9 Je weet van tevoren dat dit een gevoelige tekst is STAATSBEZOEK INDONESIË Drie dagen reisden koning Willem-Alexander en koningin Maxima door Indonesië. Ver weg van de coronacrisis in Nederland, ging het vooral over de bijzondere band tussen de twee landen. De lokale dorpelingen van Ecovillage Silima Lombu worden op grote afstand gehouden. Van enkele honderden me ters afstand gluren ze tussen de bo men en bladeren naar de steiger waar koning Willem-Alexander en konin gin Maxima afscheid nemen van Ratna Gultom, de bazin en dochter van de voormalige koning van het dorp. Als het koningspaar aan boord gaat, galmen tientallen enthousiaste vrou wenstemmen over het water van het Tobameer: ,,Queen, Queen, Queen!'' De koning en koningin zwaaien vanaf de boot en worden vervolgens getrakteerd op een tevreden gejoel. De laatste dag van het staatsbezoek, dat gisteren eindigde op het eiland Sumatra, voelt voor het eerst als een ontmoeting met het échte Indonesië. De eerste twee dagen hebben vooral in het teken gestaan van de zakelijke plichtplegingen. Er zijn bezoeken aan president Joko Widodo en de sultan van Yogyakarta, kransleggingen bij Indonesische en Nederlands erevelden, ontmoetingen bij universiteiten en bedrijven, pre sentaties en demonstraties over agri- food, afval- en watermanagement en innovatie, met tussendoor een vleugje cultuur, zoals traditionele Ja vaanse dansen. Maar hier op het eiland Sumatra, in de paradijselijke natuur rond het To- bameer, is er echt contact met de lo kale bevolking. In het Batakdorp Si- ambat Dalam wordt het koningspaar getrakteerd op een welkomstdans voor 'hoge gasten' en krijgt het een traditionele, geweven sjaal om de schouders. Traditie Het dorpje bestaat uit acht huizen: volgens traditie vier voor de mannen rechts, vier voor de vrouwen links. Bewoners vertellen hoe ze hun oude cultuur en ambachten in stand hou den en tegelijk werken aan een toe komst die toeristen moet trekken. Het Tobameer - 's werelds grootste vulkanische kratermeer, dat net zo lang is als de weg van Huis ten Bosch, het woonpaleis van de koning, naar zijn moeder op Kasteel Drakensteyn in Lage Vuursche - is door de Indo nesische regering aangewezen als een van de plekken die het 'nieuwe Bali' moeten worden. Ecovillage Silima Lombu, op een schiereiland in het meer, is al een stapje verder. Daar draait alles om het behoud van de waterkwaliteit, biolo gische landbouw en duurzaam toe risme. Het dorpje heeft tien toeris- tenlodges die draaien op zonne-ener- gie, en een sauna die wordt ver warmd door een pizza-oven, die op zijn beurt weer wordt gestookt op de schillen van kemirinoten. Het zijn de plekken waar de pijn van het koloniale verleden even geen rol speelt als de koning en koningin van Nederland op bezoek komen. Ondanks een propvol programma op de slotdag, voelt het als een moment van rust en bezinning, na twee hecti sche en beladen dagen. Eerst werd het bezoek aan het ei land Kalimantan (Borneo) afgelast vanwege een dodelijk bootongeluk bij de voorbereiding. Daarna waren er de 'hakkelende' excuses van de ko ning voor de Nederlandse 'gewelds- ontsporingen' tijdens de Indonesi sche onafhankelijkheidsoorlog (1945 1949). In Noord-Sumatra brengt koning Willem-Alexander de impact van zijn woorden, die de Indische ge meenschap en veteranen veel pijn doen, terug tot het niveau 'niks nieuws'. Want hij herhaalt slechts wat twee ministers en een ambassa deur voor hem al deden, zegt hij in het afsluitende persgesprek met Ne derlandse journalisten. Cadeau Vanwege het momentum, de aan staande 75ste viering van de onaf hankelijkheid in Indonesië (17 augus tus), zijn de excuses een soort ver jaardagscadeau. ,,Het is een bijzonder moment voor een staatsbezoek'', al dus de koning. ,,We zijn in goed overleg met de ministers en de mi nister-president tot een mooi rond verhaal gekomen, dat op een mooi ZENUWACHTIG rond moment naar buiten gebracht kon worden. Je weet van tevoren dat dit een gevoelige tekst is. Ik heb het weloverwogen gedaan en ik denk dat uiteindelijk iedereen tot het inzicht zal komen dat dit de juiste manier was om dit staatsbezoek te begin nen.'' Nederland heeft Indonesië nodig als belangrijke handelspartner, zei de koning eerder deze week. Niet voor niets reisde een grote handelsmissie mee. En niet voor niets stond het be zoek daarom in het teken van verle den, heden en toekomst. Drie ele menten die ook op de laatste dag van het staatsbezoek weer samenkomen. Duurzaamheid is het sleutelwoord. In de toekomst van Indonesië en in de relatie met Nederland. Waar deze weken in artikelen en commentaren met gestrekt been de pijnpunten van het koloniale verleden zijn belicht, daar is in de dorpjes op Sumatra de warmte, bewondering en het respect voor de Oranjes op elke plek voelbaar. Ooit zal hij zijn drie dochters mee nemen op reis naar Indonesië, zegt de koning. Zoals hij zelf in de jaren 90 door zijn ouders Claus en Beatrix werd meegenomen, en zoals hij van zijn grootvader Bernhard de liefde voor het land met de paplepel inge goten kreeg. vrijdag 13 maart 2020 GO Excuus was 'niks nieuws' Tonny van der Mee Parapat —Willem-Alexander Het koningspaar leeft vanuit In donesië mee met de corona crisis in Nederland. Koningin Maxima vond het 'raar' om deze dagen niet in Nederland te zijn. „Onze kinderen en vrienden zijn daar. Iedereen wordt zenuwach tig." Koning Willem-Alexander: „Artsen en verplegers zullen de komende tijd de voorste linie vormen tegen dit verschrikkelijke virus. We steken hun graag een hart onder de riem.'' Bij aankomst op het vliegveld van Si langit op Sumatra krijgt het konings paar een speciale deken als welkom omgehangen. M Eigenaresse R. Gultom van het Si lima Lombu Ecovil lage geeft uitleg over de natuurvrien delijke accommoda tie. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9