600 Zeeuwse miljonairs erbij Registratie voor Gent niet langer nodig Provincie roept Tweede Kamer op om Zeeuwse scholen te sparen 5 Zaak roofoverval: vijftal onder voorwaarden vrij als gevolg van coronacrisis De rechtbank gaf daarmee toe aan het pleidooi van de advocaten die nog steeds geen zwaarwegende be langen zien om hun cliënten langer vast te houden, maar vooral aanhik- ken tegen de periode die eraan komt als gevolg van de coronacrisis. ,,Er is onzekerheid over het per spectief van die inhoudelijke be handeling", gaf voorzitter Nomes toe. J.D. (24) uit Vlissingen, A.M. (22) uit Goes, C. de R. (23) uit Nijmegen, L.P (32) uit Goes waren naar de rechtbank gekomen voor de vijfde tussentijdse zitting. De vijfde ver dachte, de 32-jarige A.D. uit Goes en broer van J.D., liet net als zijn advo caat verstek gaan. Geen publiek De setting was anders dan bij de voorgaande zittingen. Vanwege de coronacrisis was er geen publiek. Verspreid over de publieke tribune, achter glas, zaten drie journalisten. Naast de verdachten was de zaal ge vuld met drie rechters, griffier, of ficier, vier advocaten, bode en vier agenten van de parketpolitie. Schorsing voorarrest De advocaten vroegen stuk voor stuk om schorsing van het voorar rest. De verdachten gaven op hun beurt nog maar eens aan dat ze graag naar huis wilden om hun le ven op te pakken. ,,Wat als corona in de gevangenis uitbreekt? Dat wil ik niet meemaken", zei verdachte L.P. De officier van justitie hoorde het allemaal aan en nam alvast een voorschot op een eventuele schor sing: 'Mocht er geschorst worden, dan wil ik dat de verdachten geen contact met elkaar kunnen hebben Wat als corona in de gevangenis uitbreekt? Dat wil ik niet meemaken en ook niet met andere verdachten in deze zaak. Ik pleit ook voor een locatieverbod, dus dat ze zich niet laten zien in Grijpskerke", zei offi cier Marieke Fimerius. De rechtbank trok zich anderhalf uur terug en kwam toen met het besluit: schorsing voor alle vijf ver dachten, die op donderdag 19 maart vanaf 10.00 uur de cel mogen verla ten. Ze mogen elkaar niet opzoeken en zich niet laten zien in Grijps- kerke, waar drie gemaskerde man nen op 12 mei 500.000 euro weg haalden. De mannen mogen ook geen contact zoeken met Hrieps-organi- sator Hugo Kramer, diens overval len moeder of twee voormalige ver dachten in de zaak, een 20-jarige vrouw uit Goes en een 22-jarige man uit Domburg. Die twee legden eerder belastende verklaringen af. In 2018 kwamen er 600 Zeeuwse huishoudens bij met een vermo gen van meer dan een miljoen euro. Dat is de grootste stijging in de afgelopen jaren. Dat blijkt uit cijfers die het CBS vandaag publiceert. Het statistisch bureau kijkt naar het saldo van be zittingen en schulden, inclusief de eigen woning. Huizenprijzen In 2017 telde Zeeland afgerond nog 4800 huishoudens die, in elk ge val op papier, miljonair zijn. Dat nam in 2018 toe naar 5400, vooral dankzij de gestegen huizenprij zen. Inmiddels is 3,1 procent van de Zeeuwse huishoudens 'miljonair'. Alleen in de provincies Utrecht en Noord-Holland is dat aandeel ho ger. Flevoland heeft de minste ge fortuneerde huishoudens: 1,6 pro cent. Binnen Zeeland spant de ge meente Veere de kroon met 6,9 procent miljonairs. Ook in Sluis (5,6 procent) en Schouwen-Dui- veland (4,9 procent) is dat relatief In 2018 telde Zeeland 5400 huishoudens die, in elk geval op papier, miljonair zijn hoog. Vlissingen scoort het laagst: 1 procent. Het CBS becijfert het gezamen lijke vermogen van de Zeeuwen in 2018 op 35,6 miljard euro. Dat is 3 miljard meer dan in 2017. In 2013 ging het nog om een kleine 28 miljard euro. GENT Nederlanders hoeven hun auto niet langer te registreren als ze de zogeheten Gentse lage- emissiezone (LEZ) in willen. De camera's herkennen behalve Bel gische nu ook de Nederlandse kentekens. Dat heeft de Stad Gent gisteren bekendgemaakt. Sinds 1 januari mogen oude(re), vervuilende auto's een groot deel van Gent niet meer in. De Stad Gent hanteerde tot gisteren een registratieplicht voor alle buiten landse voertuigen, omdat er geen toegang was tot de voertuiggege vens van andere landen. Daarom moet elke buitenlandse wagen - ook gloednieuw of elektrisch - zich eerst registreren. Die regis tratieplicht vervalt nu specifiek voor Nederlandse voertuigen. De Stad Gent maakte een kop- peling met het kentekenregister van de RDW, waardoor de toe gang van Nederlandse voertuigen nu automatisch kan worden be paald. Boete Verwacht wordt dat deze maatre gel, als de coronacrisis is geweken, het aantal overtredingen van Ne derlandse bezoekers drastisch zal verminderen. Mensen die niet van de registratieplicht wisten, kregen een boete van 150 euro per dag. Cabaretier Marc-Marie Huijbregts was ook de klos, hij beklaagde zich deze week in De Wereld Draait Door over de situatie, waar vol gens hem 'geen hond' van op de hoogte is. In totaal kregen al dui zenden Nederlanders de afgelo pen maanden een bekeuring. Minister Arie Slob wil de verdeling van het rijksgeld over de scholen eenvoudiger maken. Uitgangspunt is dat ze per leerling hetzelfde be drag krijgen. Voor Zeeland pakt het negatief uit, omdat het systeem vooral nadelig is voor krimpregio's en voor gebieden met veel brede scholengemeenschappen. Guus Hagt, rector van Mondia Scholen- groep en voorzitter van het Zeeuws Bestuurdersoverleg Onderwijs, zei vorige week bang te zijn dat ontsla gen onvermijdelijk zijn. Onheil afwenden Via een gezamenlijke lobby probe ren provincie, gemeenten en schoolbesturen het onheil af te wenden. Uit de brief die zij hebben gestuurd - en die gisteren openbaar is gemaakt - blijkt dat de proble men het grootst zijn op Walcheren. Daar moeten de twee schoolbestu ren (Mondia en CSW) samen 8,5 ton per jaar inleveren. Zij willen nog meer gaan samenwerken, maar de bezuiniging 'gaat onherroepelijk ten koste van het aanbod en de kwaliteit van het voortgezet onder wijs op Walcheren'. Laatste scholen Het ministerie heeft inmiddels wel extra geld beschikbaar gesteld voor scholen die de laatste zijn in hun gebied. De overheden en het on derwijs vinden dat maar deels een oplossing, want het is maar de vraag hoe lang dat extra geld wordt uitgekeerd. Bovendien is het hard nodig om de scholen overeind te houden. Ook vindt het Zeeuwse veld het onrechtvaardig dat het Zwin Col lege als 'laatste school' één miljoen extra krijgt en Pieter Zeeman maar vier ton, omdat die administratief onder Scholengroep Pontes valt. woensdag 18 maart 2020 GO Hrieps-verdachten vrijgelaten Het coronavirus heeft zo zijn ef fect op het verloop van de rechtszaak voor de overval na muziekfestival Hrieps. Vijf man nen, die al maanden achter de tralies zitten voor mogelijke be trokkenheid bij de roof, worden onder voorwaarden vrijgelaten. Dat heeft de rechtbank gisteren bepaald. Eldridge Pentury Middelburg -L.P., verdachte Rolf Bosboom Vlissingen Provincie, gemeenten en schoolbesturen doen een drin gend beroep op de Tweede Kamer om het voortgezet on derwijs in Zeeland te sparen. Als de huidige plannen doorgaan, heeft dat ingrijpende gevolgen. Rolf Bosboom Middelburg Als de huidige plannen doorgaan, heeft dat ingrijpende gevolgen voor het voortgezet onderwijs in Zeeland. foto thinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33