Nét even iets meer feest door een persoonlijk kaartje Parkeerplek: Zierikzee baadt even in weelde 6 TIJD VOOR ONDERHOUD 'T LUITJE Weg wilde ze, zo snel als maar kon. Toen schipper Gaby Koomen de klipper Nieuwe Maen kocht, was ze van plan Zeeland rap te verlaten. Negen jaar later ligt ze nog altijd aan 't Luitje in Zierikzee. Gék op het Zeeuwse water, net als buurman Marc Westerburger van klipper Morgenster ZIERIKZEE Je zou het een geluk bijeen ongeluk kunnen noe men. Nu veel mensen thuiswer ken, zijn in de Zierikzeese bin nenstad zo veel parkeerplaatsen voor vergunninghouders bezet dat de gemeente heeft besloten het overgrote deel van de be taalde parkeerplaatsen tijdelijk beschikbaar te stellen voor ver gunninghouders. Meer dan duizend mensen zetten afgelopen maand nog hun handtekening onder een petitie voor meer parkeerplaatsen voor vergunninghouders in de bin nenstad van Zierikzee. Dat is nu dus gelukt, al is het dan om een andere reden. Door het thuis werken vanwege het coronavi rus zijn de parkeerplaatsen in de binnenstad nog meer bezet dan anders. En doordat cafés en res taurants gesloten zijn, zijn de betaalde parkeerplaatsen juist weer minder bezet. Daarom mo gen vergunninghouders tussen 17 maart en 6 april hun auto ook op die plekken zetten. Deze tijdelijke maatregel geldt voor bijna de hele binnenstad, behalve voor de parkeerplaats Gasthuisboomgaard. Daar moet gewoon worden betaald. De parkeerdruk in de Zierik- zeese binnenstad ontgaat ook de gemeente niet. Die wil het hele parkeerplan op de schop nemen. Daarvoor heeft ze eind vorig jaar een enquête uitgezet onder in woners. De antwoorden worden op dit moment geanalyseerd door een verkeerskundig bureau. Op basis daarvan wordt gekeken wat er mogelijk is om het voor bewo ners gemakkelijker te maken om te parkeren. Het was de bedoeling de resul taten volgende maand te delen met de bewoners, tijdens een speciale presentatieavond. Of dit gezien het rondwarende virus door kan gaan, is de vraag. Maar dan, belooft de gemeente, ge beurt het gewoon op een andere manier. Ooit droomde de uit Noord-Holland af komstige Koomen van een schip waarmee ze het IJsselmeer en de Waddenzee kon bevaren. Dat bleek onbetaalbaar en zo kwam ze in Zeeland terecht. Daar kocht ze de Nieuwe Maen, inclusief de ver plichting het eerste jaar alle boe kingen in Zierikzee keurig af te werken. Daarna zou ze vertrek ken, dacht ze. ,,Maar dat heb ik niet gedaan. Ik vond het hier leuk." Zwaar was het wel, dat eerste jaar. Ze kende het vaargebied niet en had geen vaste matroos. ,,Maar ik vond de mensen leuk. En de na tuur prachtig. De eerste tocht die ik maakte was over de Grevelin- gen. Ik dacht: ik ben in het buiten land beland. Mediterraan gebied. Met dat heldere water en die leuke eilandjes. Het is prachtig vaarwa ter hier en ik hou van de rust." Alleen is Koomen allang niet meer. Ze heeft een netwerk van vrienden en betrokken passagiers opgebouwd. En ze heeft toffe bu ren. Aan 't Luitje ligt de Nieuwe Maen kop-aan-kont met klipper Morgenster en de tjalk Scaldis. Alle drie schippers zitten in de klusstand. Winter en het vroege voorjaar worden gebruikt om roestplekken weg te werken, fil ters en olie te verversen, vloeren te vernieuwen en zelfs, zoals bij Scal- dis het geval is, complete masten te vervangen. Op het schip van Koomen kan, met achttien bedden, geslapen worden. De andere twee sche pen bieden dagtochten en korte meezeiltochten aan. Westerbur ger, die er al 24 jaar met zijn Mor genster op uittrekt, heeft meege maakt dat er 12 historische zeil schepen in de Zierikzeese haven lagen. ,,Zoiets is dan een tijdje een hype, net als skydiven." Dat is niet meer, maar nog altijd staan een hoop mensen en bedrijven te trap pelen om mee te varen. ,,Onthaas- ten. Dat is wat er aan boord ge beurt." De Morgenster, een Belgische klipper uit 1901, zat ooit barstens vol gerst voor bier. En de Nieuwe Maen, een rivierenklipper uit 1891, was volgepakt met bakstenen. Nu zijn de ruimen van beide schepen omgetoverd tot knusse ruimtes waar gegeten, gedronken, verga derd en gefeest wordt. De oude bierbrouwerijboot heeft zelfs een populaire bed and breakfast aan boord. Verder zijn de zeehonden- tochten grote publiekstrekkers, vertelt Westerburger. Koomens topper is de staande mastroute. Het is de tocht die ze bij de start van het hoogseizoen naar het noorden maakt. ,,Zo combineer ik de twee gebieden. Net als ik het hier te druk vind, ga ik even weg." Westerburger vaart al bijna een kwart eeuw over het Zeeuwse wa ter. En gek genoeg verveelt het hem nooit. ,,De stroom en het tij. Prachtig. En de snelle wisseling van weertypen hier. Door de wind van zee maak je in twee uur tijd zo vijf verschillende weertypes mee." Zie: klippermorgenster.nl en nieuwe-maen.nl aan. ,,Er zijn zelfs mensen die gelijk voor een heel jaar kaarten schrijven voor alle kinderen uit ons bestand die dit jaar nog jarig zijn." Postadres De Jonge is druk bezig met de laat ste kaarten voor Brait, vandaag twaalf jaar geworden. Pascal is de eerstvolgende die aan de beurt is. Hij tikt 26 april de acht aan. Een dag later viert Shenna haar zesde ver jaardag. En zo staan er de rest van dit jaar in totaal tien op de lijst. De Jonge gebruikt haar eigen postadres om alle kaarten te verzamelen. ,,De kinderen krijgen van de kleding- bank ook altijd een cadeautje. Wan neer hun ouders dat komen opha len, geven wij de verjaardagskaar ten mee." De reacties zijn van alle kanten enthousiast, vertelt De Jonge. ,,Te- genwoordig is het op zich al bijzon der om een kaartje te krijgen. Het meeste gaat via een app of Face- book. Maar zeker voor kinderen is een écht kaartje gewoon véél leu ker. Die kan je aan de muur hangen. Sommigen mensen schrijven er ook een persoonlijke boodschap bij. Leuk! Of stoppen er een klein ca deautje bij in de envelop. Leuk! Al les mag, wat ons betreft. Als het kind er maar blij van wordt." Mensen die Pascal, Shenna of één van de andere kinderen ook nog een kaartje willen sturen, kunnen dat in de bus doen bij de Kabbelaarsbank 57, 4301 XB in Zierikzee. Goed drie weken geleden deed De Jonge een oproep via Facebook om kinderen van ouders die afhanke lijk zijn van de kledingbank in Zie- rikzee een kaartje te sturen voor hun verjaardag. ,,Ze hebben al zo weinig en met zo'n kaart is het toch altijd nét even iets meer feest." De oproep sloeg woensdag 18 maart 2020 SD Verknocht aan Zeeland en aan oude zeilschepen Esme Soesman Zierikzee Gaby Koomen (l) van klipper Nieuwe Maen en Marc Westerburger van klipper Morgenster tussen het klussen door op het dek van de Morgenster. Daarachter de Nieuwe Maen. foto sandra schimmelpennink Marike de Jonge met een nieuw stapeltje verjaardags kaarten. FOTO MARIEKE MANDEMAKER De brede lach van Luuk, net zes jaar geworden, over de stapel verjaardagskaarten die zojuist door de brievenbus is gegooid, is onvergetelijk. Of de samenge knepen oogjes van Jurriaan, die poseert voor een hoop vrolijk heid uitgespreid op tafel. ,,Daar doe je het voor", zegt Marike de Jonge. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41