Marjan Berk Vermoorde handelaar had al een onbestemd gevoel over afspraak Aantal miljonairs opnieuw gestegen NIEUWS 15 Horlogedeal werd Bas Vijzelaar fataal Het kostte deze arts jaren van zijn leven om zijn gelijkte bewijzen Nu toch alles dicht is en iedereen thuis braaf aan het werk, steel ik het idee van schrijver Boccaccio om de lezers van de krant om mij heen te verzamelen op een gezel lige plek, waar dat smerige coro navirus ons niet kan schaden, tot de tijd dat de lucht weer schoon van kwade dampen zal zijn. Wij vertellen elkaar verhalen. In de 19de eeuw was de gezond heidszorg niet zo perfect georga niseerd als op wij op het ogenblik in ons land gewend zijn. Zo heerste er op de gynaecologische zalen in de ziekenhuizen de kraamvrouwenkoorts, waaraan veel jonge vrouwen en moeders stierven. Ignaz Semmelweis, een jonge Hongaarse arts, dacht na en zag verband tussen de manier waar op de artsen omgingen met hun patienten. De lijkdeeltjes, die op de handen van artsen bleven zit ten, waren de oorzaak van de kraamvrouwenkoorts. Boven dien kreeg hij te maken met de dood van een goeie vriend. gemene bloedvergiftiging, nadat hij op de snijzaal met een scalpel in zijn vinger had gesneden. Dit gaf Semmelweis het bewijs van zijn theorie. De lijkdeeltjes, die nooit werden weggewassen op de handen van de opererende artsen, de bacteriën die daarop zaten, waren de boosdoeners. Ook waren er veel minder sterf gevallen op de kraamzaal waar uitsluitend vroedvrouwen werk ten. Semmelweis zag het verband en ging aan de slag. Hij begon met een bak ont smettende chlooroplossing neer te zetten en de jonge artsen, na hun bezoek aan de anatomische les op de snijzaal, hun handen te laten wassen vóór zij de kraam vrouwen gingen onderzoeken en opereren. De verschillen waren opzienbarend. het sterftecijfer bij de gevreesde kraamvrouwenziekte werd ver oorzaakt door een soort fluïdum dat in de lucht zat, waardoor de gevreesde ziekte zich door de lucht zou verspreiden. Zelfs de familie van de Hongaarse arts dacht dat hij gek werd en liet hem opnemen in een psychiatri sche inrichting toen hij zijn col lega's ging uitschelden voor 'moordenaars'. Het succes dat Ignaz met zijn handenwas-experiment oogstte, vond men lachwekkend en hij werd bespot en genegeerd. Het kostte hem heel veel energie, ja zelfs jaren van zijn leven om zijn gelijk te bewijzen. De logica van zijn betoog werd binnen zijn be roep keihard ontkend en Ignaz ging lijden aan steeds zwaardere depressies, hij werd daarvoor ook opgenomen. Hij stierf jong, op 47-jarige leeftijd. bacteriën en bacillen door Louis Pasteur kreeg hij alsnog de zo verdiende erkenning. En wie op dit moment in onze geschiedenis nog durft te ontkennen dat je met je handen zou moeten was sen om besmetting te voorko men, is mesjogge. Ik kijk naar de bakken Dettol die nu overal staan, met daar naast de keukenrol om je handen te drogen. En ik denk aan Ignaz Semmelweis, ook wel de 'Redder van Moeders' genoemd. En ik was grondig mijn han den. De Zandvoortse horlogehandelaar Bas Vijzelaar had vorige week don derdag een afspraak om horloges te kopen. Vijzelaar, in het dagelijks le ven ook werkzaam als beveiliger van een bekende Amsterdamse horlogehandelaar, kocht en ver kocht wel vaker dure en exclusieve horloges naast zijn reguliere baan. Bijvoorbeeld aan de bar van de Haarlemse bodybuildersgym waar hij altijd trainde. Of in de horeca. En zelfs wel eens op straat. Maar de partij waar Vijzelaar nu zaken mee gaat doen, vertrouwt hij niet helemaal. De tegenpartij stelt een aantal voorwaarden die Vijze laar niet zinnen. Hij moet bijvoor beeld alleen komen, en ook de loca ties veranderen steeds. Vriend ,,Wat denk jij?'' zegt hij die donder dagmiddag tegen een goed inge voerde vriend. ,,Zou jij gaan als je mij was?'' ,,Nee natuurlijk niet'', antwoordt de vriend. ,,Hoezo moet je alleen komen? Dat klopt toch niet'' Vijzelaar snapt het ook niet. ,,Nee dat vind ik dus ook gek'', zegt hij. ,,Maar het is via Mike gegaan. En die ken ik goed.'' En dus gaat hij die avond op pad. Maar het onbestemde gevoel dat hij heeft, laat hem niet los. Al helemaal niet door de instructies om aange- komen op de afgesproken plek, zijn auto te verlaten en bij iemand ach terop een motor te stappen. Die avond gebeurt er niets. De volgende dag spreekt hij zijn vriend opnieuw en vertelt dat hij die avond weer gaat afspreken, om dat het nu bij iemands ouders in Vinkeveen thuis is. ,,Wacht even. Gisteravond moest je nog op een Hoezo moet je alleen komen? Dat klopt toch niet. Of ik zou gaan? Natuurlijk niet motor stappen, en nu spreek je bij iemands ouders thuis af. Je moet er niet heengaan!'' Vijzelaar zegt hier door de boel juist wel te vertrou wen. ,,Ja, het zijn vrienden van Mike B. Die werkt bij café 't Lam metje. Goeie gasten.'' Daarmee doelt Vijzelaar op een kroeg aan de Lange Leidsedwars- straat in Amsterdam. Die avond laat Vijzelaar zijn vriend weten dat hij toch op pad gaat. Maar in plaats van een onbestemde ouderlijke woning in Vinkeveen spreekt hij af in de straten van Breukelen, langs het Amsterdam-Rijnkanaal. Wat zich daar vervolgens heeft afgespeeld, is nog niet precies dui delijk. Alleen dat het helemaal is misgegaan. Zaterdagmiddag zijn de auto en het lichaam van Vijzelaar in het kanaal gevonden. Ook hebben getuigen schoten gehoord. Gisteren werd bekend dat de politie Mike B. heeft aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de dood van Vijzelaar. De stijging in het aantal miljonairs is het gevolg van de gunstige econo mie. Sinds 2015 neemt het aantal vermogende Nederlanders steeds toe, blijkt uit cijfers van het CBS. ,,We hebben het nu over de cijfers van 2017 - de meeste recente cijfers die voor ons beschikbaar zijn - en dat was een heel goed jaar voor het bedrijfsleven. Veel miljonairs zijn ondernemers'', aldus hoofdeco- noom Peter Hein van Mulligen. Voor een deel van de miljonairs (40 procent) was hun eigen onder neming dan ook de belangrijkste inkomstenbron. Een andere inko mensbron is bijvoorbeeld hun ei gen vermogen. Denk daarbij aan di videnduitkeringen of inkomsten uit onroerend goed, in 11 procent van de gevallen was dat de belang rijkste bron van inkomsten. In een kwart van de miljonairshuishou dens is een vrouw de kostwinner. Het aantal miljonairs is sterk eco nomisch afhankelijk, tussen 2008 en 2014 nam het aantal rijke Neder landers juist af. In welke mate de corona-crisis invloed gaat hebben op het aantal miljonairs, is nog moeilijk te zeggen, zegt Van Mulli- gen. ,,Dat is afhankelijk van hoe lang dit gaat duren. Het staat buiten kijf dat het invloed gaat hebben.'' De meeste miljonairs (68 pro cent) hebben een vermogen tussen de 1 en 2 miljoen euro. 16 Procent heeft 2 tot 3 miljoen euro. Ruim 2 procent van de miljonair heeft een vermogen van 10 miljoen euro of meer. Gemiddeld bezitten miljo nairs in Nederland ruim 2,5 miljoen euro: 21 keer zo veel als het gemid delde vermogen van niet-miljo- nairs. Dat is 119.000 euro. De gemeenten Bloemendaal (22 procent), Laren (20 procent) en Bla- ricum (17 procent) hebben het hoogste percentage miljonairshuis houdens in de gelederen. woensdag 18 maart 2020 GO Decamerone De goede vriend stierf aan een Men dacht in de 19de eeuw dat Pas na de ontdekkingen van De 33-jarige Bas Vijzelaar werd in de dagen voor zijn moord meerdere keren gewaarschuwd niet in te gaan op een verzoek om af te spreken. Dat melden goed ingevoerde bronnen aan deze krant. Zaterdagmiddag werd zijn lichaam gevonden in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Breukelen. Yelle Tieleman Jens Olde Kalter Zandvoort/Amsterdam jf/. - De poltie onderzoekt de loca tie aan het Amsterdam-Rijka naal waar de auto met het li chaam van Bas Vijzelaar is ge vonden. FOTO 112MEDIAUTRECHT -Vriend van Bas Vijzelaar Het aantal miljonairs is in Neder land opnieuw gestegen: op 1 ja nuari 2018 waren er in Neder land ruim 207.000 huishoudens met een vermogen van meer dan een miljoen euro. Een jaar eerder was dat bij bijna 181.000 huishoudens het geval - een stij ging van ruim 14 procent. Marloe van der Schrier Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15