EUWS 11 CORONAVIRUS Interview Ferdinando Lorini In het zwaar getroffen Bergamo in Lombardije verwachten ze eind deze week resultaat te zien van het strenge regime, zegt arts Ferdinando Lorini. Ferdinando Lorini is hoofd reani matie in ziekenhuis Papa Giovanni XIII in Bergamo (Italië). Hij denkt dat alleen door een streng regime met nul onderling contact het aan tal besmettingen omlaag gaat. ,,De cijfers van besmettingen en van ziekenhuisopnames waar we nu mee te maken hebben stijgen nog altijd licht. Dat is normaal. We verwachten dat de zeer strenge normen die nu ruim een week gel den over een paar dagen resultaten zullen laten zien.'' ,,Het is lastig om op landelijk ni veau van een piek te spreken. Deze epidemie is op verschillende plek ken en op verschillende momen ten begonnen. In dit gebied in Noord-Italië zijn de strenge nor men nu acht dagen geleden inge gaan (de rest van Italië volgde twee dagen later, red.). In de eerste brandhaard rond de stad Codogno waren die strenge normen er al een week eerder. In Codogno zie je nu echt de effecten daarvan. Daar zijn nauwelijks nog nieuwe besmettingen. Doorgaans zie je na twee weken de effecten van dit soort maatregelen. Die gaan wij hopelijk nu aan het einde van deze week in onze regio zien, en dan zal daarna langzaam de rest van Italië volgen waar het virus later is opge doken.'' „Denken dat het personeel niet ziek kan worden of kan sterven, is net zoiets als denken dat je solda ten de oorlog in kan sturen zonder dat er iemand overlijdt. Dit is een oorlog en wij zijn de soldaten, en we doen er alles aan om mensen te redden. Het percentage van zie kenhuispersoneel dat in dit soort gevallen besmet raakt, is, en daar kun je de medische handboeken op naslaan, tussen de 10 en 20 pro cent. Wij werken hier met 3500 mensen, en er zijn nu 500 mensen besmet. Helaas binnen die 500 is er ook wel iemand die eraan kan sterven. Dat weten we vanaf de eerste dag. En gelukkig laat nie mand zich van dit werk weerhou den, ondanks de angst. Als wij zouden stoppen, zouden er dui zenden mensen overlijden.'' ,,Ja, precies. Net als een soldaat die naar de oorlog gaat, of een piloot die een vliegtuig bestuurt.'' ,,Mijn mensen werken niet maxi maal, maar nog harder dan maxi maal. We gebruiken 150 procent van onze mogelijkheden. Er is een groot plichtsbesef. Er is een ijzeren discplicine, waardoor we allemaal het maximale kunnen geven met de mensen die we hebben. Als we het geluk hebben dat we nog maar een paar dagen met deze besmet- tingscijfers en patiënten te maken hebbben in ons ziekenhuis, en daar heb ik vertrouwen in, denk ik Vandaag kan ik vier mensen van de intensive care halen omdat hun omstandigheden zijn verbeterd, en er staan er direct vier klaar die al aan de beademing liggen en in tensieve zorg nodig hebben. Als plan B is er de mogelijkheid om patienten over te brengen naar an dere delen van Italië, als hier de plekken helemaal vol raken.'' ,,Ja, maar deze epidemie komt ook op een gegeven moment ten einde. Het is inderdaad vooral een tijdsprobleem. Vier a vijf dagen houden we het nog wel vol op deze manier, maar nog veertig da gen absoluut niet.'' echt dat we na deze week kunnen zeggen; we hebben het gered.'' ,,Ja, dat is optimistisch maar let op: dat is alleen zo als niemand deze strenge regels laat varen. Wij ho pen dat we het gaan redden als alle mensen geen centimeter van de regels zullen afwijken. Mijn de vies: geen mensen meer ontmoe ten, nul. Dat is strenger dan bin nenshuis blijven. Want zelfs bin nenshuis moeten mensen zich, als er een symptomen heeft, van el kaar isoleren.'' ,,Jazeker, ik heb talloze voorbeel den. Ouders die besmet zijn en een zoon die bij hen woont en zijn eigen kamer heeft, een eigen bad kamer en apart eet. Hij is niet be smet geraakt.'' ,,Ja, ik kom net van een bespreking met mijn geweldige collega's waarin we iedere dag kijken waar we staan en wat de capaciteit is. ,,Dat is het meest zeker: geen enkel contact, met niemand. Het virus komt onze huizen niet binnen, het klopt niet op de deur. Wij brengen het virus binnen. Wij gaan naar buiten, krijgen het van iemand en nemen het terug mee naar huis. Als we thuis blijven, blijft het virus buiten.'' ,,Het is het moeilijkste wat ik ooit heb meegemaakt. Wat ik ooit heb gedaan: op alle mogelijke fronten niet alleen op medisch gebied. Want ingewikkelde ziektebeelden hebben wij vaker gehad natuurlijk. Qua organisatie is het bijzonder zwaar, maar ook op moreel niveau, én qua fysieke inspanningen. Het is het allerzwaarste wat een mens kan doen dit. Maar zoals ik altijd zeg: wat je niet doodt, maakt je sterker. Ik ben ervan overtuigd; we komen hier uiteindelijk beter uit; een beetje sterker en beter in staat om een volgend virus aan te kun nen. De komende jaren zal een dergelijk virus opnieuw opduiken op deze manier. woensdag 18 maart 2020 GO i j 'Dat is het meest zeker: geen enkel contact, met niemand' Eveline Rethmeier Arts Ferdi nando Lorini en zijn col lega's doen hun best men sen te redden. ,,Dit is een oor log en wij zijn de soldaten.'' FOTO REUTERS Bergamo Hoe is de situatie momenteel? Toch is in Italië de piek volgens u nog niet bereikt? Dit weekend is er een 47-jarige die in uw ziekenhuizen werkte overleden aan corona. Dus er wordt gewerkt met het besef het leven te riskeren? Hoe gaat het met het personeel in het ziekenhuis? Maar die plekken zijn op een ge geven moment ook op? Nederland heeft nu ook maatre gelen genomen: crèches zijn dicht, horeca, sportscholen, maar de restricties zijn een stuk min der streng dan in Italie waar men sen alleen nog naar buiten mogen met een dwingende reden. ,,Tja, wat zal ik zeggen. De enige bewezen manier om het aantal be smettingen omlaag te krijgen, is voorkomen dat mensen elkaar ontmoeten: hoe minder mensen elkaar ontmoeten, hoe minder besmettingen. Punt. Daar heb je geen wetenschapper voor nodig. Dus hoe meer alles op slot wordt gegooid, hoe sneller het aantal besmettingen daalt. En des te be ter kan er worden gezorgd voor de mensen die wel ziek worden.'' Dus u adviseert om binnen te blij- Dat klinkt optimistisch. Dat lijkt erg lastig. Is dat wel mo gelijk? Zijn er nog plekken op de inten sive care in uw ziekenhuis voor coronapatiënten? ven en iedere vorm van contact te beperken. Had u gedacht dat u ooit zoiets zou meemaken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11