IpPIIp CORONAVIRUS 14 PSYCHOLOGELD tab] iï - èm f#Ö> 1^ Europa en de VS trekken biljoenen euro's uit om de gevolgen van de coronacrisis te bestrijden. Beide continenten halen alles uit de kast om verschoond te blijven van een diepe recessie. Een maand geleden, nog voordat de co rona-ellende in Nederland losbarstte, pu bliceerde het CBS een onderzoek over ge luk en persoonlijkheid. Hoe lekker je in je vel zit, wordt volgens de onderzoekers niet alleen bepaald door de wereld om je heen. Ook je ka rakter heeft invloed op je geluk. Ik heb het on derzoek toen gemist, maar volgens mij kunnen we er nu veel van leren. Het onderzoek gaat kort in op de omgevings factoren die ons geluk bepalen. Die zijn niet heel verrassend. Het CBS noemt gezondheid, inkomen, het hebben van een partner, regelma tig op vakantie gaan en de hoeveelheid contact met familie, vrienden en buren. Van de mensen die zelden of nooit contact met vrienden heb ben, is 65 procent gelukkig. Tegenover 90 pro cent van degenen die ze dagelijks zien. Bijna alle geluksfactoren die het CBS noemt, staan nu op losse schroeven. Oké, op je relatiestatus na dan. Alhoewel niet alle huwelijken bestand zullen zijn tegen wekenlang samen thuiswerken tus sen kinderen die hun ener gie niet kwijt kunnen. van me vraagt, niet meer en niet minder De combinatie van inko mensonzekerheid en soci- Ik doe wat aal isolement hakt in op de overheid bijna ieders geluksgevoel. ue uvt" MC,U Maar hoe sterk het je raakt, hangt ook af van je karakter. De onderzoekers merkten bijvoorbeeld dat vertrou wen in instanties en je me demens positief bijdraagt aan geluk. Neuroticisme heeft juist een negatieve invloed. Wie hier hoog op scoort, is gevoeliger voor negatieve emoties en reageert op bepaalde situaties sneller met de pressieve gevoelens, angst en stress. Zoals het deel van de natie dat veel op Twitter zit. Nu kun je denken: mijn persoonlijkheid valt toch niet te beïnvloeden, dus wat moet ik hiermee? Maar als dit waar was, zouden we nooit meer naar een psycholoog hoeven gaan. Een succesvolle therapie als cognitieve ge dragstherapie bewijst dat we best kunnen ver anderen. Een beetje dan. Als we daar moeite voor doen. Ik heb voor nu mijn eigen gelukstherapie ont wikkeld. Die bestaat allereerst uit een socialme- dia-quarantaine. Om mijn vertrouwen in in stanties te behouden, moet ik alle andere 'des kundigen' negeren. Ik doe wat de overheid van me vraagt, niet meer en niet minder. De menin genbrij draagt niet bij aan mijn gemoedsrust. Ook mijd ik hijgerige talkshows. Zeker als de presentator zelf hoog scoort op neuroticisme. Afgelopen week keek ik naar OP1, mede gepre senteerd door Fidan Ekiz, waarna ik een hele nacht slecht heb geslapen. Bijna knap hoe ze haar stress wist over te brengen op de kijker. Dat was voorlopig mijn laatste talkshow. Maar laten we ons geestelijk welzijn ook niet vergeten. Daar kunnen we elkaar bij helpen. Probeer niet alleen zelf rustig te blijven. Laat je ook niet verleiden om allerlei informatie de we reld in te slingeren die andere mensen in paniek kan brengen. Vopak ING Het vertrouwen in de financials is nog niet hersteld. ASML Basic-Fit ING De centrale banken staan wereld wijd in de noodhulpstand. In de VS en het Verenigd Koninkrijk zijn de rentes verder verlaagd en naderen deze nu ook de 0 procent. De cen trale banken pompen honderden miljarden in de markten, om te voorkomen dat liquiditeitstekorten ontstaan. Ook hebben de regerin gen miljarden gereserveerd om aan banken uit te lenen. Europese ban ken kunnen zelfs tegen negatieve rente lenen bij de Europese Cen trale Bank. Dan moeten ze het wel weer 'doorsluizen' naar de bedrij ven. In de VS gaan helemaal alle rem men los. President Donald Trump kondigde aan dat de maatregelen 'groots en meeslepend' zullen zijn. Zo krijgen alle Amerikanen een cheque thuisgestuurd, daarmee is een bedrag gemoeid van 250 mil jard dollar. Ook bedrijven die het in Amerika moeilijk hebben, zullen waar mogelijk worden onder steund. Al met al zal het stimule ringspakket zo'n 1,2 biljoen dollar - ofwel een duizelingwekkende 1.200.000.000.000 dollar - bedra gen. Dat is al 350 miljard© dollar meer dan enkele dagen geleden nog werd overwogen. Nationaliseren De Franse en Duitse regering gaan desnoods bedrijven nationaliseren als ze failliet dreigen te gaan. An dere overheden stellen zich voor honderden miljarden garant voor leningen aan bedrijven in nood. De Nederlandse regering kwam dinsdag met een pakket maatrege len dat in eerste instantie 10 tot 20 miljard euro gaat kosten in drie maanden. De overheid betaalt het overgrote deel van de lonen van werknemers die nu gedwongen thuiszitten en zzp'ers krijgen een gegarandeerd minimuminkomen in deze barre tijden. Minister van Financiën Wopke Hoekstra maakte duidelijk dat meer geld zal worden uitgetrokken als dat nodig is. ,,We hebben diepe zakken en ik zal niet aarzelen die te legen'', zei hij daar over. Diep zijn de zakken zeker, de staatsschuld mag nog 90 miljard euro oplopen zonder de begrotingsregels van Brussel te overtreden. En Brussel gaf al aan de regels niet te gaan handhaven als landen door de crisis tijdelijk meer uitgeven dan mag. In Duitsland zijn de remmen ook los. Letterlijk, want de Schuld- bremse, het in de wet opgenomen verbod op tekorten op de begroting, is losgelaten. De regering zal doen wat nodig is om bedrijven door de crisis te loodsen, liet bondskanse lier Angela Merkel weten. Spanje kwam ook al met een pakket van 100 miljard euro en Frankrijk heeft al 45 miljard euro uitgetrokken om bedrijven bij te staan. Daarnaast wordt er kwistig met overheidsgaranties gestrooid. Alle grote eurolanden, waaronder Ne derland, garanderen leningen aan bedrijven in nood. Dat betekent dat de banken veel minder risico lopen als een bedrijf onverhoopt de schulden niet meer kan betalen. We hebben diepe zakken en ik zal niet aarzelen die te legen Dat maakt het voor bedrijven ge makkelijker aan een lening te ko men. En dat geld hebben ze nu hard nodig. De inkomsten vallen vaak weg, terwijl de kosten gewoon doorlopen. Met een lening wordt voorkomen dat ze in acute liquidi teitsproblemen komen. Ook het Verenigd Koninkrijk is in de bres gesprongen voor bedrij ven. De regering Johnson kondigde aan voor ruim 300 miljard pond aan leningen te garanderen. Daarnaast nemen de meeste landen fiscale maatregelen. Bedrijven hoeven tij delijk geen belasting te betalen bij voorbeeld. Ook dat speelt cash vrij die bedrijven kunnen gebruiken om andere kosten mee te betalen. Door bedrijven van voldoende cash te voorzien, wordt voorkomen dat de crisis zich verder verspreidt. Als een bedrijf zijn leverancier niet meer kan betalen, valt die leveran cier misschien ook om. En dat bete kent weer meer werklozen die minder uitgeven en zo blijft de spi raal naar beneden in stand. Autofabrikanten De steun is hard nodig, nu de gevol gen van de corona-uitbraak met de dag ingrijpender worden. Inmid dels hebben diverse autofabrikan ten al aangekondigd de fabrieken te sluiten. En de automobielindustrie is in onder meer Duitsland, Frank rijk, Italië en Spanje, een heel be langrijke werkgever. Luchtvaart maatschappijen hebben het ook moeilijk. Dat zijn potentiële gega digden voor nationalisatie. ,,Ik zal geen middel schuwen'', zei de Franse minister van financiën Bruno Le Maire. In Nederland zei Hoekstra dat KLM koste wat kost overeind zal worden gehouden, omdat het bedrijf te belangrijk is voor de Nederlandse economie om failliet te laten gaan. De Europese vliegtuigbouwer Airbus kondigde al een productie stop aan en in alle landen gaat de ene na de andere winkel dicht. Soms gedwongen, maar vaak om dat er toch geen klanten meer ko men. Nu de westerse landen steeds meer beperkende maatregelen ne men om de verspreiding van het vi rus te stoppen, zal het aantal win kel- en horecasluitingen alleen maar toenemen. Toerisme is in middels ook zo goed als verdwenen. De ongekende maatregelen heb ben de beleggers nog niet kunnen overtuigen. In Europa ging de uit verkoop op de handelsbeurzen ge woon door. Ook in de VS wordt ge rekend op een verdere daling. Toch zijn de maatregelen die de overhe den en centrale banken nemen de juiste, vindt Han de Jong, econo misch commentator en voormalig hoofdeconoom bij ABN Amro. Om de crisis te bestrijden, moet er ruimhartig geld worden uitgege ven, vindt hij. ,,Beter te veel dan te weinig uitgeven. Na de vorige crisis zijn overheden veel te snel weer gaan bezuinigen, waardoor het her stel werd vertraagd.'' Niets doen of te weinig zal straks tot grote econo- Neem plaats op de sofa van Irene M 1 '1!^ van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Goluk Onze lichamelijke gezondheid is prioriteit. 1 Reageren? economie@dpgmedia.nl O donderdag 19 maart 2020 PC Het olie-opslag- bedrijf scoorde wel een dikke plus. 4UK Ook andere chipbedrijven kregen zware klappen te ver werken op de beurzen. De sportschool keten hoorde wederom tot de grootste verlie zers in de Mid- Kap. a> E o Geen enkel middel wordt geschuwd... Peet Vogels Den Haag -Minister Wopke Hoekstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14