Philippa Perry: Zo krijg je als ouder een betere band fa. Al meer dan een maand staat Het boek waarvan je wilde datje ouders het hadden gelezen van de Britse psychotherapeut Philippa Perry hoog in de Nederlandse bestsellerlijsten. Wat is de boodschap van Perry over opvoeden en waarom slaat die zo aan? 'Je moetje kinderen altijd troosten als ze verdrietig zijn, ook als je gehaast of moe bent' Carmina Burana is terug in Nederland 2 MYREL MORSKATE Stel: je dochter van 5 zit te worstelen met haar schoen veters. Je hebt haast, want ze moet naar school en het is al aan de late kant. Op eens voel je een enorme irritatie op borrelen omdat je het te lang vindt duren. 'Laat mij het maar doen!' roep je geïrriteerd, en je pakt haar veters en begint gehaast te strikken. ,,Het is verstandig om stil te staan bij dat soort momenten met sterke emoties'', zegt psychotherapeut Phi lippa Perry. ,,Stel jezelf de vraag: waarom raakt dit me nu zo?'' Grote kans, zegt de therapeut, dat jouw irritatie weinig te maken heeft met je kind, en des te meer met dat andere, voormalige kind in de ruimte: jijzelf. „Misschien waren jouw ouders altijd gehaast en kreeg jij ook niet de tijd om je veters te strikken. Misschien voelde je op dat moment schaamte omdat je het niet snel genoeg kon, en kan je het nu niet uitstaan om je eigen kind in diezelfde situatie te zien. En dus maak je de zelfde fout als je ouders bij jou maak ten.'' In haar bestseller Het boek waarvan je wilde dat je ouders het hadden gelezen pleit Perry voor een andere kijk op ouderschap. Ze zet lezers aan om minder een ouder te zijn die het kind regels en grenzen stelt en om een meer gelijkwaardige relatie na te streven. Zorg dat je een gezonde, vei lige relatie hebt met je kind, zegt Perry. Dan groeit je kind op als een gezond mens vol zelfvertrouwen. Om die gezonde relatie mogelijk te maken, zul je als ouder wel wat zelf onderzoek moeten doen. Perry geeft geen handleiding met praktische tips, maar nodigt ouders met oefe ningen uit om te onderzoeken welke emoties en ervaringen zij uit hun ei gen jeugd meenemen. ,,We kopiëren allemaal het gedrag van onze ouders. Maar als we ons bewust worden van wat we doen, kunnen we kiezen welk gedrag we niet aan onze kinderen willen doorgeven.'' Behalve psychotherapeut is Perry ook moeder én dochter. Uit al deze vaatjes tapte ze bij het schrijven. Perry: ,,Ik wilde altijd al een boek over opvoeden schrijven; ik denk omdat mijn ouders het zo verkeerd hebben aangepakt. Waarschijnlijk ben ik daarom ook psychotherapeut geworden. Maar ik heb veel cliënten in mijn praktijk gehad die juist lieve, goed bedoelende ouders hadden, en toch ervoeren die cliënten negatieve gevolgen van hun opvoeding. Hun goed bedoelende ouders hadden een verkeerde inschatting gemaakt van wat een kind nodig heeft.'' Wat had je het liefst gewenst dat jouw eigen ouders destijds hadden geweten? ,,Dat de gevoelens van een kind net Bestel tickets op pzc.nl/carmina VANAF ZATERDAG 14 MAART 2020 PC 'Je krijgt terug wat je uitdeelt' In 2019 trok deze concertreeks volle zalen en verbrak alle records. Een reprise kon niet uitblijven. Van 18 november tot en met 1 december 2020 is Carmina Burana o.a. te zien in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Kerkrade, Eindhoven, Hengelo, Arnhem en Groningen. Bestel nu tickets met vroegboekkorting! Dirigent Raymond Janssen tekent samen met het International Symphony Orchestra uit Lviv en het nationale koor van Oekraïne 'Dumka' voor een grootse uitvoering van de Carmina Burana. Niet voor niets behoort Carmina Burana - mede dankzij het wereldberoemde OFortuna-tot de populairste muziek stukken ter wereld. Meer dan 130 musici voeren het muzikale meesterwerk van componist Carl Orff uit. *Prijzen zijn op basis van beschikbaarheid, ind servicekosten en excl. transactiekosten. VROEGBOEK KORTING i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74