Elke 52 rokers zorgen voor het overlijden van één niet-roker EUWS 11 VERENIGDE STATEN VOORVERKIEZINGEN Ik heb veel hoop, want ik geloof dat Amerikanen er altijd staan in tijden van crisis IJSBEERTJES BUITEN De voormalig vicepresident van Barack Obama won met een over macht van ruim 60 procent van de stemmen de voorverkiezingen in Florida, een cruciale staat in de pre sidentsverkiezingen van novem ber. Ook in Illinois kreeg hij met af stand de meeste stemmen. Zelfs in Arizona, waar Bernie Sanders op de steun van de latinobevolking had gehoopt, wist hij Sanders ruim voor te blijven. Bernie Sanders doet het in deze drie staten slechter dan in 2016, toen hij van Hillary Clinton verloor. Het betekent dat het voor hem vrij wel onmogelijk wordt om Joe Bi den nog in te halen. Vieren kon Bi den dat niet - vanwege het corona virus zijn alle campagneactiviteiten afgeblazen. Ohio, een staat die ook zou gaan stemmen, blies op het laatste moment zelfs de hele ver kiezingsdag af. Biden sprak aanhangers toe in een plechtige overwinningspeech via een livestream vanuit zijn woonplaats in Delaware. Hijfo- custe meer op de crisis in het land dan op de campagne. De corona epidemie bestrijden, zei hij, is een 'nationale noodsituatie vergelijk baar met een oorlog'. ,,Ik heb veel hoop, want ik geloof dat Amerika nen er altijd staan in tijden van cri- sis. We moeten el kaar steunen en voor elkaar zorgen." Het lijkt erop dat Bi den profiteert van de viruscrisis die ook de VS beheerst. In peilin gen gaven ruim zeven op de tien kiezers in Florida aan dat ze vertrouwen hebben in de voormalig vicepresident als leider in tijden van nood. In Arizona vond zo'n twee derde van de kiezers Biden de betrouw baarste kandidaat in een crisis. Het was een uiterst rommelige verkiezingsronde. In Illinois moes ten stembureaus worden ver plaatst, om bijvoorbeeld te vermij den dat kiezers massaal naar ver zorgingshuizen zouden komen. Maar de nieuwe locaties openden op verkiezingsdag lang niet altijd op tijd, omdat sommige medewer kers niet kwamen opdagen. Medewerkers van stembureaus in Chicago klaagden op sociale me dia dat ze onvoldoende schoon maakmiddelen en desinfecterende handgel tot hun beschikking had den. Bovendien bleven veel kiezers thuis, of konden ze hun verhuisde stembureau niet vinden. De op- komst was minder dan de helft van de opkomst in 2016. In Arizona ging het soepeler, omdat inwoners daar makkelijker vervroegd of per post konden stemmen. Maar Florida kampte met dezelfde problemen. Omdat er wel meer mensen ver vroegd stemden, kan het totaal aan tal uitgebrachte stemmen nog op een gebruikelijk niveau uitkomen. Tegenstander Nu Biden zijn voorsprong verder vergroot, groeit de druk op Bernie Sanders om uit de race te stappen. Veel Democraten willen hun pijlen op gezamenlijk tegenstander Do nald Trump gaan richten. Voorals nog liet Sanders niets los over zijn plannen. Enkele belangrijke advi seurs, zoals lokaal senator Nina Turner uit Ohio, hebben aangege ven dat ze willen dat Sanders nog niet opgeeft. ,,Ik denk dat andere kiezers ook het recht hebben op een keuze'', zei ze tegen The New York Times. ,,Dit is geen kroning.'' Op de verkiezingsavond, nog voor de meeste stembureaus sloten, sprak Bernie Sanders het land toe om uit te leggen hoe hij de proble men rond het coronavirus te lijf zou willen gaan. Sanders pleit voor een cheque van 2000 dollar voor elk Amerikaans huishouden. Normaal gesproken zenden veel tv-zenders zulke verkiezingsspeeches live uit, maar Sanders is geen prioriteit meer in de golf aan virusnieuws. De campagne is zo goed als voor bij, zeker nu vanwege het coronavi rus geen evenementen kunnen worden georganiseerd. Sanders be sloot ook geen vrijwilligers langs de deuren te sturen - voor hem een belangrijke campagnetactiek. De partij gaat er nog steeds van uit dat de winnaar van de voorver kiezingen op de partijconventie in juli genomineerd kan worden. Of dat lukt, weet niemand. Het is zelfs onduidelijk of de voorverkiezingen die nog op de agenda staan wel gaan plaatsvinden, en hoe. Vijf sta ten stelden ze al uit. Zo gaat de vol gende ronde, komende week in Georgia, voorlopig niet door. Voorverkiezingen 59%Biden me Democraten AK 36% Sanders 5s#v kv A,.,; In Amerika, waar de antirookmaat regelen strenger zijn en niet-rokers minder worden geconfronteerd met sigarettenrook, zorgen 80 tot 90 rokers voor de dood van één niet-roker. Al langer is bekend dat 'tweede hands rook' schadelijk is. Onder zoeker Leonard Hofstra, bijzonder hoogleraar Risk profiling in Heart Disease van het Amsterdam UMC, heeft dat nu in kaart gebracht. Wereldwijd zijn er één miljard rokers, van wie er elk jaar zo'n 7 miljoen vroegtijdig overlijden. Minder bekend is dat een kleine miljoen mensen, onder wie kinde ren, eerder overlijden aan de gevol gen van meeroken. De berekening van Hofstra gaat over 'lifetime'-ro kers. ,,Een roker rookt gemiddeld 24 jaar en we dachten altijd: die roken zichzelf dood. Maar in die periode sterft er door gemiddeld elke 52 ro kers ook één niet-roker." In Neder land sterven jaarlijks zo'n twee- tot drieduizend mensen aan de gevol gen van meeroken. Volgens Hofstra kunnen de maatregelen in Neder land strenger. Zo mag er bijvoor beeld nog in auto's gerookt worden ook als er kinderen bij zijn, terwijl je daar in sommige andere landen fikse boetes voor kunt krijgen. In Azië overlijdt al één niet-roker door de verslaving van zo'n veertig rokers. Hofstra durft een vergelij king met corona wel aan: ,,In China zijn door het virus zo'n 3200 men sen overleden, terwijl er elk jaar zo'n 100.000 mensen sterven aan gevolgen van passief meeroken." donderdag 19 maart 2020 Biden wint, roep om opgeven van Sand ■4 Joe Biden zegevierde in een rommelige verkiezingsronde. FOTO AP Nu Joe Biden opnieuw overtui gend een voorverkiezingsronde heeft gewonnen is de campagne om de Democratische kandida tuur in de presidentsverkiezin gen zo goed als voorbij. Kiezers zeggen Biden te vertrouwen in crisistijd. Karlijn van Houwelingen Washington - Joe Biden Democratische |D w sd ia* il in oh pa nj ct voorverkiezingen ^5^^. per staat. NV CO.NE I »»DDC winst Sanders (7) CA AZ U' KS AR TN VA NC DE winst Biden (19) nm ok la ms al sc C nog niet gestemd HI Ga Arizona TX GA Florida zege Buttigieg, 44% Biden FL 62% Biden niet meer in race 32% Sanders 23% Sanders Bernie Sanders krijgt het steeds moeilijker. FOTO AFP De ijsbeertweeling die onlangs werd geboren in Ouwehands Dierenpark in Rhenen mocht gisteren voor het eerst naar bui ten. Zonder publiek, want de dierentuin is gesloten. foto ap Wereldwijd zorgen elke 52 ro kers voor de dood van een niet- roker. In Nederland ligt het aan tal rokers dat voor de dood van één niet-roker zorgt 'ergens tus sen de 45 en 65'. Dat blijkt uit onderzoek van onder meer het Amsterdam UMC. Victor Schildkamp Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11