De waarde van natte doekjes met shea butter CORONAVIRUS België 9 Duitsland Spanje Correspondenten van deze krant zien met eigen ogen hoe andere Europese landen proberen de coronacrisis te bezweren. Die pakken het anders aan dan wij. Caspar Naber De federale regering en deelstaten besloten tot verdere inperking van sociale contacten in het openbare leven. Veel scholen en crèches wa ren al dicht, veel men sen werken thuis en mijden het ov. De ho reca is gesloten, op res- taurants na die alleen overdag open zijn. Cul turele en vrijetijdsin- stellingen zijn dicht. De federale regering heeft voorgesteld alle winkels te sluiten met uitzondering van le vensmiddelenzaken, apotheken, banken, be zorgdiensten, bouw markten, drogisterijen, kappers, kiosken, post kantoren, tankstations en tuincentra. Zorgin stellingen blijven open. De regering sloot giste ren bijna alle grenzen. Mark van Assen Tot gisteravond deed het Crisiscentrum een beroep op de burgerzin en de solidariteit van de bevolking. Maar dat bleek onvoldoende. Bel gen mogen vanaf van middag alleen super markten, apotheken en banken bezoeken of voor noodgevallen naar buiten. Bijeenkomsten van mensen zijn verder verboden. Fysieke acti viteiten buiten zijn wel toegestaan zoals wande len, joggen of fietsen, mits een afstand van 1,5 meter met andere men sen in acht wordt geno men. De politie ziet toe op de naleving. Frank v"ü Poorthuis 1 Rotterdam IN QUARANTAINE Tussen alle ellendige be richten zit soms nieuws waar ik om moet lachen. Zo kwam mijn vrouw thuis van het boodschappen doen met ze ven foto's van producten die we duidelijk met z'n allen eigenlijk heel vies vinden. Een leeg schap groente, maar zoveel voorver pakte zuurkool als je maar wilt. Alle pasta was op, behalve de la- sagnebladen met spinaziesmaak. Alle rijst, couscous en linzen weg, maar midden in de lege schappen lagen tientallen zakjes 'sojastukjes'. Het wc-papier is natuurlijk al dagen problema tisch, maar natte doekjes met shea butter laten we liggen. Af bakbroodjes zijn zo populair dat alles op was, behalve de scones met rozijnen. Afbakscones met rozijnen, de rijensluiter van de Nederlandse deegproducten. Nee, wereldschokkend is dit alle maal niet, maar op dagen dat heel veel dat wél is, vond ik dit wel kome afleiding. Net toen zij binnenkwam met deze opzienbarende resultaten, kwam de kleinste de trap af met een verloren gewaande knuffel uit de rommelkamer. Nessie, de mascotte van onze Schotlandreis, jaren geleden. Het ziet ernaar uit dat het nog wel even gaat duren voor we het Verenigd Koninkrijk weer bezoeken. Daar bereiden ze zich volgens de laatste berichten voor op een jarenlange strijd te gen het virus. Ze grijpen meteen terug naar hun oorlogsherinne ringen, willen autofabrieken om vormen tot medicijnenmakers. Ik zag Boris Johnson in een labo ratorium spelen met viruspipet ten als om te laten zien dat de grote leider boven op de oplos sing zit. Historie Maar het gevoel voor historie hebben we natuurlijk nu alle maal wel te pakken. ,,Papa, ik denk dat de mensen over een paar jaar nog steeds denken aan het coronavirus'', zei de oudste vanochtend. ,,Ik denk het ook.'' Het was de dag na de speech van Mark Rutte die ons allemaal met de neus op de feiten drukte. Dat wil zeggen, de feiten zoals we denken dat die zijn. Meer dan de helft van de bevolking gaat het coronavirus krijgen, vertelde de premier ons. En dat is wel zo'n beetje de bedoeling ook, want dan hopen we dat een ring van immuniteit ontstaat, waarbin nen de ouderen en zwakken kunnen schuilen. De rekensom hoeveel doden er dan eerst moe ten vallen voordat die ring werk zaam is, die maakte hij niet. Want het was een historische toespraak, maar ook een slimme natuurlijk. Direct gingen getallen van 80.000 en 125.000 rond op sociale media. Niemand kan het zeggen. Wat we wel weten is dat we het er maar mee moeten doen. Met deze indrukwekkende speech en hoe we dat dan verder invullen in ons leven. Verbazing Het nieuwe normaal wordt de onzekerheid. Er zijn feitelijk al leen maar vraagtekens bij geko men. Wat ons verbaasde, hier thuis, was dat er toch nog zoveel verbazing in het land is. ,,Dat gaat dus langer dan drie weken duren'', hoorde je. Ja, maar na tuurlijk mensen. Kijken jullie dan niet over de grenzen? Wu han zit nog steeds dicht. Die zijn al maanden bezig. Over twee we ken hebben we hier de situatie als in Italië. Ik zal eerlijk zijn: ik slaap wel eens beter. Ik vind het lastig om mijn humeur goedtehouden Ik zal eerlijk zijn: ik slaap wel eens beter. Ik vind het lastig om mijn humeur goed te houden en ik merk dat het volgen van het nieuws niet helpt. Ik kan vrolijk lachen om de impopulaire afbak- scones met rozijnen en de min der gewenste groene lasagnebla- den met spinaziesmaak, maar dan kijk ik weer online en schiet de spanning mijn schouders in. Het is zo écht, zo bizar, zo drei gend. Het dagelijks leven is nu eenmaal makkelijker met een goed humeur. Dat geldt normaal ook, maar als je op elkaars lip zit en de wereld buiten doet drei gend al helemaal. Omdat ik voor de krant werk, ontkom ik er niet aan om goed op de hoogte te zijn, om elke ping van mijn telefoon te beantwoorden en elke interna tionale nieuwsupdate te lezen. Ik zal een manier moeten vinden om mijn humeur een beetje co- rona-proofte maken. Wij zullen dat met z'n allen moeten doen. met de meeste besmet tingen: 11.178. Inmiddels zijn 491 patiënten over leden. De regering ver trouwt volledig op de adviezen van dokter Fernando Simón, het hoofd van het Gezond heid Coördinatiecen trum van Waarschu wingen en Noodsitua ties. Simón is degene die in een dagelijkse persconferentie het laatste nieuws brengt. De eerste weken van de crisis werd hij geprezen om zijn duidelijkheid en omdat hij het land vooral geruststelde, maar gezien de huidige cijfers groeit de kritiek of die aanpak wel de juiste is geweest. Met het 'opsluiten' van de bevolking, die slechts onder enkele voorwaarden de straat op mag (naar het werk, boodschappen doen, etc.) en het sluiten van de grenzen hoopt Span je dat de forse stijging van nieuwe gevallen over een week begint af te nemen, omdat nu minder mensen elkaar kunnen besmetten. Edwin Winkels woensdag 18 maart 2020 GO Wat doen andere landen? Het Duitse RIVM heeft gisteren alarm gesla gen: het acht stren gere maatregelen no dig om het virus in te dammen. Het aantal doden en ernstig zieke patiënten neemt toe. In België geldt vanaf vanmiddag een volle dige lockdown, net als in buurland Frankrijk. Net als veel Nederlanders blijft redacteur Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risico groep. Verslag van dag 6. De 'staat van alarm' die de Spaanse rege ring afgelopen week einde afkondigde en alle inwoners verplicht de komende twee we ken - en vermoedelijk langer - thuis te blij ven, is volgens critici veel te laat gekomen. Spanje ging gisteren Zuid-Korea voorbij als vierde land ter wereld «SUStSStSfitf ,:v?-UV..-'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9