r vind een wereld- baanj II bij jou in zeeland. ECONOMIE 17 Alles op alles voor een baan bij jou in de buurt. *7 nationale V vacaturebank eenkomsten met meer dan hon derd man. Veel zzp-organisaties hebben gepleit voor een extra vangnet. Zij wijzen er op dat de co rona-uitbraak niet gezien kan wor den als een normaal ondernemers risico. Maudie Derks, bestuursvoorzit ter van de Acture Groep, een private uitvoerder van sociale zekerheid, pleitt ervoor dat de overheid een noodfonds opzet voor deze groep. en dat is wat nu gaat gebeuren. Bij de gemeente kunnen zzp'ers vra gen om hun inkomen te laten aan vullen tot bijstandsniveau. Derks: „Natuurlijk is hier sprake van een beroepskeuze en zelfgekozen risico. Maar doordat de maatregelen nu zo zijn dat je al niet mag werken als je een lichte verkoudheid hebt, dreigt deze groep massaal het slachtoffer te worden van het feit dat ze geen beroep konden doen op enige rege ling. Zodra de WHO het einde van de pandemie afkondigt zou deze re geling weer moeten komen te ver vallen.'' Andere Europese landen kampen met dezelfde problemen. In Italië en Spanje is al een aantal autofa- brieken gesloten. En de kans is groot dat Volkswagen de productie in Duitsland binnenkort stil gaat leggen. Volkswagen is de grootste autofabrikant ter wereld, dus een productiebeperking hakt er flink in. Ook andere Duitse autofabri kanten ervaren problemen. Vlieg tuigbouwer Airbus gaat de fabrie ken in Spanje en Frankrijk vier da gen stilleggen. Ook Franse auto bouwers gaan minder produceren. Dat komt omdat de aanvoer van onderdelen, bijvoorbeeld uit China of Italië, stokt. Maar ook de vraag naar auto's zakt in, omdat consu menten hun grote aankopen uit stellen in verband met de onzeker heid over de epidemie. Luchtvaart Helemaal dramatisch is de situatie in de luchtvaart. De grote lucht vaartmaatschappijen in Europa hebben al om steun van de over heid gevraagd. KLM houdt zo'n 90 procent van de vloot aan de grond, British Airways driekwart. KLM heeft al voor het vaste personeel, ruim 30.000 mensen, deeltijd-ww aangevraagd. Ook bijvoorbeeld ca teraars en bagageafhandelaars wor den getroffen. Vakbond FNV Luchtvaart schat dat daardoor 8500 mensen hun baan verliezen op Schiphol. In de Verenigde Staten hebben de luchtvaartmaatschap pijen al om 50 miljard dollar aan staatssteun gevraagd om het jaar door te komen. Zo wordt de econo mie onontkoombaar naar beneden gezogen. Elke dag zijn er nieuwe ontwikkelingen die een rem op de groei zetten. De optimistische be rekeningen van een paar weken ge leden liggen in ieder geval in de prullenbak. ING kwam gisteren met een eer ste aanpassing. De bank verwacht dit kwartaal al een forse krimp in Europa. Ook voor het hele jaar staat er nu een min in de boeken van maar liefst 1,2 procent. ,,En dit zal waarschijnlijk niet de laatste aan passing zijn die we maken'', schrij ven ze er voorzichtigheidshalve bij. De Europese Commissie ging er tot voor kort vanuit dat de eurozone dit jaar met 1,4 procent zou groeien. In middels verwacht het dagelijks be stuur van de Europese Unie een Zzp'ers dreigen slachtoffer te worden van het feit dat er geen regeling voor ze is krimp met een 0,5 tot 1 procent. Niet alleen de eurozone heeft het moeilijk. Ook voor de VS wordt een recessie verwacht. Maandag bleek al dat de productie in New York de grootste daling ooit heeft meege maakt. De grootste klap verwacht ING in het tweede kwartaal, omdat de VS wat achterlopen op Europa als het om maatregelen gaat. Maar inmiddels is de regering van Trump wakker geworden en worden er stevige maatregelen afgekondigd, zoals een vliegverbod van Europa naar de VS. Knock-out China heeft de ergste klap al achter de rug, is de hoop. Daar beginnen de fabrieken weer open te gaan en komt het openbare leven langzaam weer op gang. Japan krijgt nog wel een tik. Het land is een grote expor teur en merkt direct dat de buiten landse vraag is afgenomen. Waar het gaat eindigen, is moei lijk te voorspellen. Het ene na het andere land neemt maatregelen om de verspreiding van het virus in te dammen. Dat gaat vrijwel altijd ten koste van de economie. De crisis gaat zeker nog maanden duren. De hoop is dat overheidsmaatregelen de klap verzachten, zodat de econo mie niet knock-out gaat. Goede arbeidsvoorwaarden, het gewenste dienstverband én een werkplek op fietsafstand? Met onze slimme zoekfuncties ligt jouw wereldbaan binnen handbereik. woensdag 18 maart 2020 PC Economie stevent af op recessie door corona Hl FNV Luchtvaart schat dat zo'n 8500 mensen hun baan op Schip hol zullen verliezen. -Maudie Derks, voorzitter Acture Groep FOTO'S ROBIN UTRECHT, JAN VAN EIJNDHOVEN, BERT KAMP De anders zo drukke winkelstraten in Amstel veen (links), het Zeeuwse Sluis (boven) en het Over ijsselse Nijverdal zijn vrij wel uitgestorven vanwege de coronauitbraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17