In Noordgouwe gaat uitzicht vóór extra parkeerplaatsen Toch hokjes en huisjes op Walcherse stranden 6 Afspraken met gemeente Marcel Modde Zierikzee De aloude prestatie-overeenkomst tussen corporatie en gemeente past niet meer bij deze tijd, zegt direc teur Marco van der Wel van Zeeuw land. Die gold voor minstens vier jaar met vaak ook nog een langere doorloopperiode. „Eigenlijk ging het alleen nog maar het eerste jaar goed, maar verder zag je dat er ei genlijk te weinig mee gebeurde." Binnen de nieuwe overeenkomst bepaalt de gemeente nog steeds hoeveel (koop- en huur-)woningen er verspreid over het eiland moeten worden bijgebouwd. Maar Zeeuw- land krijgt de teugels meer in han den. Merkt de corporatie dat de vraag verandert, dan kan makkelij ker worden bijgestuurd, legt Van der Wel uit. En andersom kan de gemeente een wens vanuit een dorps-, wijk of stadsraad direct bij de corporatie op tafel leggen, aldus wethouder Daniël Joppe. ,,In principe kunnen we nu binnen een jaar op verande ringen inspelen. Tot dusver waren we soms twee tot drie jaar onder weg, totdat een raadsbesluit door Zeeuwland kon worden uitge voerd." Van der Wel: ,,We kijken voort- aan steeds aan het begin van het jaar met elkaar of de plannen die we samen hebben gemaakt, nog actu eel zijn of moeten worden aange past. Tegelijkertijd bespreken we met onze huurdersorganisatie en de gemeente wat we het volgend jaar gaan doen." Daarbij draait het zowel om het aanpassen van be staande woningen en nieuwbouw als investeringen in de leefbaarheid van een wijk. Met de bouw van tiny houses in Renesse is alvast een voorschot ge nomen op die nieuwe aanpak. Zeeuwland geeft daarmee gehoor aan de roep uit de badplaats om be taalbare huisvesting voor jongeren en (tijdelijk) personeel. De eerste 14 huizen worden in oktober neerge zet. De overige 10 volgen voor het nieuwe toeristenseizoen. De huur prijs schommelt rond de 600 euro per maand. Oranjedok En ook voor het afbouwen van het Oranjedok in Bruinisse gloort licht aan de einder. De nieuwbouw daar lag stil, bij gebrek aan een aanne mer die de laatste 13 huizen binnen de vastgestelde prijzen kon bou wen. Om die impasse te doorbre ken, is besloten daar te kiezen voor een 'middencategorie' met een ho gere huurprijs. Die wordt tussen de 850 tot 925 euro per maand. Twee voormalige wijkbewoners hebben geluk. Zij hadden voor de sloop van hun oude huis laten weten terug te willen naar het Oranjedok. Ze beta len straks gewoon de huurprijs (rond 740 euro) die geldt voor een sociale huurwoning. De verwach ting is dat de huizen daar eind 2021 worden opgeleverd. Wendy Wagenmakers Noordgouwe Het was chaos, op de vergadering van de Noordgouwse dorpsraad eind februari. Het plan voor der tien parkeerplaatsen op de plek van het groen naast het dorpshuis viel niet bepaald in goede aarde. Bewoners van de Vijverbergstraat willen niet op blik uitkijken en vinden dat de veiligheid in het ge ding komt als de stoep verdwijnt. Die kritiek heeft voorzitter Ton Steehouder ter harte genomen. ,,Na de vergadering hebben we de plannen aangepast. Vooral het ar gument van de stoep vonden we steekhoudend. Daarom blijft die. Vanwege de kritiek gaat het aantal extra parkeerplaatsen omlaag Sterker nog: er komt er eentje bij, langs de gevel van het dorpshuis. En vanwege de kritiek gaat het aantal extra parkeerplaatsen om laag: van dertien naar acht." Veel omwonenden zouden het liefst helemaal geen nieuwe par keerplaatsen zien. Thea Swaen uit de Van Eldikstraat is net langs de deuren geweest om handtekenin gen te verzamelen tegen het plan. Ze toont een lij st van vijftien krab bels: aardig wat voor die kleine straatjes. Opofferen ,,We wonen hier allemaal vanwege het landelijke uitzicht en dan zou den we een groenstrook opofferen voor parkeerplaatsen. Voor de paar keer dat het zo druk is in het dorpshuis dat bezoekers hun auto niet voor de deur kunnen parke ren. Dat ze maar gewoon een stukje lopen." Daar is Steehouder het helemaal mee eens. ,,Maar dat doen mensen dus niet. Wel gaan we borden neerzetten om bezoekers te ver wijzen naar andere straatjes. Mis schien dat dat helpt." De stichting mag echter eenmalig zand weghalen van de stranden bij laag water om tegen de duinen zandplateaus aan te leggen, aldus directeur Tim Wouters. ,,Daarop kunnen de hokjes en huisjes ko men." Hij benadrukt dat dit alles onder voorbehoud is. ,,Als het de komende weken of maanden nog eens stormt en er verdwijnt weer zand, dan moeten we alles opnieuw bekijken." Op het strand Erica bij Westka- pelle komen de hokjes niet terug. Daar is zoveel zand verdwenen dat het niet mogelijk is met noodmaat- regelen de schade te herstellen. Die hokje mogen daarom voor één sei zoen geplaatst worden op een ander strand, bij paviljoen Scheldezicht. Normaal staan daar geen hokjes. Wouters is nog op zoek naar een plek voor de hokjes van minderva- liden die op het strand bij Zoute- lande stonden. Vooralsnog over weegt hij ze te plaatsen op de bou levard bij Zoutelande. ,,Dus op de dijk daar." Wouters stelt duidelijk dat het om noodmaatregelen gaat. De enige echte oplossing is het opspuiten van de stranden. Daar is echter nog geen toestemming voor gegeven. Er vindt momenteel overleg plaats tussen Rijkswaterstaat, Waterschap Scheldestromen en de Zeeuwse kustgemeenten. De laatste twee vinden dat er moet worden opge spoten. Rijkswaterstaat is echter zo ver nog niet en houdt de zandsup- pletie tegen omdat de veiligheid nog niet in het geding zou zijn. Het waterschap vindt dat dat wel het geval is en meent dan ook dat er zo snel als mogelijk begonnen moet worden met het het opspuiten van de stranden. De kosten van het aanleggen van de plateaus voor de huisjes en hok jes betaalt SSV. Volgens Wouters zit er voldoende geld in het eigen stormschadefonds om de kosten te dekken. Het werk wordt uitgevoerd door medewerkers en machines van Delta Coastal Services. Wou ters: ,,Wij hebben de machines niet om dat te doen." Hij geeft ook aan dat ondanks het aanleggen van de plateaus, veel stranden bij vloed te smal blijven om over te rijden met voertuigen. ,,Ook zullen we veel vlonders niet kunnen leggen." vrijdag 13 maart 2020 Zeeuwland stemt meer af op markt Vraag en aanbod van huurwo ningen op Schouwen-Duiveland worden voortaan strakker op el kaar afgestemd. Woningcorpo ratie Zeeuwland heeft nieuwe afspraken gemaakt met de ge meente en de eigen Stichting Huurdersbelangen. Zo kan snel ler worden ingesprongen op ac tuele ontwikkelingen. Niet iedereen in Noordgouwe zit te wachten op extra par keerplaatsen bij het dorpshuis. Daarom heeft de dorpsraad de plannen maar aangepast: van dertien naar acht plekken. En de stoep, die blijft. - Ton Steehouder, dorpsraad Alle strandhokjes en slaaphuis- jes kunnen toch geplaatst wor den langs de zuidwestkust van Walcheren. Tijdens februari storm Ciara verdween op ver schillende plaatsen langs die kust zoveel zand dat de Stich ting Strandexploitatie Veere (SSV) vreesde dat enkele hon derden hokjes en slaaphuisjes niet terug konden komen. Emile Calon Zoutelande Terugplaatsen van strandhuisjes in Zoutelande. foto dirkjan gjeltema Lieke Baris (links) en Thea Swaen zijn tegen de komst van nieuwe parkeerplaatsen bij het dorps huis. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65