Stoltenborg: 'In die tien jaar met Oranje gelachen en gehuild' II vierde feestje te vieren CORONAVIRUS 19 donderdag 19 maart 2020 gerde aan een transfer mee te wer ken. Club Atlético Talleres wilde voor het eerst een Nederlandse spe ler naar de Argentijnse competitie halen. ,,Er viel niet over te praten. In de zomer kan ik wel gaan en staan waar ik wil. En ik wil nog wel een paar jaar lekker voetballen. Neder land? Dat zou kunnen, maar hoeft niet per se. Afgelopen zomer was Feyenoord heel duidelijk: er was van hun kant geen enkele interesse, zei die technisch directeur (Sjaak Troost, red.) op televisie. Dat vond ik jammer, want ik houd van die club. Maar er is meer dan Rotter- Nu, met het niet meer in de basis staan en het coronavirus, is het aftellen geworden dam. Ik wil er ook niet al te veel over zeggen, ik ben bezig met een docu mentaire. Daarin vertel ik het hele verhaal van mijn loopbaan. We brengen hem in eigen beheer uit, gewoon op YouTube. Daarin komt alles aan bod. Over hoe het afgelo pen zomer ging, wat ik nu mee maak in Turkije, alles.'' Maar eerst moet hij zich door de coronacrisis heen slaan. Dagelijks rijdt hij naar de club aan de Bospo rus. ,,Dit is voor iedereen een meer dan vervelende tijd en uiteraard vooral voor de mensen die besmet zijn geraakt. Het is weer eens dui delijk geworden dat gezondheid het allerbelangrijkste is. Ik kan niet wachten tot alles achter de rug is en het weer een beetj e normaal wordt. Maar ja, wie denkt dat niet?'' ,,Het is goed zo", zegt Stoltenborg (28). ,,De afgelopen tijd heb ik langzaam aan het idee kunnen wennen dat het einde van mijn carrière in zicht komt. Ik merk dat ik daar steeds meer vrede mee heb. Ik wil nog een paar jaar bij een club spelen en dan ga ik wat anders doen. Ik ben nu druk bezig om te kijken welke richting ik op wil na mijn studie psychologie." Stoltenborg, begonnen bij Longa'59 uit Lichtenvoorde, was sinds 2010 een vast lid van de Oranje-selectie en maakte met het team de opmars mee richting de wereldtop. Zo won de spelver deler in 2015 en 2017 met het Ne derlands team zilver op het EK. Op de Olympische Spelen van Rio de Janeiro werd Stoltenborg vierde met Oranje. De afgelopen anderhalfjaar viel de Achterhoekse buiten de selec tie voor de grote toernooien. Bondscoach Jamie Morrison gaf sinds het WK van 2018 (vierde plek) de voorkeur aan Britt Bongaerts en Laura Dijkema. Voor het mislukte OKT van afgelopen januari hield zijn opvolger Gio vanni Caprara daar aan vast. ,,Als ik terugkijk gaan de mooiste mo menten voor mij meer over de on derlinge relaties dan de presta ties", vertelt Stoltenborg. ,,Na- tuurlijk, de Olympische Spelen waren een fantastisch avontuur. Maar ik had de afgelopen tien jaar niet kunnen doen zonder de vaste groep meiden van het Nederlands team. Ik vind het bij zonder dat we elkaar soms acht maanden niet spraken, bij de eerste training van Oranje samenkwamen en het meteen als vanouds voelde. Zij kennen soms mijn tekortkomin gen beter dan ikzelf. We hebben echt van alles meegemaakt. Sa men gelachen en gehuild. Dat al les is mij heel veel waard." Onwennig Stoltenborg heeft komende zo mer voor het eerst in tien jaar voor langere tijd vrij. ,,Eerst voelde dat onwennig, maar ik ben er nu wel enthousiast over. Ik ben benieuwd hoe het bevalt. Al die tijd heb ik volgens een schema ge leefd, las ik op WhatsApp hoe laat de lunch was. Nu kan ik ineens mijn eigen dingen doen. Waar schijnlijk ga ik met vrienden nog één of twee weken door Roeme nië reizen en daarna moet ik mijn studie afronden. En ik wil in Ne derland mijn familie en vrienden veel zien." Doordat de Roemeense compe titie is beëindigd door het corona virus, is die sportvrije periode nog langer. De Achterhoekse kwam maandag terug in Nederland. ,,Een bizar einde van het seizoen. Door de stress over de gesloten grenzen, konden we niet eens af scheid van elkaar nemen." hoop mitsen en maren. Wat doe je met de kwalificatie bijvoorbeeld? Ik sta er goed voor, dus van mij mogen ze het hier bij laten. Maar ook: als de Aziaten allemaal al weer volle bak kunnen trainen en wij nog niet, dan kom je anders voorbereid op die Spelen aan." In zijn 'thuis-gym' houdt Verwij len - die al meedeed aan drie Olym pische Spelen - zijn conditie op peil. ,,Maar een degen heb ik al even niet meer aangeraakt. Dat is wennen en het is vervelend, maar ik kan het wel in perspectief plaatsen. Mijn vrouw is Italiaans; haar familie mag daar niet eens meer op straat lopen. Ja, eventjes om naar de winkel te gaan. En als je een hond hebt, dan heb je geluk. Hopelijk komt het hier niet zo ver, maar ik ben er wel een beetje bang voor. En het lijkt er ook al wel een beetje op. Ik woon in het centrum van Den Bosch; als ik bui ten loop, ben ik een van de weini gen. Het lijkt wel een spookstad. En als je een kuchje hoort, ben je op je hoede. Het is heel onwerkelijk alle maal. Maar we moeten er met z'n allen doorheen." Japanners zijn trotse mensen. Die doen er alles aan om de Spelen niet te hoeven schrappen niet normaal?' - Eljero Elia (33) Femke Stoltenborg zwaait na tien jaar af bij het Nederlands volleybalteam. De spelverdeler uit Harreveld komt de komende seizoenen alleen nog in club verband uit. Momenteel is ze actief bij de Roemeense kam pioen Alba Blaj. Julian Droog Harreveld/Blaj Femke Stoltenborg. FOTO ANP Bas Verwij len zit thuis. Zijn degen heeft hij al even niet meer aangeraakt. - Bas Verwijlen (36)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19