*:V ViY W' '5 \i1 i'ji.'jii1 'l'l'i'!' CORONAVIRUS ili 8 NIEUWS i 'i 'i'ii i i i i I i i ii\* .m i vi ii jüj i i i i jjii j'i Frankrijk woensdag 18 maart 2020 Nederland neemt strikte sociale maatregelen, maar gooit het land niet op slot. Zo kan ook weerbaarheid worden opgebouwd tegen het coronavirus. ,,Wen er nou maar aan: het is hier en het blijft.'' Groepsimmuniteit. De lijstjesma kers van Van Dale kunnen hem al vast in de top vijf van kanshebbers voor woord van het jaar schrijven, na de toespraak van premier Mark Rutte maandagavond. Voor- en tegenstanders slaan elkaar om de oren met opinies, wetenschappe lijke publicaties en gigantische sterftecijfers. Maar wat betekent groepsimmuniteit, wat is het Ne derlandse beleid tegen het corona virus? En wat vinden deskundigen daarvan? Vijf vragen. Om te beginnen: Nederland I gaat niet voor 'laat corona maar komen', we zien wel. Pre mier Mark Rutte benadrukte in zijn toespraak maandag dat het virus zijn gang laten gaan een veel te grote piek in de zorgvraag op levert. Maar corona compleet uit roeien en tot stilstand brengen - zoals in Azië wel wordt gepro beerd - vergt al te rigoureuze maatregelen. Dan moet het land compleet op slot voor heel lange tijd, en keert het virus later moge lijk toch weer terug. Dus kiest Ne derland voor een middenkoers: 'maximale controle' met veel so ciale afstand. Ondertussen raken mensen dus nog wel besmet, en zo wordt dan ook enige groepsimmu- niteit opgebouwd, zegt Aura Ti men, hoofd van het Centrum Lan delijke Coördinatie Infectieziekte- bestrijding van het RIVM. ,,Dat is de beste bescherming als je nog geen vaccin hebt. Maar we bestrij den het virus ook, we gaan zelfs verder dan andere landen. We vra gen iedereen zo veel mogelijk thuis te blijven, maar we doen niet het hele land op slot. Dat moet je dan misschien wel een jaar vol houden. En als je het dan versoe pelt, laait de veenbrand weer op.'' 2 Wat is groepsimmuniteit dan? Mensen die besmet raken met het virus, worden im muun omdat ze antistoffen aan maken. Als genoeg mensen (in het geval van corona zeker 60 procent) Groepsimmuniteit I I van een groep op die manier weer baar zijn geworden, spreek je van groepsimmuniteit. Het virus krijgt dan nog amper kans om over te springen. Bij grootschalige vacci natiecampagnes wordt die 'kudde immuniteit' bereikt met een prik, maar een vaccin voor corona ont breekt. Wereldgezondheidsorga nisatie WHO is stellig: er is nog te weinig bekend over het coronavi rus, dus of het fenomeen 'groeps- immuniteit' opgaat, is maar de vraag. Andere wetenschappers - ook het RIVM - gaan er wel van uit dat wie het coronavirus een maal heeft opgelopen, er daarna immuun voor is. Om 60 procent in Nederland te bereiken, moeten tien miljoen mensen het virus onder de leden hebben (gehad). Dat zijn enorme aantallen. 3 Dat kan dus erg veel levens kosten? Ja, al is er weinig houvast voor een betrouwbaar cijfer. Aangezien de dodelijkheid van het virus schommelt rond de 1 procent - met grote verschillen tussen landen - leidt dit gegeven tot veel ophef: het coronavirus zou dan zomaar tienduizenden land genoten het leven kunnen kosten. Arts-microbioloog Marc Bonten erkende bij WNL al dat het kan gaan om 50.000 sterfgevallen. Maar toch zijn er veel onzekerhe den om rekening mee te houden, zegt Hans Heesterbeek, hoogleraar theoretische epidemiologie (Uni versiteit Utrecht). ,,Je moet eerst echt weten hoeveel mensen daad werkelijk het virus dragen.'' Het RIVM en wetenschappers starten daarom ook met grotere onderzoe- Nu koop je tijd, voor je zorgcapaciteit. Een totale lockdown van een jaar hou je niet vol ken naar de verspreiding van het coronavirus. Het RIVM suggereerde het al, en ,,dat zou verstandig zijn'', zegt ook hoogleraar Heesterbeek. ,,Het is misschien geen prettige bood schap, maar wen er maar aan: dit coronavirus gaat niet meer weg. De landen die compleet op slot gaan, krijgen het weer terug als ze de maatregelen terugschroe ven.'' Dus is de grote uitdaging nu: hoe en wanneer neem je de 'pijn' van de uitbraak? Een te grote piek belast de zorg te veel. Vandaar de rem op het sociale leven. ,,Nu koop je tijd, voor het op niveau houden van je zorgcapaciteit. Zonder de deksel helemaal dicht te doen, met extra bescherming van kwetsbare groepen. Een totale lockdown die een jaar duurt, houd je niet vol.'' 5 Wat is de kritiek op Ruttes uitspraken over groepsimmuniteit? PVV-leider Geert Wilders vindt dat Rutte 'een historische fout' maakt met het coronabeleid, andere critici spreken van 'Russi sche roulette', omdat onzekerhe den rond de weerbaarheid (raken we echt niet twee keer besmet?) en de sterftegraad (in Italië ligt die nu op circa 7 procent) een desas treuze uitwerking kunnen heb ben. Ook Reinoud Bon, voormalig inspecteur bij de Inspectie Ge zondheidszorg en Jeugd, is kri tisch. ,,De boodschap van Rutte zaait verwarring. Aan de ene kant moeten mensen afstand nemen, thuis werken, maar aan de andere kant zeg je: 'iedereen gaat het krij gen'. Dat werkt niet. Dan gaan mensen denken: weet je wat, ik ga eropuit, dan krijg ik het maar al vast. En dan verspreidt het virus zich weer sneller. Als je nu een discussie over kudde-immuniteit start zonder vaccin, dan heeft dat niets met wetenschap te maken.'' Suse van Kleef In het Verenigd Koninkrijk kwam er afgelopen maan dag een einde aan het af wachten toen premier Boris Johnson met een aantal dwingende adviezen kwam. Vermijd de pubs, restaurants, bijeenkomsten en ander soci aal contact zo veel mogelijk, zei de premier. Thuiswerken wordt aanbevolen en grote evenementen afgeraden. Ook wil Johnson dat ouderen, zwangeren en chronisch zie ken vanaf komend weekend twaalf weken thuisblijven. Tot dat moment was een week thuisisolatie voor men sen met klachten de enige aanbeveling, verdere restric ties waren er niet. De stap die Johnson nam wordt gezien als een ommekeer. Hij komt na dat de regering data onder ogen kreeg, waaruit bleek dat de zeer gematigde strategie tot dan toe zou kunnen leiden tot honderdduizenden doden en een gezondheidszorg die vaak overbelast zou raken. De nieuwe strategie is min der strikt dan in Nederland en veel minder streng dan in Duitsland, Spanje of Frank rijk. In het Verenigd Konink rijk blijft het voorlopig bij ad viezen: scholen zijn nog open, net als cafés en restaurants. Strengere maatregelen zijn de komende dagen niet uit te sluiten, omdat vrijwel nie mand de adviezen opvolgt. Frank Renout Daartoe is besloten omdat de Fransen de corona-adviezen niet opvolgden. ,,Ik zie te veel mensen nog in cafés en res taurants zitten'', zei premier Philippe een paar dagen gele den. Daarop sloot hij alle ho reca. Vervolgens trokken Pa- rijzenaars onder een voor- jaarszonnetje de parken in, alsof er niets aan de hand was. ,,Dat kan niet'', zei president Macron. ,,Mensen, blijf thuis.'' En dit keer was het geen ad vies of oproep meer. Zo'n honderdduizend agenten gaan toezien op naleving van de quarantaine. Boetes wor den opgevoerd tot 135 euro. Fransen mogen alleen de straat op om naar de dokter, het werk of de super te gaan. GO Groepsimmuniteit: wat dan, hoe dan? Niels Klaassen Amsterdam j Hoe bestrijdt Nederland het coronavirus? Mensen die het virus hebben gehad, zijn er vervolgens tegen beschermd. Hoe meer mensen zijn beschermd, hoe moeilijker het virus onbeschermde mensen I kan bereiken. i l ©1833P0/TU Volgens het RIVM bereiken we bij dit coronavirus al groepsimmuniteit als 60% immuun is geworden. -Hans Heesterbeek, hoogleraar theoretische epidemiologie 4 Gaan jongeren straks weer de straat op en moeten ouderen en kwetsbaren dan worden afgezonderd? Frankrijk kiest voor de harde lijn. De 67 miljoen in woners mogen in principe hun huizen niet meer uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8