u Dranghekken voor de apotheek i CORONAVIRUS miiiiiiiiitfiiiM 4 Prachtig zijn ze, de negen miljoen tulpen in de kas van bloemenkweker Jan Boot in Kerkwerve. Helder rood met geel, zachtgroene bladeren. Een plaatje om te zien. Maar door het coronavirus dreigen ze nu een voor een de container in te gaan. en oceaan van tulpen is het. Van bollen tot sprieten tot volgroeide bloemen, klaar om in I een vaasje gezet te wor den. Maar dat gaat met de meeste niet gebeuren. De eerste honderd duizend zijn gisterochtend in een container gegooid. De honderd duizend die in de koelcel staan, wacht hetzelfde lot. Wat met de rest gebeurt, daar durft tulpen kweker Jan Boot nog even niet aan te denken. Schenken aan mensen die een opsteker kunnen gebrui ken? Boot zou graag willen. Zolang het coronavirus in Europa rond waart, raakt hij zijn tulpen toch amper kwijt. Nooit gedacht ,,Toen het nieuws over dat virus in China kwam, was ik al alert", ver telt Boot. ,,En toen het oversloeg naar Europa, begon ik de spanning op de markt te voelen. Mijn afne mer werd kritischer. Maar dat het zó uit de hand zou lopen, dat had ik nooit gedacht." Bijna alle tulpen die Boot kweekt, gaan via zijn afnemer naar de supermarkten van Aldi en Lidl in Duitsland. Duitsers zijn dol op tulpen. Maar nu stagneert de ver koop. ,,Bij de vorige economische crisis merkten we weinig terug gang: mensen kochten toch wel tulpen. Maar nu ligt de focus op wc-papier. Niet op tulpen." Dus neemt de afnemer bijna niks meer af. ,,Zijn koelcel staat nog vol. Aan de vrije markt heb ben we ook niks, want daar mag je alleen dertig procent van de week ervoor leveren. Dat is nul. Daarom houden we heel veel tulpen over. En wij niet alleen: op de veiling hebben ze vrijdag drieënhalf mil joen tulpen weggegooid. We heb ben de temperatuur al lager ge draaid om de productie te beper ken. En ik hoop maar dat de super markten open blijven. Dan verko pen we misschien nog iets." Uitbreiding uitgesteld En dan had Boot net grootse plan nen met zijn bedrijf. De productie van tulpen zou worden verdub beld en er is een grote hal in Oos- terland bij gekomen om zomer- goed te kweken. En Boot junior is in het bedrijf gekomen. ,,Die ver dubbeling doen we maar even niet, maar dat zomergoed kan mis schien wel onze redding worden. De tulpenkweek is in feite sei- Het is erg wat er gebeurt, maar ik geloof niet dat het zonder reden is zoensteelt, dat loopt eind april af. Een paar weken later moet het zo- mergoed, dat we net hebben ge plant, zo'n beetje klaar zijn. Ge lukkig hebben we dat dan nog." Roepstem van God Zo probeert Boot toch positief te blijven. ,,We hebben vaker voor hete vuren gestaan. En de laatste jaren hebben we goed gedraaid, daar mogen we heel dankbaar voor zijn. Ik merk dat mensen heel be nauwd zijn voor wat komen gaat. Personeel dat niet meer komt. We willen alles beheersen. Alles moet maakbaar zijn. Maar dat is het niet. Deze crisis zie ik als een roepstem, dat we mogen beseffen dat we mensen van de dag zijn. Het is erg wat er gebeurt, maar ik geloof niet dat het zonder reden is. God wil ons aan het denken zetten. Kijk naar dat gehamster in supermark ten, terwijl we intussen vluchte lingen op Lesbos aan hun lot over laten. Iedereen is maar met zichzelf bezig. Dat is niet goed. We hebben niks in de hand, dat zie je maar." Wie naar de Zeeuwse apotheek op het Stationspark in Goes gaat, zal waarschijnlijk achteraan moeten sluiten in de rij. Niet gerieflijk in de apotheek, maar buiten. In weer en wind. Want de mensen worden voorlopig geholpen via de nacht- sluis. Die zit voorin het pand. Men sen mogen één voor één naar bin nen om hun medicijnen op te halen. Dus niet meer aan de normale balie, want daar weigeren sommige vol doende afstand te houden tot de as sistenten. Apotheker Serge van de Rijt noemt de maatregelen 'een hulp middel'. ,,Mensen moeten twee me ter afstand houden tot mijn mede werkers, maar niet iedereen houdt zich eraan." Bovendien hoopt Van de Rijt de zorg op deze manier ook op de lange termijn te kunnen con tinueren. Volgens hem reageren pa- tiënten rustig en kalm op de maat regelen. ,,Al weet ik niet hoe het over drie of over zes weken gaat. Want één ding lijkt duidelijk: het kan nog wel eens lang gaan duren." Niet alle apotheken Meer apotheken in Zeeland ver strekken medicijnen via de nacht- sluis, maar niet allemaal. Niet elke apotheek heeft een nachtsluis. Bo vendien zijn de meeste apotheken aangesloten bij een landelijke keten. En niet alle ketens willen (voorals nog) dat mensen via een nachtsluis worden geholpen. Alle apothekers in Zeeland wor stelen met hetzelfde probleem: hoe kan ik mensen zo goed mogelijk helpen en tegelijk de medewerkers beschermen. Sommige apothekers plakken met tape een lijn op de vloer waar mensen achter moeten blijven. Maar tot grote ergernis van apothekers en assistenten houden niet alle patiënten zich eraan. Zelfs niet als ze staan te hoesten. Daarom worden her en der briefjes op deu ren en balies geplakt met het ver zoek om minstens anderhalve me ter afstand te houden en niet op de balie te hangen. Vaak helpt dat ook nog niet en moeten spullen voor de balie worden gezet, zodat mensen niet direct bij de balie kunnen ko men. woensdag 18 maart 2020 GO Prachtige tulpen de container in Wendy Wagenmakers Kerkwerve -Jan Boot Het is een surrealistisch beeld: dranghekken voor een apotheek. De Zeeuwse apotheek in Goes is de eerste apotheek in Zeeland die deze vergaande maatregel neemt. Het is nodig omdat lang niet alle patiënten voldoende af stand houden tot de medewer kers. Jeffrey Kutterink Goes De klanten van de apotheek in Goes worden via dranghekken naar de nachtsluis geleid. Jan Boot uit Kerkwerve tussen zijn tulpen. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32