CORONAVIRUS Oplichters misbruiken corona WHO: kritiek op Nederlandse aanpak MH17-proces gaat door, maar wel zonder publiek NIEUWS 3 Passen op kinderen, de hond uitlaten, of een tijdelijke huurstop. Veel Nederlanders bieden in deze crisis de helpende hand, zo blijkt uit talloze spontane hulpacties. Brechje Geutjes uit Nijmegen heeft lichte griepklachten. Niet naar buiten dus. ,,Maar we hebben een heel, heel drukke Australian Shepherd van tien maanden. Het zou heel fijn zijn als iemand hem een uurtje mee kan nemen. Geen dringende spoed, wel fijn.'' De Nijmeegse deelde haar hulp vraag in een van de vele spontane 'coronahulp'-pagina's op Facebook en wordt tot haar stomme verba zing overladen met reacties. ,,Ik denk dat er binnen een kwartier twintig mensen zich hadden aan gemeld. Echt hartverwarmend", zegt ze. Romiley Veenhof (22) uit Ub- bergen was zo aardig om direct in de auto te springen en hond Bo uit te laten. ,,Ik laat weleens vaker honden uit voor bekenden. Dus als ik iemand kan helpen, waarom niet?'' En zo ontstaan er sinds maandag honderden hartverwarmende ini tiatieven. Van studenten op de Hogeschool Zeeland in Vlissingen die klaarstaan om Zeeuwen te hel pen die niet meer naar buiten kunnen of durven. Tot Ken Beimer (31) uit Oldenzaal. Hij biedt zich via Facebook nu aan als gratis 'co rona-oppas' en dat leidde in mum van tijd tot zijn eerste 'klus'. ,,Drie uurtjes, bij een jongen van 10 jaar'', zegt Beimer. ,,We hebben wat spelletjes gespeeld en filmpjes ge keken. Best gezellig.'' Sommige Nederlanders beslui ten zich uit te leven in de keuken, zoals Stefan Krams uit Amster dam. Hij kookte 25 eenpersoons maaltijden die hij tegen een kleine vergoeding rondbrengt naar men sen die de deur niet uit mogen. Ook sommige restauranthouders hebben besloten om een maaltijd service op te zetten. Zoals Bryce Steba die samen met zijn collega Lidwien Groeneveld voedselresten ophaalt bij gesloten restaurants. Ze verwerken die tot voedselpak ketten en maaltijden die ze gratis uitdelen aan mensen die het het hardst nodig hebben. Marlous de Jong uit Leeuwarden trok met haar twee kinderen Pe pijn (10) en Jasmijn (9) de knutsel doos uit de kast om voor alle 54 ouderen in het verzorgingshuis in de buurt een kaart te maken. ,,We willen dat de oudere mensen blij ven lachen en zich niet eenzaam voelen.'' Ook huurbazen tonen zich deze dagen van hun vriendelijkste kant, ontdekte de Amsterdamse zzp'er Annemarie Postma (35). Door de coronacrisis zit zij ineens zonder werk. Het telefoontje dit weekend van haar huurbaas, roerde Postma dan ook tot tranen. ,,Hij belde kort na de persconferentie zondag en zei: 'Ik accepteer voorlopig geen huur van je'.'' Haar huisbaas, een particuliere verhuurder, kent Post- ma's werksituatie. ,,Als ik weleens te laat ben met betalen, doet hij daar heel aardig over. Maar dit had ik niet zien aankomen. Hopelijk is het maar voor een maandje.'' CRIMINALITEIT „Testen is hét middel om het virus onder controle te houden'', zei Hans Kluge, Europees directeur van de WHO gisteren. In Nederland gaat het juist de andere kant uit, lijkt het. Patiënten die thuis kunnen uitzieken wor den niet meer getest, en ook fami- lie van de besmette patiënten wordt al een tijdje niet meer stan daard gecontroleerd. Hetzelfde geldt voor het personeel van een aantal ziekenhuizen. Dat is niet de juiste strategie, stelt Kluge. In het pakket van maatregelen om het virus te be strijden staat testen en het opspo ren en isoleren van (mogelijk) be smette mensen nog steeds boven aan. Daarna komen het vergroten van de capaciteit in de gezond heidszorg, om de verwachte stroom patiënten te kunnen op vangen, en het bevorderen van so cial distancing onder de bevolking. Het Nederlandse beleid om lang zaam groepsimmuniteit op te bouwen, door het coronavirus zich als het ware langzaam te laten ver- spreiden, is volgens de WHO on verstandig. Er is nog geen bewijs dat die groepsimmuniteit bij dit virus ontstaat. ,,Het is niet het goede moment om daar nu op in te zetten. We moeten er eerst meer over weten. Het is een nieuw vi rus, het bevindt zich pas twaalf weken in het menselijk ras. Nu moeten we ons focussen op die ba sale voorzorgsmaatregelen.'' Aura Timen, het hoofd van het Centrum Landelijke Coördinatie Infectieziektebestrijding, bestrijdt dat Nederland niet genoeg zou tes ten: ,,We passen het WHO-beleid toe, in onze context. Er wordt veel getest: zo'n duizend keer per dag. We testen ook bij ziekenhuisopna mes. En we gaan met de infectie radar de bevolking peilen.'' P8 Het proces tegen drie Russen en een Oekraïner, die verdacht wor den van medeplichtigheid op de moord van 298 inzittenden van vlucht MH17, begon vorige week maandag in het Justitieel Complex Schiphol. Na een paar zittingsdagen werd de zaak geschorst tot 23 maart. De rechtbank heeft besloten dat de zitting doorgaat. Er zullen geen journalisten en nabestaanden in de zaal zitten. Ook het zalencentrum in Nieuwegein, waar nabestaanden het proces via een livestream kun nen volgen, blijft dicht. De zitting begint om 10.00 uur. Alle rechtbanken, gerechtsho ven en bijzondere colleges zijn ge sloten tot ten minste 6 april, be halve voor urgente zaken. Dit zijn zaken waar een rechterlijk besluit niet achterwege kan blijven omdat het bijvoorbeeld raakt aan de rech ten van verdachten of rechtzoeken- den. Dat geldt dus ook voor het MH17-proces. woensdag 18 maart 2020 GO Crisis haalt het beste bij Nederlanders naar boven Jamaica Vink Raymond Boere Nijmegen Romiley Veenhof laat de enthousi aste hond van Brechje Geut jes (op de ach tergrond) uit. FOTO RAPHAEL DRENT I w Niet elke Nederlander opent zijn hart voor de mensen die het hardst worden getroffen door het coronavirus. De po litie waarschuwt dat oplich ters opduiken die de crisis misbruiken om mensen te be lazeren met babbeltrucs. In di verse plaatsen doen de die ven zich volgens de politie voor als een verpleger of ie mand die boodschappen wil halen, maar in werkelijkheid zijn ze uit op de pinpas met pincode. In de gemeente Kaag en Braassem waren oplichters zo brutaal dat ze brieven uit naam van de ge meente hebben verspreid met daarin het verhaal dat alle su permarkten waren gesloten. Mensen konden een voedsel pakket voor twee weken krij gen van 45 euro, maar dan moesten ze het geld in een envelop aan de deur hangen. Ook digitale fraudeurs maken misbruik van corona. Zo gaat er uit naam van Nederlandse banken een brief rond met daarin het verhaal dat mensen een antibacteriële bankpas moeten aanvragen om te voorkomen dat ze worden be smet. In werkelijkheid zijn de opstellers van de brief uit op de bankgegevens waarmee ze een rekening kunnen plun deren. Nederland moet er niet blind van uitgaan dat er groepsimmu- niteit ontstaat voor het Covid- 19-virus. Daarvoor waarschuwt wereldgezondheidsorganisatie WHO. Ons land en andere Euro pese landen moeten intensief blijven testen op Covid-19. Sander van Mersbergen Niels Klaassen Den Haag De volgende zitting in het MH17- strafproces, op 23 maart, gaat door. Zonder pers en publiek. Ook zal maar één van de drie of ficieren van justitie aanwezig zijn. Die maatregel in verband met het coronavirus maakt de rechtbank gisteren bekend. Tonny van der Mee Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3