Bi Brabants dorp in rouw om vier CORONAVIRUS 4 I Update Kï* J Aantal besmettingen wereldwijd: 194.217 Aantal doden wereldwijd: 7864 Aantal mensen genezen wereldwijd: 80.648 Aantal besmettingen in Nederland: 1705 Aantal doden in Nederland: 43 Wat eerst nog een steunpakket moest heten, werd gisteravond als nog omgedoopt tot 'noodpakket banen en economie'. Het kabinet laat alle zuinigheid varen en smijt volgens minister Wopke Hoekstra (Financiën) met 'vele miljarden' om de coronacrisis te bezweren. Hoewel de 'reddingsboei' in eerste instantie tijdelijk is - het gaat om een overbruggingsperiode van drie maanden - zullen de maatregelen worden uitgebreid als dat nodig is, stelt hij. De komende drie maanden zal het pakket tussen de 10 en 20 mil jard euro gaan kosten. Maar dat kan veel meer worden, aldus Hoekstra. Volgens minister Eric Wiebes van Economische Zaken is het pakket bedoeld om te zorgen dat 'mensen hun baan en inkomen behouden en bedrijven overeind blijven'. Arsenaal Om dat te bereiken, gooit het kabi net het bestaande arsenaal aan cri sisbestrijdingsmiddelen over boord. Zo gaat de huidige regeling voor deeltijd-WW onmiddellijk op slot en komt daar een nieuw noodfonds voor in de plaats. Be drijven die plotseling veel minder omzet hebben, kunnen daar een beroep op doen. Zij krijgen dan voor een periode van drie maan den maximaal 90 procent van de totale loonsom vergoed en kunnen ook een voorschot krijgen. Wel stelt de regering als voorwaarde dat personeel niet wordt ontslagen en dat lonen worden doorbetaald. Daarnaast komt er directe steun aan bedrijven die zwaar getroffen zijn doordat ze noodgedwongen dicht zijn, zoals de horeca, of om- We hebben tijd nodig om de regeling voor zzp'ers netjes neer te zetten dat ze kampen met massale annu leringen, zoals de reisbranche. Omdat zij hun gemiste omzet niet later kunnen inhalen, komt het ka binet met een compensatierege ling. Volgens Wiebes gaat het om een vast bedrag van circa 4000 euro over drie maanden. Welke secto ren precies in aanmerking komen, wordt later bekend. Met gemeen tes wordt overlegd of lokale aansla- gen, in het bijzonder de toeristen belasting, stopgezet en ingetrok ken kunnen worden. Ook komt er een tijdelijke, ver soepelde regeling voor inkomens ondersteuning aan zzp'ers, zodat zij de huur en de boodschappen kunnen betalen, aldus minister van Sociale Zaken Wouter Kool mees. Iedere zelfstandige die ineens geen inkomen meer heeft (bijvoorbeeld werknemers in de horeca) kan bij de gemeente een aanvulling aanvragen tot bij standsniveau. Die gift hoeft niet te worden terugbetaald als achteraf het inkomen toch hoger blijkt uit te vallen. Ook wordt er geen rekening ge houden met het inkomen van een eventuele partner of het vermogen dat de zelfstandige heeft. De rege ling geldt in principe voor de ko mende drie maanden en wordt nog nader uitgewerkt. Veel zzp'ers reageerden afgelo pen weekend nog verbolgen op uitspraken van minister Wiebes. Die zei in WNL op Zondag dat bij zelfstandigen die plotseling zon der opdrachten zitten sprake is van 'ondernemersrisico' en dat zij daardoor niet in aanmerking ko men voor deeltijd-WW. Dinsdag avond stelde Wiebes dat hij zich 'onhandig' heeft uitgedrukt en dat het noodpakket waar het kabinet de afgelopen tijd aan heeft gewerkt óók voor zzp'ers is bedoeld. Frontlinie Volgens minister Koolmees vor men zzp'ers 'de frontlinie bij zwaar weer' en laat het kabinet hen 'niet in de kou staan'. Wel roept hij hen op geduld te hebben en 'niet morgen al' naar de gemeente te stappen om inkomensondersteu ning aan te vragen. Koolmees: ,,We hebben tijd nodig om de regeling netjes neer te zetten." Minister van Financiën Wopke Hoekstra maakte verder bekend dat 'alle ondernemers' uitstel van belasting kunnen krijgen. De in vordering wordt dan meteen ge stopt en de invorderingsrente van 4 procent die normaal moet wor den betaald als men te laat is, gaat tijdelijk naar 'bijna 0 procent'. Hoekstra kondigde verder aan dat kostenstijgingen in de gezond heidszorg zullen worden opgevan gen via de schatkist. De behaaglijke voorjaarszon krijgt geen vat op de inwoners van Erp. De dorpelingen, ze zijn met slechts zesduizend, treuren om het verlies van plaatsgenoten. Het coronavirus heeft hier kei hard toegeslagen. Binnen een paar dagen zijn vier Erpenaren eraan overleden. Drie mannen en een vrouw op leeftijd, onder wie ook een echtpaar. Het dorp bij Veghel is onevenredig hard ge troffen. En dat is voelbaar op straat. Het is stil in de dorpskern. Véél stiller dan normaal op dins dagmiddag, verzekeren de enkele voorbijgangers. De coronasterfte is hét gesprek van de dag, natuur lijk. Maar dan vooral op veilige fy sieke afstand van elkaar. In app- groepen van dorpsbewoners gaat het vrijwel nergens anders over. Ineens zijn 'ze' het middelpunt van de uitbraak. Hun Erp, waar het altijd zo fijn was. Het dorp is bang. Bang voor wat mogelijk nog komen gaat. Toon Kerkhof, voor zitter van dorpsclub RKVV Erp, verwoordt het treffend. „Hopelijk blijft het hierbij, maar ik vrees het ergste." Pal naast het dorpsplein ligt woonzorgcomplex Simeons- hof, het thuis voor de meest kwetsbare groep. Een bewoonster wordt teruggebracht door een fa milielid. Ze dragen allebei een mondkapje. Het personeel steekt de helpende hand toe. Maar dan wel in beschermende kleding. Privacy Of de extra voorzichtigheid bij Si- meonshof te maken heeft met de hoge coronasterfte in Erp, wil een woordvoerster van BrabantZorg niet zeggen. ,,Uit respect voor de privacy van de cliënt", zegt ze nog wel. En: ,,Wij handelen volgens de algemene richtlijnen." In het dorp is vrijwel niets meer zoals het was. Bij iedere winkel in woensdag 18 maart 2020 GO m i Duitsland hoopt met noodziekenhuizen het drei gende tekort aan bedden op te vangen. De zieken huizen gaan het aantal ic- bedden verdubbelen. Het zijn er nu zo'n 28.000. i In het Verenigd Konink rijk is het aantal corona- doden met 14 toegenomen tot 71. De patiënten waren tussen 45 en 93 jaar oud. Het aantal besmettingen- steeg er gisteren met 26 procent tot 1950. i Het aantal doden in Italië is gestegen tot boven de 2500. De voorbije 24 uur overleden 345 mensen. Italië is in Europa het hardst getroffen door het virus. i Van alle Nederlandse ba sisschoolleerlingen wordt 2,3 procent op school op gevangen. De rest van de kinderen is thuis of elders. i Bij wijze van uitzondering maakt Hongarije een door gang vrij voor duizenden Roemenen en Bulgaren die vanuit West-Europa met de auto naar hun thuisland willen. i De gezondheidszorg van Zwitserland kan tegen het einde van de maand instorten als het virus zich met de huidige snelheid blijft verspreiden, waarschuwt de overheid. i Zeker achtduizend zie kenhuismedewerkers zit ten in Noorwegen noodge dwongen thuis in quaran taine, omdat ze mogelijk zijn besmet. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Noodpakket moet economie stutten Het kabinet neemt onorthodoxe maatregelen om ervoor te zor gen dat werknemers tijdens de coronacrisis doorbetaald krij gen en bedrijven op de been blijven. De bestaande gereed schapskist bij economische rampspoed werkt niet meer en gaat bij het grofvuil. Laurens Kok Hans van Soest Den Haag —Minister Wouter Koolmees De ministers Wouter Kool mees (l), Wopke Hoekstra en Eric Wiebes maken de steunmaatre gelen bekend. uitgestorven Hertog Janplein FOTO VAN ASSENDELFT FOTOGRAFIE Erp rouwt. Vier coronadoden, en dat in zo'n kleine gemeen schap. Het is er stil, de inwo ners zijn bang. ,,Ik vrees het ergste." Pim Dikkers Erp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4