Hamid Dachouite (63) Joke Vermeule- Vinke (65) Mike de Voogd (27) Mees Wedding (18) Kees de Nooijer (70) Nel Volkers (73) Johan Oele (77) GEZOND FIT 15 mantelzorg woont in Goes woont in Koudekerke woont in Vlissingen woont in Zierikzee woont in Goes Waar professionele zorg tekortschiet, hebben wij steeds meer de steun nodig van naasten, geliefden of buren. woont in Middelburg woont in Middelburg vrijdag 13 maart 2020 Voor wie bent u mantel- zorger? Voor mijn broer Leo. Hij is nu 75 en heeft semantische dementie. Sinds een jaar woont hij in een groepswoning van SVRZ Krane- steyn in Middelburg. Welke steun geeft u? Mijn zus en ik zijn Leo's mentor en bewindvoerder. Ik doe bijvoor beeld zijn administratie, zij is meer het aanspreekpunt voor de zorg. Wat zijn de mooie kanten van het mantelzorgen? Het is fijn om er voor hem te kun nen zijn. Zijn er ook minder leuke kanten? Ik had nooit verwacht mantelzor- ger voor mijn broer te worden. Het overkomt je. Maar dat doe je gewoon. Wat heeft een mantelzorger nodig? Een deskundige waarbij je met al je vragen over de zorg terecht kan. Voor wie bent u mantel- zorger? Voor mijn vrouw Martha, ze is 78. Sinds 2002 heeft ze meerdere hersenbloedingen gehad. Ze zit in een rolstoel en heeft veel zorg nodig. Welke steun geeft u? Behalve het wassen en aankle den van Martha doe ik veel zelf. Zo help ik met eten, ik kook en breng haar naar het toilet. Wat zijn de mooie kanten van het mantelzorgen? Dat ik haar kan helpen. En dat we zo bij elkaar kunnen blijven. Zijn er ook minder leuke kan ten? Dat je 24 uur per dag klaar moet staan. Wat heeft een mantelzorger nodig? Af en toe wat vrije tijd. Tijd voor ontspanning en een hobby. Voor wie bent u mantel zorger? Voor mijn moeder. Zij is 85, heeft alzheimer en woont nog zelfstan dig in Middelburg. Ze gaat twee keer per week naar de dagbeste ding. Welke steun geeft u? Eigenlijk run ik de hele huishou ding: de financiën, de post, de was, ik breng haar naar de kapper, de tandarts, doe bood schappen, noem maar op. Wat zijn de mooie kanten van het mantelzorgen? We praten en we lachen samen. Ik heb een goede band met mijn moeder. Zijn er ook minder leuke kan ten? Ik heb geen echte moeder meer. De zorgtaken zijn nu andersom. Wat heeft een mantelzorger nodig? Een luisterend oor, iemand om mee te praten over wat je bezig houdt. Weet u wat mantelzorg inhoudt? Dan help je je geliefden omdat ze zelf niet meer alles kunnen. Ik geloof dat ook de zorg die je aan buren, vrienden en kennis sen geeft zo genoemd wordt Heeft u zelf weleens man telzorg verleend? Ja, mijn oma woont alleen op een boerderij en wil daar niet weg. Ze kan niet alles zelf doen omdat zij een dagje ouder wordt. Toen heb ik haar tijdens mijn tussenjaar een jaar lang geholpen op de boerderij. Is die vorm van zorg maat schappelijk belangrijk? Natuurlijk, als aanvulling op re guliere zorg. Zelf ben ik familie man, het is belangrijk dat men sen hun geliefden helpen. Zou u die zorg zelf willen als u er later behoefte aan hebt? Ja, maar ik denk dat ik liever geholpen word door bekenden. Mijn vriendin werkt in de zorg dus gelukkig is het voor mij dichtbij. Ben je bekend met mantel zorg? Ja, het is belangrijk en handig dat mensen elkaar helpen en voor elkaar zorgen. Heb je die vorm van zorg ooit zelf gegeven? Nee, ik ben nooit mantelzorger geweest. Het is op dit moment niet nodig in mijn familie. Buiten familie en goede vrienden denk ik niet dat ik mantelzorger wil zijn. Natuurlijk wil ik mensen wel hel pen als ze het zouden vragen. Maar dan kleine dingetjes als boodschappen doen en ook niet meerdere keren. Zou je later zelf mantelzorg willen ontvangen? Nee, liever niet van een vrijwilliger. Ik denk dat iemand die in de zorg werkt er iets beter in is. Doet u zelf aan mantelzorg? Zelf heb ik er vroeger aan gedaan namens de kerk en voor de ge meente. Op dit moment kom ik er niet aan toe om veel andere mensen te helpen. Ik heb zelf een kind met een beperking thuis en dus help ik nu vooral mijn vrouw. In het openbaar help ik ouderen met oversteken en met bood schappen. Behulpzaamheid hoort bij mij. Is mantelzorg belangrijk? Zeker. Iedereen zou eraan moe ten doen. Het is belangrijk iets goeds te doen en anderen te helpen. Zult u zelf mantelzorg accep teren als het zover is? Natuurlijk, je geeft en je neemt, het hoort er allemaal bij. 'Je geeft en je neemt, het hoort erbij' Tekst Petra van Namen en Michiel van Dongen Foto's Petra van Namen, Johan van der Heijden, Marieke Mandemaker Voor wie bent u mantel- zorger? Voor mijn dochter Marian, ze is 50. Ze had een eigen dierenart senpraktijk, maar toen kreeg ze MS. Ze zit nu ruim drie jaar in het verpleeghuis Willibrord in Middel burg. Welke steun geeft u? Als ik kan, ga ik haar en medebe woners elke middag helpen bij de warme maaltijd. Wat zijn de mooie kanten van het mantelzorgen? De dankbaarheid die je ervoor terugkrijgt. Zijn er ook minder leuke kanten? Het gevoel van verantwoordelijk heid kan heel zwaar zijn. Ik hoop dat ik lang genoeg gezond ben om voor haar te zorgen tot zij er niet meer is. Wat heeft een mantelzorger nodig? Iemand bij wie je je frustraties en je verhaal kwijt kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63