Oostkapelle tevreden, Westkapelle minder 6 MONUMENTENPAND APOTHEKERSGESCHIEDENIS/ Dat saaie gipsen plafonnetje moest maar eens weg. Wat er toen tevoorschijn kwam, overtrof zelfs de stoutste verwachtingen. „Oogstrelend", glundert Liesbeth Labeur. ,,Een klein sieraad voor mijn huis, zoals een oorbel voor een heel gezicht." Voorzichtig maakte Lies beth Labeur zaterdag een gat in het plafond van het halletje van haar monumentale huis in het centrum van Middel burg. De oude balken waren wit geschilderd, maar niet helemaal. Op sommige plekken was het bruine hout nog zichtbaar. En niet alleen dat, er stonden namen op, en jaartallen.Tak 5 july 1862. H. Ripping 1857 - 1862. de Wolff 1849. G v.d. Hell 1852. W.P. vd Kamer. P. v. Tiel L. Koole. P.C. Scheffers 1834. Met boven de naam Scheffers een potje met een plantje, een vijzel en een fles. Die laatste drie schilde- ringetjes zijn een belangrijke aan wijzing voor wat deze historische vondst eigenlijk betekent. ,,Mijn huis was vroeger het ma gazijn van een apotheek. Die zat in het pand hiervoor, waarin nu een slager zit", vertelt Labeur. Eind ne gentiende eeuw was dat de apo theek van Firma De Blaecke de Ligny Zoon. Nadat ze foto's van haar ontdekking op Facebook plaatste, kreeg ze meerdere reac ties. ,,Ik heb gehoord dat het de na men zijn van studenten van de Middelburgse Geneeskundige School." Volgens de Encyclopedie van Zeeland werd die school in 1824 opgericht en werden daar ook apothekers opgeleid. Kruiden mengen Het vijzeltje dat boven de naam Scheffers staat, spreekt Liesbeth Labeur in het bijzonder aan. ,,Apo- thekers mengden daar kruiden in voor medicijnen. Ik gebruik ook een vijzel, voor het mengen van pigment voor mijn verf, en als ik van houtskool inkt wil maken." Niet weer wegstoppen Op de begane grond van haar huis, als je het halletje door bent, kom je namelijk in haar atelier. ,,Maar dat halletje is zo laag, dat ik de tegel vloer eruit heb gehaald en het pla fond eruit ga halen." Er komt dus geen nieuw plafond in, Labeur wil de namen zichtbaar houden. ,,Ik ga ze niet weer wegstoppen, ik ga er Het schijnt dat hier al vanaf de zestiende eeuw een apotheek was gevestigd juist goed voor zorgen. Ik ben zelf met typografie bezig en deze let ters zijn echt mooi geschilderd." Kunstenares Liesbeth Labeur woont nu twaalf jaar in het huis, in een hofje net achter het Dam- plein. Ze restaureert het stukje bij beetje en brengt graag oude ele menten terug. ,,Ik zal dan ook met historisch besef verder gaan. Nu heb ik namen en jaartallen gevon den uit de negentiende eeuw. Wie weet, hoe verder ik kom in mijn huis, hoe verder ik terugga in de tijd. Het schijnt namelijk dat hier al vanaf de zestiende eeuw een apotheek was gevestigd." Het klinkt goed. Dat is de eerste re actie van de Oostkapelse dorpsraad- voorzitter Marion van Stiphout als ze hoort dat het nieuwe Veerse col lege sportpark Duinhelm niet gaat verplaatsen. Maandagmiddag pre senteerden de aanstaande wethou ders Chris Maas (PvdA/GL), Adri Roelse (DTV) en Pieter Wisse (CDA) het nieuwe programma voor de komende twee jaar. Daarin stellen ze dat Duinhelm het groene hart blijft van Oostka- pelle en dat ook alle voorzieningen, zoals scholen, dorpshuis en sport hal, daar geconcentreerd blijven. Het oude college wilde het sportpark verplaatsen zodat op Duinhelm wo ningen gebouwd konden worden. Dat stuitte op heel veel verzet. Van Stiphout is blij dat het nieuwe college gehoor geeft aan de massale oproep vanuit de bevolking om Duinhelm niet te verplaatsen. In te- genstelling tot de oude plannen krijgt Oostkapelle van het nieuwe college geen nieuwe sporthal. De Gebouw aan de Markt meest geschikt als verenigingsgebouw. Dus waarom Herrijst van de hand doen? Halve Maan wordt gerenoveerd. Daar kan Van Stiphout goed mee le ven. ,,Het oude college zei dat reno veren duurder zou uitpakken dan nieuwbouw. Maar wij kunnen heel goed leven met renoveren." Ze is ook blij dat de nieuwe coalitie goed wil luisteren naar wat leeft in de Veerse dorpen en stadjes. ,,Wij gaan dan ook graag het gesprek aan met de wethouders." Aan de Markt Hans Minderhoud, de voorzitter van de dorpsraad Westkapelle, wil dat ook. En hij is ook blij dat het college rekening gaat houden met wat er leeft in de kernen en met de wensen van de bevolking. Het oude college, aldus Minderhoud, faalde daarin. Hij is er echter niet zo gelukkig mee dat het nieuwe college de mogelijkheid openhoudt om het verenigingsge bouw Herrijst ooit af te stoten. Het wil dat echter vooralsnog niet doen. Pas als er een volwaardig alternatief is. Wat Minderhoud betreft, is een gebouw aan de Markt het meest ge schikt om dienst te doen als vereni gingsgebouw. ,,Dus waarom ooit Herrijst van de hand doen?" Hij wil graag snel met de nieuwe wethou ders om de tafel om te horen waar ze scholen, sporthal en gezondheids voorzieningen willen samenbren gen. Hij zegt dat het oude college de dorpsvoorzieningen eerst op de Mo lenwal wilde concentreren. ,,Dat ging later niet door." Hij wijst er ook nog op dat hij 1200 handtekeningen heeft van inwoners die tegen verkoop van Herrijst zijn. ,,Die hebben we deur aan deur opge haald." Plus nog eens zestig van mensen die buiten Westkapelle wo nen maar wel gebruikmaken van het verenigingsgebouw. ,,Bijvoorbeeld het Westkappels Koor. Flink wat le den wonen niet hier." woensdag 18 maart 2020 Oogstrelende vondst achter plafond Liesbeth Labeur toont de vondst achter een gipsen plafonnetje in haar huis. ,,Ik heb gehoord dat het de namen zijn van studenten van de Middelburgse Geneeskundige School. foto boaz timmermans Maurits Sep Middelburg -Liesbeth Labeur ®Kijk op de site bij /video Bijzondere vondst achter Middelburgs plafond De nieuwe Veerse wethouders worden morgenavond benoemd. De vergadering van de gemeente raad gaat toch door ondanks het indringende verzoek van drie op positiefracties om uitstel wegens het coronavirus. Inwoners mogen er niet bij zijn. Die moeten het doen met een livestream via inter net. Intussen zijn de eerste reac ties op de plannen van het nieuwe college met Oostkapelle goed. Westkapelle is blij dat Herrijst voorlopig niet wordt verkocht, maar wil eigenlijk dat het college helemaal van de verkoop afziet. Emile Calon Oostkapelle -Hans Minderhoud, voorzitter dorpsraad Westkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34