MEDIA CULTUUR 25 meeste filmproducties spelen zich voornamelijk in Het Achterhuis af. De insteek van onze film is toch an ders.'' De regisseur doelt op het perspec tief van zijn film. Het verhaal volgt twee boezemvriendinnen - Hannah Goslar (1928) en Anne Frank (1929) - tijdens de Duitse bezetting. Hoe werd het leven van deze tieners beïn vloed door het toenemende antise mitisme in hun stad? Als de familie van Anne onderduikt, verliezen de meisjes elkaar uit het oog. Drie jaar later, in 1945, volgt een bijzondere ontmoeting in het concentratiekamp Bergen-Belsen. Sombogaart: ,,Hannah zat in het zogenoemde Sternlager van het kamp, waar - zoals de nazi's dat noemden - de 'ruil-Joden' waren on dergebracht. Zij droegen hun eigen kleding en hun haren werden niet af geknipt zodat ze geruild konden worden tegen gevangen Duitsers. Anne zat in een ander deel van Ber gen-Belsen waar het leven veel zwaarder was. Hannah probeerde Anne van voedsel te voorzien door het over de schutting te gooien.'' Dagboeken Tijdens zijn voorbereiding heeft Sombogaart zich grondig verdiept in het kampleven. ,,Ik heb onder meer drie dagboeken gelezen van vrouwen die daar gevangen zaten. Bepaalde as pecten van dat kamp kende ik eerlijk gezegd niet. Zoals dat Sternlager. Dat facet was toch nieuw voor mij.'' Het verhaal over twee meisjes die door de oorlog van elkaar gescheiden worden, doet enigszins denken aan een andere film van Sombogaart: De Tweeling, zijn verfilming van het boek van Tessa de Loo, waarvoor hij een Oscarnominatie kreeg. In dat verhaal draait het om de tweelingzusjes Lotte en Anna die elkaar voor de oor log uit het oog verliezen. ,,Er zijn in derdaad parallellen, maar het verhaal van Hannah en Anne is natuurlijk veel dramatischer." Aanvankelijk was het de bedoeling dat Mijn beste vriendin Anne Frank door een andere regisseur, Ate de Jong, verfilmd zou worden. Maar na een conflict met de producenten werd besloten om niet verder te gaan met De Jong. Sombogaart: ,,Ik heb zelf nog even contact met Ate ge zocht, maar dat wilde hij niet. Omdat Wie spelen de hoofdrollen? rare week met Tess. Sombogaart: ,,Het tweetal heeft precies de goede leeftijd voor deze rollen. In eerdere films waren de actrices vaak ouder dan Anne. Deze actrices vullen elkaar perfect aan, zo heb ik al gemerkt aan de scènes die we in Hongarije hebben gedraaid. Vooral Josephine, die nog niet zo veel acteerervaring heeft, is in mijn ogen een openbaring. Zij is een groot talent.'' Andere hoofdrollen in de film worden gespeeld door Roeland Fernhout en Lottie Hellingman als de ouders van Hannah. De vader van Anne, Otto Frank, wordt gespeeld door Stefan de Walle. Je voelt aan den lijve hoe groot de angst destijds was om elk moment opgepakt te kunnen worden er nog een juridische kwestie speelde.'' Dat is inmiddels opgelost. Vluchtelingen In de ogen van Sombogaart is een film als Mijn beste vriendin Anne Frank vandaag de dag nog zeker relevant. ,,Er zijn parallellen te trekken met wat zich nu met de vluchtelingen in de wereld afspeelt. Maar mijn film gaat ook over de vriendschap van twee tieners, die ruw werd onderbro ken. Bovendien is er tegenwoordig weer veel sprake van antisemitisme. Toen een van de acteurs, Roeland Fernhout, even van de set afliep om een boodschap te doen, werd hem door een van de Hongaren nadrukke lijk te kennen gegeven dat hij het jasje met de Jodenster maar beter niet kon dragen.'' Het is de bedoeling dat De beste vriendin van Anne Frank, ijs en corona dienende, op 15 oktober dit jaar in première gaat woensdag 18 maart 2020 GO kijk op Anne Frank Hannah Goslar (91), die met Anne Frank in Bergen-Belsen zat, woont inmiddels in Jeruzalem. FOTO AMNON GUTMAN Na een maandenlange zoek tocht, en het testen van tien tallen kandidaten, vonden re gisseur Ben Sombogaart en de producenten de twee jonge hoofdrolspeelsters voor Mijn beste vriendin Anne Frank, de - volgens de makers - eerste echte Nederlandse speelfilm over Anne Frank. Anne wordt gespeeld door de 17-jarige Aiko Beemsterboer die eerder de hoofdrol speelde in de bejubelde speelfilm Vecht- meisje. Voor de rol van Hannah viel de keuze op Josephine Arendsen (14), vooral bekend door de jeugdfilm Mijn bijzonder 44 —Ben Sombogaart, regisseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25