NYNKEDEJONG Europa eensgezind: Alleen met heel goede reden komt u er nog in Hoesten, keelpijn, koorts. Ik heb gewoon een griepje. Toch? CORONAVIRUS k 6 Column ^0 @nynke Ook ik stuurde het filmpje door. Natuurlijk. Het was ook een prachtig filmpje: doventolk Irma Sluis leerde ons tijdens de persconferentie van afgelopen donderdag het gebaar voor de term 'hamsteren'. Het filmpje ging viraal, wellicht omdat we allemaal opgefleurd wilden worden in tijden van grote onze kerheid. Irma Sluis bleef er zelf nuchter onder. Als er hierdoor meer aan dacht kwam voor gebarentaal, dan vond zij het prima dat ze het hele internet over ging. Sowieso was die persconferentie donderdag een historisch moment: het was de eerste keer dat er bij een dergelijke gebeurtenis live een doventolk aanwezig was, om zo ook de dove en slechthorende Nederlanders op de hoogte te brengen van de kabi netsbeslissingen. genomen moeten worden om het in te dammen, nog één goed iets teweeg mag brengen, laat het dan dit zijn: dat vanaf nu bij belang- rijke gebeurtenissen een doven tolk staat te tolken. Vorig jaar, toen tramschutter Gökmen Tanis heel Nederland in zijn greep hield, werd bij de persconferentie niet getolkt. Heel Utrecht werd gesommeerd binnen te blijven. Maar zonder doventolk kregen veel doven- en slechthorenden dat niet mee. Ondertiteling is erg fijn, maar dan moet je wel goed en snel kunnen lezen. Dat kan niet ieder een. Dat een doventolk van levens belang kan zijn, proberen de be langenverenigingen voor doven en slechthorenden ons al jaren bij te brengen. Een doventolk is geen extraatje, geen lollig gebbetje voor erbij. Gebarentaal is veel meer dan een grappige bijzaak. Voor veel Nederlanders is het hun eerste taal, de taal waarmee ze zijn opge groeid, en waar zij zich net zo ver bonden mee voelen als ik bijvoor beeld met het Fries. Tolken stude ren jarenlang om zich die taal he lemaal eigen te maken, met alle nuances die erbij horen. Elke op getrokken wenkbrauw of miniem handgebaar betekent iets. Kijk naar Irma Sluis en haar col lega's en zie hoe zij zich uit de naad werken om dat zo goed mo gelijk te doen en daardoor het le ven van vele Nederlanders veel toegankelijker te maken. Het is veel meer dan een paar ontblote tanden en twee graaiende handen. Bij elke belangrijke gebeurtenis moet worden getolkt Mark van Assen Brussel De Europese leiders volgen hier mee het voorstel van Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Eu ropese Commissie. Het gaat om inreisverbod voor de Schengen- landen: dat zijn de EU plus IJsland, Noorwegen, Liechtenstein en Zwitserland. ,,Hoe minder we rei zen, hoe beter we het virus kun nen indammen'', zei Von der Leyen eerder. Uitzonderingen zijn EU-burgers, medisch personeel en vrachtvervoer. Premier Mark Rutte en zijn col lega's, die vergaderden via een vi deoverbinding, ondersteunen ook de richtlijnen van de Commissie voor de binnengrenzen van de Schengenlanden. Ze benadrukken er alles aan te willen doen om bur gers te laten terugkeren naar hun eigen land, mochten ze dat willen. Ook moeten er geen drempels zijn voor artsen en ander medisch per soneel en voor mensen die in de grensregio's werken. Verder is het zaak om het vrije verkeer van goe deren in stand te houden. Dit gaat om goederenvervoer in het alge meen en het vervoer van medicij nen en medische apparatuur in het bijzonder. Rutte gaf echter meteen aan dat een aantal landen (,,Ik noem geen namen'') desondanks nog steeds belemmeringen opwerpt voor de eigen grenzen. Hij hoopt dat door het inreisverbod voor de Schen- genzone de druk op het sluiten van de binnengrenzen zal afne men. Zo staan bijvoorbeeld Roe menen vast in Oostenrijk, omdat Hongarije de grenzen heeft geslo ten voor niet-burgers. En Litou wen heeft Polen opgeroepen om mensen door te laten die naar huis willen. De laatste dagen is door Von der Leyen en door Charles Michel, de voorzitter van de Europese Raad (waarin alle EU-regeringsleiders vertegenwoordigd zijn), voortdu rend gehamerd op het gezamenlijk optrekken. ,,Ik snap dat landen al- les doen om hun burgers te be schermen'', zei Von der Leyen, ,,maar de interne markt moet blij ven functioneren." Buurlanden moeten maatregelen op elkaar af stemmen, vinden de twee leiders. Niet alleen om het virus in te dam men, maar ook om de economie draaiende te houden. En de Euro pese economie is door de interne markt nu eenmaal totaal geïnte greerd. Als één land de grenzen helemaal sluit, heeft dat gevolgen voor alle andere landen. Desondanks nemen alle landen op eigen houtje maatregelen. Frankrijk verkeert in staat van oor log, zei president Emmanuel Ma cron: ,,Een gezondheidsoorlog.'' Onder meer Finland, Zwitserland en Roemenië hebben de noodtoe stand uitgeroepen. Tsjechië, Cy prus, Denemarken, Hongarije, Letland, Litouwen, Polen en Slo wakije hebben aangekondigd dat ze alle grenzen voor buitenlanders gaan sluiten. Het is niet duidelijk of dat echt gaat gebeuren. Een vooraanstaande epidemioloog uit Zweden is verontwaardigd. ,,Dit is compleet zinloos.'' DAGBOEK ITALIË Ik voel me al dagen niet lekker. Een beetje hangerig, hoesten, keel pijn, maar niet echt koorts. Dus het zal wel gewoon een griepje zijn, toch? Ook mijn vrouw denkt om de haverklap koorts te hebben. ,,Voel eens aan mijn voorhoofd.'' Er is, ook in Italië, een speciale corona-hotline, die, net als de in tensive cares in het Noorden, con sequent overbelast is. De Italiaan se overheid hamert er dan ook op alleen te bellen als je denkt dat je symptomen hebt. Hoesten, keel pijn, benauwdheid, koorts. Een beetje zoals ik nu heb. Maar ik heb gewoon een griepje, denk ik. Toch? De constante stroom aan coro nawetgeving maakt je hypochon drisch. Bij ieder kuchje, iedere nies of lichte temperatuursverhoging, denk je dat je het virus te pakken hebt. Inmiddels heb ik een schrale huid van het handen wassen en zit de vuilnisbak vol met eenmalig gebruikte papieren zakdoekjes. Ook ligt paranoia op de loer. Je vertrouwt niemand meer, ieder een is een potentiële besmettings haard. Keurig houd ik een meter afstand en als die ander te dichtbij komt, dan deins ik terug. Handen geven doe ik al weken niet en waar ik anderhalve week geleden nog mensen met een mondkapje voor gek verklaarde, ondernam ik giste ren een frustrerende zoektocht naar mascherine. Volgens mijn vrouw zou de apo theek bij de Trevi-fontein nog mondkapjes moeten hebben, maar zelfs de deur uit stappen kost me sinds een week moeite. Buiten is het gevaarlijk. Eenmaal op de scooter over de verlaten wegen van de mooiste stad van de wereld, weet ik waarom ik hier ook alweer woon. En valt er een gewicht van me af. Rome ligt er fantastisch bij in de voorjaarszon, de smog die meestal boven de stad hangt, is verdwenen. Even op adem komen, letterlijk. Gevangenisstraf Het pleintje voor de beroemdste fontein van de wereld is leeg. Een politiepatrouille controleert. Sinds een week moet je aangeven waarom je op straat bent. Heb je geen geldige reden of geef je een valse reden op, dan riskeer je een boete, of zelfs een gevangenisstraf. Sinds gisteren zijn die regels aan gescherpt. Als je positief getest bent, of vanwege besmetting in quarantaine zit en toch de straat op gaat, dan kan die straf oplopen tot twaalf jaar. Reden: onverant woordelijk handelen tijdens een epidemie. ,,Mag ik?'' vraag ik op de drem pel van de apotheek. Er zijn nog twee mensen in de winkel. 'Prego.' ,,Nee, mondkapjes zijn uitver kocht en we weten niet wanneer die binnenkomen.'' Ik ga door de verlaten stad langs apotheken te rug naar huis en dat zijn er veel. Elk plein in Italië heeft een kerk en een apotheek, zei een collega ooit tegen me. Dat klopt, maar in geen van die apotheken is een mond kapje te koop. Net zo min als hy giënische handgel, ook die is in heel de stad niet meer te krijgen. Thuis is mijn keelpijn weg en hoest ik ook niet meer. Zie je wel, een griepje. Toch? woensdag 18 maart 2020 GO Doventolk Als dat hele ellendige virus, en alle ellendige beslissingen die Europa gaat deels op slot voor reizigers van buiten de Euro pese Unie. Alleen zij voor wie de trip essentieel is, worden toegelaten. De maatregel geldt vooralsnog voor dertig dagen. s Premier Rutte (r) overlegt online met EU-leiders. foto anp (Binnenkort) gesloten grenzen t 180320 Angelo van Schaik Rome Heel Europa gaat Italië ach terna. Het continent gaat lang zaam op slot, ook de koppigste landen zullen moeten geloven aan een lockdown. Correspon dent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6