coronadoden in korte tijd Scholen toch weer open voor examenleerling CORONAVIRUS Hoe gaat u om met corona? Deel uw ervaringen met ons 5 N, V"' m '*v Vrv ■>>•-" -» SL - u\ <SÉ H0UDt.5MAF TOTEL KAAR GUN F KAJ1 RU It #1 RON het dorpshart word je geconfron teerd met de angst voor het coro navirus. Zelfs de dorpsbank heeft een 'coronaprotocol', staat er op de dichte deur te lezen. De apo theek dan, waar je met maximaal drie klanten tegelijk naar binnen mag. Of de doe-het-zelf-zaak: houd 1,5 meter afstand tot andere klussers. De slager heeft liever geen cashgeld. En bij de super markt dien je eerst je winkelkar retje even schoon te maken met een desinfecterend doekje. Dat het menens is, blijkt wel uit een gesprekje bij de kassa. ,,Wilt u de volgende keer écht uw pinpas meenemen?" vraagt een caissière met klem aan een klant die net contant heeft afgerekend. Coronapatiënten .0 Buiten op het Hertog Janplein staat meneer Van Eenbergen naast z'n elektrische fiets. Hij is alleen even buitengekomen voor een noodzakelijke boodschap. ,,Ik ben vooral heel veel thuis, omdat ik het risico niet wil opzoeken", zegt de man, die jarenlang een bakkerij had in het dorp. Iets verderop is de voetbalclub waar twee van de vier overlede nen regelmatig kwamen. Het contrast met het dorpshart is groot. Er klinkt muziek, geroep, vrolijkheid. De scholen zijn dicht, de jeugd moet zich zien te verma ken. Clubvoorzitter Kerkhof: ,,Het is onwerkelijk en triest. Wat het allemaal nog verdrietiger maakt, is dat de nabestaanden niet op een normale manier af scheid kunnen nemen. De club is gesloten, dus we kunnen geen herdenking houden.'' Schoolexamens en praktijkexa mens zijn toetsen die laatstejaars op de middelbare school moeten ma ken om in aanmerking te komen voor het eindexamen. Zieke leerlin gen of scholieren die in quarantaine zitten, mogen niet naar school ko men. Zij kunnen de schoolexamens later inhalen, tot vóór de start van het centrale eindexamen. Als die examens door de coronacrisis toch niet kunnen doorgaan, wordt dat uiterlijk 6 april besloten. Voor de leerlingen en leraren gel den alle RIVM-voorschriften. Dat betekent dat de leerlingen tijdens het maken van de toetsen op mini maal anderhalve meter van elkaar moeten zitten. Ook worden de toetsen in kleine groepen gemaakt, mogelijk verspreid over meerdere klassen. Dat is mogelijk doordat de rest van de school toch al leeg is door de schoolsluiting. Om te zorgen dat de leerlingen ook goed worden voorbereid op hun schoolexamen, moeten scho len zelf afspraken maken met hun leerlingen. Vaak kan dat op afstand. Maar als ter voorbereiding van een praktijkexamen op school begelei ding nodig is, is dat ook een moge lijkheid. De leerlingen moeten dan wel gezond zijn. Volgens voorzitter Paul Rosenmöller van de VO-raad zal klassikaal les in veel gevallen niet nodig zijn en kunnen leerlin gen ook digitaal vragen stellen aan hun docenten. ,,De voorbereiding was bijna klaar. 80 procent van de schoolexamens is al gemaakt, de laatste ronde stond op het punt van beginnen." Met dit 'maatwerk' wil minister Slob 'alles in het werk stel len' om te zorgen dat de eindexa mens - die beginnen op 7 mei - kunnen doorgaan. Er worden wel scenario's gemaakt voor het geval de scholen langer dicht moeten blijven dan 6 april, schrijft Slob aan de Tweede Kamer. ,,We houden met alles rekening." Minder toetsen Tot daarover een beslissing wordt genomen, wil de ChristenUnie-be windsman alle leerlingen de kans geven om hun diploma te halen vóór de start van een nieuwe oplei ding. ,,Iedereen beseft dat dat in de huidige situatie een grote opgave is." Daarom mogen scholen de cij fers van hun leerlingen later door geven en krijgen scholen als 'uiter ste maatregel' de kans om hun ei gen programma van toetsing en af sluiting (PTA) aan te passen. De exameneisen blijven dan gelden, maar scholen mogen ervoor kiezen om daarvoor minder toetsen te la ten maken. Aan het doorgaan van de school examens kleven volgens bestuur der Henrik de Moel van de Alge mene Onderwijsbond (AOb) wel praktische problemen. ,,De school moet wél een goede voorbereiding kunnen bieden. We horen nu al dat op sommige scholen 30 procent van de leraren ziekteverschijnselen heeft. Een verkouden wiskundele raar mag niet op school komen.'' Scholierenorganisatie Laks is blij dat de schoolexamens kunnen doorgaan, maar maakt zich wel zor gen over de voortdurende onzeker heid rond de eindexamens. OPROEP y Haf]* woensdag 18 maart 2020 GO wv%km *7 \i V - I De nieuwe werkelijkheid in coronatijd. Afstand houden is het gebod, of dat nu bij een wandeling in het park is of aan de kassa bij de supermarkt, waar een stuk plastic de cais sière moet be schermen tegen hoestende en proestende klanten. FOTO'S ANP, AH Meldingen per 100.000 inwoners 140 B.100 S 180320 BRON: RIVM Middelbare scholen gaan weer open voor leerlingen die in het laatste jaar zitten. Eindexamen klassen kunnen onder strenge voorwaarden toch naar school om hun examens te maken. Ook beginnen de examens in het mbo vanaf morgen weer. Die worden online, op stageplekken of op een andere locatie dan de school afgenomen. Hanneke Keultjes Den Haag We maken tijden door waar over we later onze kinderen en kleinkinderen zullen vertellen. Maar laten we er elkaar ook nu over vertellen. Want het coronavirus zorgt voor grote be sluiten, maar die wer ken voor ieder van ons anders uit. En juist die veelheid aan indivi duele ervaringen maakt deze crisis zo bijzonder. Hoe help je een kind dat strest over zijn eindexamen? Bent u een muzikant die ineens geen optre dens meer heeft? Ging u elke dag naar een stamkroeg en mist u dat zo? Of heeft u juist hulp gekregen uit onverwachte hoek? Hulp geboden? Nieuwe vrienden ge maakt? Deel uw ervaringen met ons. En met el kaar: we plaatsen een grote selectie op de website en zaterdag in de krant. Mail uw ervaringen naar: coronaervaringen@ dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5