CORONAVIRUS 2021 Uitstel treft vooral Belgen en Ronaldo Arena moet puzzelen met concerten in 2021 ZEELAND 21 ruimte ontstaat om competities af te maken Quintana in quarantaine Uitstel 'Roubaix' en 'LBL' WmWw gen, die zwaar wegen. Corona kost iedereen geld en kan tot faillisse menten leiden. Plus: de ranglijsten van dit seizoen vormen de basis voor de Europese clubtoernooien volgend jaar. Dus die nationale competities afronden heeft nu pri oriteit. Een werkgroep presenteert bin nen nu en een week een nieuw, voorlopig routeboek voor al het clubvoetbal tot aan de zomer, in clusief de Champions League en de Europa League. Nu is al leen beslist dat de finale van de Champions League f op 27 juni is, als eindpunt op de clubkalender. Dat is drie dagen voordat veel spelerscon tracten aflopen. De finale van de Europa League is in principe op 24 juni. Er circuleren een paar scena rio's om de Europacuptoer nooien af te ronden. Bijvoor beeld via het final four-concept dat werd gebruikt bij de eindronde van de Nations League. Twee halve finales en een finale binnen een paar dagen, in één land. De Champions League-finale is dit jaar in Istanboel, die van de Europa League in i Gdansk. De KNVB buigt zich nu over scenario's in eigen land. De eredivisie is voorlopig stopgezet tot 6 april. De groepstrainingen van de clubs liggen ook tot die datum stil. „Het EK uitstellen is nu een vol komen logische beslissing. In sommige Europese landen zijn topspelers zelfs in quarantaine of besmet met het virus", aldus Eric Gudde, directeur betaald voetbal. De KNVB koos direct na het EK-be- sluit voor het uitstellen van zijn ei gen bekerfinale. Gudde: „Die stond op 19 april, maar zelfs als er snel in april weer gevoetbald zou kunnen worden, vinden we de tijd te kort. Spelers moeten eerst een fatsoen lijke voorbereiding kunnen doen. Over de rest gaan we ons nu buigen. Al weet geen mens hoelang de co ronacrisis nog duurt." Ook bondscoach Ronald Koeman (foto) keek gisteren in Zeist mee bij de videovergadering van de UEFA. Dat het EK een jaar wordt verplaatst komt voor hem 'to taal niet onver wacht'. Als sport man had Koeman graag het eindtoer- nooi gecoacht deze zomer, maar het uit stel schaadt hem en Oranje ook niet bepaald. Internationals als Memphis Depay, Donyell Malen en Steven Bergwijn kunnen nu herstellen van hun blessures, zonder dat er een race tegen de klok wacht. ,,Dat klopt wel", zegt Koeman. ,,Maar wie garandeert dat we in 2021 alle spelers fit hebben? Nie mand, dus of het een voordeel wordt, is toch afwachten.'' Hoe dan ook heeft Oranje straks een rijpere selectie, zonder spelers die al in de herfst van hun loopbaan zijn. Van de vaste kern geldt dat hooguit voor Ryan Ba bel, momenteel met 33 jaar de oudste van het stel. Daarna ko men bij de veldspelers Daley Blind en Kevin Strootman, die recent hun 30ste verjaardag vier den. Keeper Jasper Cillessen zal volgend jaar zomer 32 zijn. Die situatie verschilt met een aantal andere landen. De Belgen bijvoorbeeld hadden het EK deze zomer in de agenda staan als de laatste kans om met hun gouden generatie te pieken. De verdedi ging van de Rode Duivels telt met Vincent Kompany, Jan Ver- tonghen en Toby Alderweireld nu al kopstukken op leeftijd. En hoe zal Cristiano Ronaldo dit uitstel beleven? Hij wilde deze zomer met Portugal zijn EK-titel prolongeren. Ro naldo is in juni 2021 alweer 36 jaar. Maar misschien motiveert het hem, zijn eerzucht lijkt nooit te doven. Ook een fluwelen speler als Luka Modric, finalist met Kro atië bij het laatste WK, zal nu aan het rekenen zijn. Bijna 36 straks bij de start van een uitgesteld EK, trekt het lijf dat nog? En hoe zit dat mentaal? Of neem de Itali aanse verdedigingsmuur van Ju- ventus, Leonardo Bonucci en Gi orgio Chiellini, tegen die tijd res pectievelijk 34 en bijna 37 jaar. Joachim Löw daarentegen lijkt met dit uitstel voorgoed van alle discussie af in Duitsland. Nie mand zal nu nog een lobby star ten om routiniers als Mats Hum mels en Thomas Müller terug in Die Mannschaft te krijgen. Het is in Duitsland net als bij ons en bij landen als Spanje en Engeland: alle kaarten op de jongeren. Zij krijgen nu extra tijd om als team te groeien. Koeman: ,,Daarom hopen we dat we dit jaar in juni toch nog kunnen oefenen met Oranje. We hadden plannen. En nog niet alles is van de baan.'' De verplaatsing van het EK voet bal van 2020 naar 2021 heeft ook gevolgen voor de Johan Cruijff Arena. In het Amsterdamse sta dion staan vier wedstrijden ge pland. Directeur Henk Markerink: ,,Het besluit van de UEFA is vol strekt logisch. Jammer voor ons, maar we gaan puzzelen. We had den al wat concerten met potlood in de agenda staan voor 2021.'' Als een verrassing kwam het bericht van de UEFA niet voor Markerink, de directeur van de Jo- han Cruijff Arena. ,,Bij ons was het natuurlijk al een week alarm fase 1. De beslissing om het EK een jaar uit te stellen is een drastische, maar vooral ook heel begrijpelijk. Het toernooi wordt gespeeld door heel Europa. Met veel verplaatsin gen en reizigers. Als voetbalbond kun je daar nooit de verantwoor delijk voor dragen in deze crisis." Een kwestie van 'alles gewoon een jaartje opschuiven' is het niet. Markerink: ,,We gebruiken de ko mende weken om te puzzelen en te bekijken welke financiële ge volgen dat heeft. Voor het ene sta dion is dit besluit ingrijpender dan voor het andere. In Bakoe in Azerbeidzjan is bijvoorbeeld veel minder activiteit dan bij ons. Een verplaatsing naar komende win ter was voor ons gunstiger ge weest. Maar ik snap deze keuze heel goed. Met -15 in Sint-Peters burg spelen, is ook geen optie.'' woensdag 18 maart 2020 Wielrenner Nairo Quintana (foto) moet bij zijn terugkeer in Colombia twee weken in quarantaine. Dat meldt de winnaar van de laatste rit van Parijs- Nice op Twitter. ,,Ik houd me aan de preventieve twee weken isolatie die de regering mij opdraagt.'' Het EK van volgend jaar wordt de tiende Europese titelstrijd voor Nederland. In de negen voorgaande edities beleefde Oranje hoogte- en dieptepunten. fotos ANP IMAGESELECT DAGBLAD UNIE PRO SHOTS PIM RAS EK historisch Het EK van 2021 kan zijn toer nooi worden: Memphis Depay krijgt door het verplaatsen van het toernooi een jaar extra om te herstellen van zijn knieblessure. FOTO PIM RAS it _j .a.. Maarten Wijffels Rotterdam Daniël Dwarswaard Amsterdam 111 Monaco gaat nog altijd uit van een Formule 1-race op 24 mei. De ticketverkoop loopt door. De GP was de zevende op de kalender, maar wordt mogelijk de eerste dit jaar. De wielerklassiekers Parijs - Roubaix (12 april) en Luik-Bastenaken-Luik (26 april) zijn uitge steld. Nieuwe data zijn nog niet bekend. Ook de EK turnen sneuvelen door corona: het vrouwen toernooi was in Parijs, de mannenversie in Bakoe. Aspect

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21