie Song festival in Rotterdam wordt in verband met het coronavirus verplaatst naar volgend jaar. De locatie en de deelnemers blijven dezelfde. Over de houdbaarheid van de ingezonden liedjes wordt later besloten. Stefan Raatgever at het songfestival van mei in Rotter dam zou worden afgelast, was geen verrassing meer. De vraag was wanneer de be slissing zou vallen en waar en wan neer een vervangende editie zou worden gehouden. Met de toezeg ging van de gemeente Rotterdam en van concertlocatie Ahoy zijn de ga ranties binnen om het festival naar volgend jaar te verplaatsen. De exacte data zijn nog niet bekend, maar het ligt in de lijn der verwachting dat dit opnieuw halverwege mei zal zijn. Voorzitter van de NPO Shula Rijx- man noemde het besluit 'moeilijk, maar onvermijdelijk'. De gezondheid van deelnemers, toeschouwers en werknemers kan vanwege de corona- pandemie niet worden gegarandeerd. Jon Ola Sand, baas van de organise rende European Broadcasting Union, zei diep teleurgesteld te zijn. Niette min stelde hij dat het songfestival 'sterker dan ooit zal terugkomen'. Andere opties dan uitstel van een jaar zijn door de EBU wel overwogen, maar ongeschikt bevonden. Een uit stel van enkele maanden zou nog steeds onzekerheden met zich mee brengen en bovendien de tijd die de opvolger van Rotterdam krijgt voor de organisatie ernstig bekorten. Het evenement wel laten door gaan, maar dan zonder publiek, zou verder nog altijd de inzet van te veel mensen op eenzelfde locatie vergen. Grote samenkomsten zijn momen teel verboden en de duur van die maatregel is onvoorspelbaar. Het festival houden via videover bindingen dan? Met losse optredens op locatie en centrale presentatie in een lege studio? ,,Zo'n scenario leek ons niet passen bij het dna van ons festival", zegt de EBU in een verkla ring. ,,Ons uitgangspunt is altijd het samenbrengen van artiesten, fans en delegaties van allerlei verschillende landen. Het unieke format van het songfestival als internationaal live evenement houdt in dat er eigenlijk geen enkel realistisch alternatief te bedenken was. Afgelasten was de enige optie.'' Over hoe de editie van volgend jaar er exact zal uitzien, wordt nog over legd. De artiesten die voor dit jaar waren geselecteerd, zullen opnieuw worden uitgenodigd. Jeangu Macrooy bevestigde meteen dat hij ook in 2021 de afgevaardigde namens Nederland zal zijn. Hij zei de verplaatsing volko men te begrijpen. Hart en ziel Festivaldirecteur Sietse Bakker zei het uitstel voor alle betrokkenen te leurstellend te vinden: ,,Voor de ar tiesten uit 41 deelnemende landen, onze openings- en intervalacts die hun hart en ziel hebben gestoken in hun optreden. Voor de fans. En niet in de laatste plaats voor het fantasti sche team, dat de afgelopen maanden keihard heeft gewerkt.'' Hij voegde enige woorden van rela tivering toe: ,,Hoewel de teleurstel ling groot is, beseffen we ook dat dit besluit en de gevolgen ervan verble ken bij de uitdagingen waar mensen voor staan die, direct of indirect, zijn getroffen door het coronavirus en de moeilijke, maar nodige maatregelen." Kaarthouders voor een van de live shows krijgen zo spoedig mogelijk bericht over de status van hun tickets. Zij krijgen of hun geld terug of een voucher voor kaarten voor de editie van volgend jaar. maatregelen vanwege het coro navirus leiden tot wijzigingen op de korte en de lange ter mijn. De NPO wil kijkers die nu thuiszitten optimaal infor meren over corona, maar tege lijkertijd ontspanning bieden. Volgende week haalt de NPO klassiekers als Dokter Deen en Het geheime dagboek van Hen drik Groen van stal en er wordt onderzocht welke filmklassie kers kunnen worden aange kocht. De actualiteitenpro gramma's worden zoveel mo- gelijk uitgebreid. Zo heeft Een- Vandaag vanaf nu ook een zon dagse editie en is Goedemorgen Nederland de komende tijd ook elke zaterdagochtend te zien. De talkshow Op1 is inmiddels al van vijf naar zeven dagen per week gegaan. Ook de jeugdprogrammering wordt, nu de scholen dicht zijn, sterk uitgebreid. Zo is er elke middag ZappliveExtra en komt Het Klokhuis dagelijks met een educatieve Master class. Hoewel nog niet alle omroe pen al het complete overzicht hebben, zijn er programma's de dupe van de maatregelen. Zo komt het populaire We zijn er bijna! komende zomer te ver vallen. MAX-directeur Jan Slagter liet gisteren weten dat het onmogelijk is om half mei met een groep Nederlanders door Europa te trekken, wat de formule van het programma is. Slagter hoopt We zijn er bijna! alsnog te kunnen maken in de tweede helft van het jaar. Over de opnames van het nieuwe seizoen van Heel Hol land Bakt maakt Slagter zich nog geen zorgen. ,,Dat is pas in de zomer, bovendien op een af gebakend terrein zonder grote groepen, ik zie dat voorlopig niet als een probleem.'' DWDD Zo, begin dan nog maar eens over hoe verve lend het moet zijn voor Matthijs van Nieuwkerk Andrew Cuomo (rechts), de gouverneur van New York, en zijn 49-jarige broer Chris (nieuwslezer bij CNN) kregen gisteren live op televisie ruzie over de vraag wie nu eigenlijk de oogappel van hun moeder is. donderdag 19 maart 2020 PC FESTIVALS De organisato ren van de grote festivals gaan ondanks het co ronavirus door met de voorbe reidingen. Het gaat om festi vals als Pinkpop (juni), Down The Rabbit Hole, North Sea Jazz (juli) en Low lands (augus tus). CONCERT Radio 538 en Davina Michelle willen iedereen steunen tijdens de coronacrisis. Onder de noe mer '17 miljoen mensen' geeft ze, met veel gas ten, vier optre dens in een leeg Ahoy, live via in ternet. Het eer ste is morgen. 3 ■u O HILVERSUM De Neder landse publieke omroep staat voor een flinke klus. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20