r Lonink mag huis met pijnwiet niet sluiten Honderden zien uitvaart Van de Vijver 'Waarom doet oma steeds een beetje gek?' 6 OVERLEVEN NIEUW REPERTOIRE Al dik veertig jaar is Termenieke ('t Harmonietje) een geliefd orkest in en om Hulst. De vergrijzing heeft echter ingezet en wil Termenieke nog veertig jaar verder toeteren, dan moet het roer om; meer jongeren, meer vrouwen en hippere muziek. m de toekomst veilig te stellen, is Terme nieke 'Voor Onze Leut Opnieuw Begost'. Wéér opnieuw be gonnen, moet dat zijn, want ze maakten in 1991 al opnieuw een doorstart omdat er een paar jaar daarvoor te weinig leden overble ven. Het orkest met het Hulster koosnaampje is vastbesloten te overleven en is bezig met 'verhip pen'. ,,We willen af van het oude mannen-imago en muziek maken om mensen te raken." Termenieke telt momenteel vijf tien leden, onder wie (sinds kort) één vrouw. De leeftijden van de hout- en koperblazers varieert van begin dertig tot tegen de tachtig. Tot voor kort bestond het reper toire uit jazz, harmoniemuziek, Duitse volksmuziek en natuurlijk carnavalsnummers van vroeger tot nu. ,,Maar de tijden veranderen", zegt mid-veertiger Maarten Ever- aard, voorzitter en trompettist van Termenieke. ,,Er zijn muzikanten genoeg, maar mensen hebben tegenwoor dig zoveel keus om hun vrije tijd in te vullen met diverse hobby's, dat ze niet meer vanzelf naar ons toekomen. We moeten actief le den gaan werven om te blijven be staan. Er is niet zo lang geleden een tijd geweest dat we amper meer optraden. Nu is de tijd om aan iedereen te laten zien wie we zijn." Het voorwerk is een paar jaar ge leden al begonnen, toen Terme- nieke een officiële stichting werd met een volwaardig bestuur. Met muzikale duizendpoot (klarinet, saxofoon, piano, zang, componist, arrangeur en producer) Michiel Meijers, ook mid-veertig, als diri gent werd ook de muzikale ver nieuwing ingezet. Meijers: ,,We richten ons nu ook op pop en rock en alles daartussenin. Voor de ou dere leden best een verandering, maar ze vinden het ook heel leuk en spannend om weer eens wat anders te leren en te spelen." Masterclasses Het bestuur heeft ook ingezet op veel meer activiteiten dan alleen maar repeteren in de Praktijk school in Hulst en hier en daar op treden. De masterclasses zijn daar een goed voorbeeld van. Everaard: ,,Twee keer per jaar nodigen we een professionele muzikant uit en iedereen, dus niet alleen onze le den, is welkom." Zo was Edwin de Neijs, de eerste aan het conserva torium afgestudeerde euphoni- umspeler, eerder al te gast. Ever- aard: ,,We hopen op deze manier natuurlijk op nieuwe leden, maar we zijn er nadrukkelijk niet op uit om leden van andere Hulster ge zelschappen te ronselen." Optredens met artiesten is ook waar Termenieke zich meer op wil richten, onder de noemer Terme- nieke Café. Zo stond er voor 4 april in Den Dullaert een optreden sa men met Edy van Driel (Bennie Hek) gepland, maar dat kan om wille van de coronacrisis niet doorgaan. Termenieke Café is hiermee niet van de baan, het optreden wordt (vermoedelijk in het najaar) inge haald. Everaard: ,,Voor Termenieke willen we uiteindelijk uitkomen bij een goede mix aan leeftijden, mannen, vrouwen en muziekstij len. Zo kunnen we er weer voor ja ren tegenaan." OOSTBURG Stichting Demen- tievriendelijk Sluis gaat kinde ren informeren over dementie. ,,Het heeft een meerwaarde dat ze weten wat er speelt en waarom oma steeds een beetje gek doet." Aan oma vragen wat ze heeft gegeten, lijkt heel gewoon. Ter wijl dat voor iemand met de mentie juist een heel lastige vraag kan zijn, legt Karien de Vriese van stichting Dementie- vriendelijk Sluis uit. ,,We willen met gastlessen een aantal dingen bereiken: informatie geven aan kinderen, een stukje theoreti sche achtergrond en tips over wat je beter wel en niet kunt doen als je op bezoek gaat bij ie mand met dementie." De stichting Dementievrien- delijk Sluis haakt als burgerini tiatief aan bij Samendementie- vriendelijk van Alzheimer Ne derland. Er zijn nog veel taboes rond dementie en dat wil de stichting doorbreken. Vorig jaar opende de stichting al een ont moetingsplek, bij JOTA in Oost burg. Daar kunnen mensen twee per week terecht en er is een Eer ste Hulp Bij Dementie-koffer (EHBD) te leen. Ook worden er trainingen aangeboden in de dorpen. ,,Dat loopt goed. In Groede en Schoondijke zat de training meteen vol." Gastles op scholen Vanaf dit jaar wil de stichting zich ook richten op het informe ren van basisscholieren. Zij zul len steeds vaker te maken krij gen met een oma, opa of buur vrouw die de ziekte heeft. De stichting gaat gastlessen geven aan groep vijf tot en met acht, op de scholen van Aardenburg en Eede. Als de les positief wordt ontvangen, wil de stichting ook naar andere West-Zeeuws- Vlaamse scholen toe. ,,En later misschien de middelbare school." De lessen worden, in overleg met de schooldirectie, na de meivakantie gegeven. woning van medicinale hennep kweker Philipe Rotthier in Koe wacht hoeft niet op slot. Burge meester Jan Lonink van Terneu- zen wilde de woning drie maan den sluiten, maar de voorzienin- genrechter van de Raad van State stak daar een stokje voor. Dit werd gisteren bekendge maakt. De zaak gaat later dit jaar verder in de bodemprocedure. De burgemeester wil dat Rott- hier drie maanden uit zijn huis vertrekt, omdat bij hem op zolder veertig hennepplanten zijn aan getroffen. Dat zijn er meer dan de toegestane vijf planten. Volgens de burgemeester is Rotthier een dealer. De staatsraad vindt het aannemelijk dat Rotthier de hen nep teelt voor eigen gebruik. Hij maakt er medicinale olie van voor pijnbestrijding. Rotthier experi menteert met de planten om de juiste kruising te krijgen. Rugklachten Vorig jaar verbood de Raad van State een woningsluiting in de ge meente Waalwijk waar het ook om medicinale hennep ging. De bewoner met chronische rug klachten had 41 gram hennep in huis. De Raad van State vond het ook in die zaak aannemelijk dat het ging om medicinale teelt en niet om wiethandel. Pols vrouw Mieke, één van zijn zus sen, zijn vijf kinderen en één van zijn kleinkinderen schetsten een beeld van een man die voluit van het leven heeft genoten. Als dieren arts, als vader, als liefhebber en voorvechter van Zeeuws-Vlaande- ren, als organisator van de Folklo ristische Dag en de trekpaarden keuringen in 'zijn' IJzendijke, als fervent wielrenner en schaatser. Zoon Pol diepte een anekdote op Niet één keer heeft hij geklaagd over zijn parkinson die zijn vader typeerde. Hij zat 's avonds laat nog in een café in IJzen dijke, toen zijn vader voorbij kwam rijden na een visite. De telefoon rinkelde even later in de kroeg. Va der Pol belde. 'Tournée générale', klonk het door de kroeg, op kosten van pa. Op latere leeftijd kreeg Pol de ziekte van Parkinson. ,,Niet één keer heeft hij daarover geklaagd", vertelde zoon Frank die met broer Mark de dierenartspraktijk heeft voortgezet. In de vroegere spreek kamer van de voormalige praktijk aan huis is Pol vorige week woens dag in alle rust overleden, nadat zijn vrouw Mieke hem steeds thuis had verzorgd. Pol hield nauwgezet in een noti tieboekje bij wat hij als dierenarts deed. Bij elke activiteit zette hij na afronding een plusje. ,,Met ijzeren discipline deed hij dat", zei zoon Mark. Een mooi tijdsdocument moet dat boekje zijn en een blij vende herinnering aan een mar kante Zeeuws-Vlaming. woensdag 18 maart 2020 VL Termenieke is bezig met verjongen en verhippen Sheila van Doorsselaer Hulst O Michiel Meijers is de muzikale duizendpoot van Termenieke. foto camile schelstraete DEN HAAG/KOEWACHT De Met een indrukwekkende bijeen komst is dinsdagmiddag in het Mauritshof in IJzendijke af scheid genomen van voormalig dierenarts Pol van de Vijver (81). Het afscheid dat vanwege de coronavirus-uitbraak in kleine kring plaatsvond, was te volgen via een videoverbinding. Tegen de zeshonderd mensen deden dat. Harmen van der Werf IJzendijke -Zoon Pol tijdens uitvaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43