g-a s? Geld genoeg, nu nog doorsluizen i Reimerswaal praat met kerken over diensten Vandaag besluit over Four Freedoms Awards Narcissen CORONAVIRUS 2 ,,Papa, de veters van mijn skates zitten los!" Jonas de Koning buigt zich voorover om zijn vijfjarige dochter te helpen. ,,Dat is nou al de achtste keer in een uur", verzucht hij. Papa thuis, mama thuis, kindjes thuis. Want als het kan, moet iedereen thuis werken of leren. Of dat lukt, is een tweede. Jonas: ,,Mooi niet. Ik krijg niks gedaan." Commentaar Een groot deel van de bedrijvigheid komt piepend en knar send tot stilstand. De neergang is voor veel ondernemin gen steiler dan tijdens de recessie van 2008. Zeeland wordt relatief zwaar geraakt. Vooral de regio's waar veel hore cazaken zijn. Maar de ellende is breder. Denk bijvoorbeeld aan de detailhandel en aan de culturele sector. Daar houdt het nog niet mee op. Dus het steunpakket van het kabinet komt voor heel wat Zeeuwen als geroepen. Geld is geen probleem. Het kabinet is bereid de staatsschuld te laten oplopen. Die moeten we vroeg of laat een keer inlossen. Gezien de ernst van de huidige situatie is deze claim op de toe komst acceptabel. Het succes van de noodmaatregelen hangt af van de uitvoering. Kan een bedrijf vlot een tegemoetkoming in de loonkosten krijgen? Is een krediet snel beschikbaar? Wordt de bijstand voor zelfstandigen echt vlot en soepel toegepast? Daarover houdt de regering zich nog op de vlakte. Het steunpakket is niet helemaal in evenwicht. Het verschil is nogal groot tussen een bedrijf dat het kan redden met de ver goeding van de loonkosten, met uitstel van belasting en met een noodkrediet enerzijds, en aan de andere kant een zzp'er die een beroep moet doen op de bijzondere bijstand. Ook al gaat de drempel voor die bijstand flink omlaag en hoeven zzp'ers het geld niet terug te betalen. Ook ten opzichte van mensen in loon dienst komen zzp'ers er niet best vanaf. Daarom is het zaak dat de Tweede Kamer wat meer hulp voor deze groep afdwingt. Ten opzichte van mensen in loondienst komen kleine zelfstandigen er niet best vanaf De kerken staat door de verscherpte maatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus opnieuw wat te doen met de diensten. Vandaag overlegt de burgemeester van Rei merswaal hierover met de kerken raden. Vorige week al gingen in de meeste Zeeuwse kerken de dien sten niet meer door. Een aantal kleinere kerken, met minder dan honderd leden, kozen ervoor wel diensten te houden. Andere ge meenten beperkten het aantal aan wezigen per dienst tot honderd. De Veiligheidsregio Zeeland maakte maandag duidelijk dat het houden van meerdere diensten op één dag met steeds niet meer dan 100 men sen weliswaar volgens de letter van de wet is toegestaan, maar dat het in ALMANAK De Zeeuws-Vlaamse wilde er even uit. Ze nam haar kinderen mee voor een wandeling en zette er stevig de pas in. Haar twee dochters haalden haar in en overhandigden een enorme bos narcissen. ,,Voor jou!", rie pen ze vrolijk. De meiden had den de bloemen op gemeente- strijd is met de geest van de nood verordening. Sinds zondag zijn inmiddels ook de scholen gesloten en is iedereen nadrukkelijk gezocht elkaar zo weinig mogelijk op te zoeken. Dit is aanleiding voor burgemeester José Meerdere diensten met minder dan 100 man is in strijd met de geest van de noodverordening van Egmond om in overleg te gaan met de kerken in Reimerswaal. De gemeente Middelburg laat weten in de gaten te houden of kerken zich aan de regel van maximaal honderd aanwezigen houden. grond geplukt en wisten niet dat dat niet mocht. Hun moeder liep nog een half uur beschaamd rond met de narcissen, omdat ze het zonde vond ze weg te gooien. Thuis gingen ze daarom in een vaas. Het was een gevalle tje instant karma: het hele huis stinkt ernaar. SVRZ scherpt bezoekregels aan Ook Bl0f heeft de theater voorstellingen voor de ko mende tijd moeten op schorten, maar zanger Paskal Jakobsen heeft de gelegenheid te baat geno men om een liedje te schrijven 'voor iedereen die bang is'. Hij speelt het liedje in een korte video op de Facebookpagina en Instagrampagina van Bl0f. Jakobsen heeft het num mer Achter het monster genoemd. De video is al duizenden keren bekeken en wordt massaal ge deeld. 'Achter het monster van de angst leeft de liefde toch het langst', zingt Jakobsen. Terneuzen Sabewa coulant voor wanbetalers Jonas de Koning heeft het niet eens geprobeerd, thuiswerken. ,,Gaat ge woon niet, met die twee gasten", wijst hij naar dochter Thijsje (5) en Ramses van 8. Die vliegen in en uit op hun skates. Ramses komt net te rug van buiten, waar hij de buurt onveilig gemaakt heeft met zijn nerfgeweer. Thijsje volgt hem op de voet, luid klagend over iets wat Ramses gedaan heeft. „Nietes!", roept Ramses. Zo gaat het dus de hele dag. De 35-jarige Vlissinger, die op de mo torendivisie werkt van Damen Schelde Marine Services, heeft van de nood een deugd gemaakt en zijn twee kinderen meegenomen naar hun nieuwe huis. Daar moet nog behoorlijk wat geklust worden en de kinderen mogen lekker mee doen. Behang aftrekken. Hier of daar een spijker inslaan. Houtjes za gen. Alles, zolang ze maar bezig zijn, zodat hun vader nog iets nut tigs kan doen. ,,Maar eigenlijk kan ik niet echt doorwerken. Om de tien minuten komen ze iets vra gen", zegt Jonas berustend. En al lijkt het vakantie, dat is het niet. ,,De oudste heeft vanmorgen huiswerk gekregen van school, voor de jongste zag ik net een mailtje met inloggegevens voor de elektro- nische leeromgeving. Het is alleen de vraag of dat gaat werken. De juf zei gelijk al dat het systeem 's mor gens gecrasht was." Moeder Remona werkt bij Emer- gis. Jonas: ,,Gisteren heeft ze wel wat vanaf huis gedaan, maar van daag heeft ze toch maar besloten op kantoor te werken. Als er een crisis- oproep komt, moet ze er gelijk op af. Dus al zou ze thuis werken, ik kan toch niet op haar rekenen. Ik hoop maar dat de situatie verbetert zodat ik snel weer naar mijn werk kan. Eigenlijk kan ik niet echt doorwerken. Om de tien minuten komen ze iets vragen Thuis dingen doen terwijl je op twee kinderen moet passen, dat schiet niet op. Ja, ik kan ze voor de televisie zetten, maar dat wil je ook niet. Nog een geluk dat het mooi weer is. Kunnen ze tenminste naar buiten!" Wietske Bergen (40) is naar het strand getrokken met haar kinde ren Stien (7), Hugo (4) en Lonneke (9). Op het roze picknickkleedje liggen pakjes sap. ,,Wie wil er een MIDDELBURG Kan de uitreiking van de Four Freedoms Awards op 14 april in Middelburg nog doorgaan? Vandaag valt het besluit of en hoe de uitreiking zal plaatsvinden, laat de provincie weten. Commissaris van de koning Han Polman is voorzitter van de Roos evelt Foundation. De prijzen wor den eens in de twee jaar tijdens een grote bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Middelburg uitgereikt. De coronamaatregelen in Neder land gelden vooralsnog tot 6 april. Maar de coronacrisis maakt de komst van de internationale gas ten, onder wie de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Antó- nio Guterres, uiterst onzeker. Een andere gast is de burgemeester van Palermo, Leoluco Orlando, uit het zwaar door corona getroffen Italië. Veel inzet Verder vergt de uitreiking van de Four Freedoms Awards veel inzet van politie, gemeente en hulpdien sten. Vanwege alle beperkingen die de komende weken gelden, is het überhaupt lastig om alle voorberei dende werkzaamheden voor de uit reiking uit te voeren. Naast de Ver enigde Naties en burgemeester Or lando zijn de Filipijnse journaliste Maria Ressa, Religions for Peace en de Nederlandse televisiepresenta tor en journalist Sander de Kramer dit jaar de winnaars van de Awards. woensdag 18 maart 2020 Theo Giele Kruiningen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Zorgorganisatie SVRZ scherpt de maatregelen aan om besmetting met het coronavirus te voor komen. Het dringende verzoek is om niet langs te komen. Alleen als het écht noodzakelijk is, kan één bezoeker per bewo ner langskomen per dag. Kinderen mogen hele maal niet op bezoek komen. Bezoekers met klachten (koorts, niezen, hoesten of neusverkou- den) mogen sowieso niet komen. Alleen iemand die 24 uur klachtenvrij is, is welkom, laat SVRZ (Stichting Voor Regionale Zorgverlening) weten. MIDDELBURG Paskal Jakobsen schrijft liedje 'voor iedereen die bang is' Belastingdienst Sabewa zal dit jaar soepel om gaan met het innen van gemeentelijke en water schapsbelastingen. Door de situatie rondom het coronavirus dreigen ondernemers en huis houdens in financiële moeilijkheden te komen. Sabewa zegt daar begrip voor te hebben en be looft coulant te zijn. Hoe dat gebeurt, wordt nog onderzocht. Voor de inwoners van de ge meenten Borsele, Hulst, Goes, Kapelle, Reimers waal, Sluis, Terneuzen en Tholen geldt normaal 31 maart als uiterste datum voor de eerste termijn. 'Werken én Ondine van der Vleuten Vlissingen - Jonas de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30