GEZOND FIT 13 hoofd en hart Wie gelooft, leeft langer. Dat weten we al heel lang, maar pas de laatste jaren doet de gezondheidszorg voorzichtig wat met die kennis. Psychiater en predikant Piet Verhagen: 'Ook dankbaarheid ondersteunt gezondheid.' Gezondheid de nieuwe definitie 2*1 v Paspoort „Religie en spiritualiteit hebben positieve effecten op iemands gezondheid. Mensen in religi euze gemeenschappen leven langer. Al vanaf de jaren 80 komt dat uit onderzoeken naar voren. ,,Met die kennis hebben we al die jaren bijzonder weinig gedaan. Maar de laatste tijd zijn er wel bewegingen waarin alles wat met religie, spiritua liteit en zingeving te maken heeft, op de agenda is gezet. „Vervolgens moeten wij ons altijd haasten te zeggen dat religie en spiri tualiteit ook negatieve effecten kun nen hebben, als een disclaimer. Want vanuit de beroepsgroep wordt er met argusogen naar gekeken. Zo van: daar heb je ze weer - wie 'ze' dan ook zijn. Psychiatrie en religie hebben altijd een gespannen verhouding gehad. De psychiatrie heeft per definitie een hekel aan mensen voorschrijven hoe ze moeten leven. En dat is nu net wat religie wel doet.'' ,,Er is al jaren geleden voorgesteld gezondheid anders te definiëren. In die nieuwe definitie omvat gezond heid zes onderdelen (zie kader, red.). Het accent wordt verlegd van symp tomen, zwakheden en onmogelijk heden naar kracht en sterke kanten. ,,In die nieuwe benadering is onder meer ruimte voor het begrip dank baarheid. In de psychiatrie gaat het daar zelden over. Je kunt treurig en geïrriteerd zijn om wat er niet lukt, maar je kunt je ook oefenen in dank baarheid. Dat is natuurlijk een vari ant op het tellen van je zegeningen. Voor vergeving geldt hetzelfde. Het zijn aspecten van het menselijk func tioneren waarvan we opnieuw ont dekken dat ze ondersteunend zijn voor je gezondheid.'' ,,Het gaat in de geestelijke gezond heidszorg niet alleen om de aandoe- Zinvol leven: onder meer of je idealen hebt en of je dankbaar bent ning. Je hebt een probleem en dat confronteert je met de vraag: wat betekent dit nou? Of: waar haal ik de moed vandaan? Dat hoeft niet al lemaal diep religieus of orthodox gereformeerd te wezen, maar het is wel een zingevingsprobleem. Of je daar als psychiater mee aan de slag moet, weet je alleen als je ernaar vraagt. Het gaat erom dat je je dat als behandelaar realiseert, dat je het bespreekbaar maakt. Mijn pleidooi is dat geloven een onderdeel van de diagnostiek en behandeling zou moeten zijn.'' *4 A' ,,Ja, en niemand van het medisch personeel, al die aardige en slimme dokters bij wie we toen kwamen, heeft ons gevraagd: hoe houdt u dit vol? In het medische circuit is zo'n vraag te uitzonderlijk. Waar ligt dat dan aan? Zijn mensen bang voor wat er dan gebeurt? Kost het te veel tijd?'' ,,Ik zou dat hebben gewaardeerd.'' ,,En dan zegt de paus: wat fijn dat u dat vraagt, dat vraagt nou nóóit iemand aan mij.'' ,,Als u dat op dag één of twee had gevraagd, had ik geantwoord: ik Geloven zou een deel van diagnostiek en behandeling moeten zijn ben vreselijk bang. Ik voelde ineens van alles wat ik nog nooit gevoeld had, en ik dacht: nu zal je het hebben, nu zit het daar natuurlijk ook al, dit is het begin van het eind. Ik was niet nuchter, je bent op zo'n moment toch bezig met de dood. En misschien had een behandelaar daar wat verstandigs over kunnen zeggen. Als het tenminste ter sprake was gekomen. Maar dat kwam het dus niet.'' vrijdag 13 maart 2020 GO Geloven is gezond Tekst Helga van Kooten Foto Marlies Wessels Is geloven gezond? Heeft die ontwikkeling gevolgen voor de manier waarop we over gezondheid denken? In uw proefschrift voert u een plei dooi voor religie in de spreekkamer. U vindt dat een psychiater zijn patiënten zou moeten vragen naar hun geloof. Dagelijks functioneren: onder meer of je goed voor jezelf zorgt en hoe je omgaat met geld Meedoen: onder meer hoe je sociale contacten zijn Lichaamsfuncties: onder meer slapen, eten en bewegen Mentaal welbevinden: onder meer of je jezelf acceteert Kwaliteit van leven: onder meer of je lekker in je vel zit Piet Verhagen kent de gezondheidszorg als psychiater én als patiënt. U en uw vrouw kregen in mei 2014 te horen dat u kanker had. U prostaat-, uw vrouw borstkanker. Zo leerde u de gezondheidszorg dus ook als patiënt kennen. v'V> i Piet Verhagen (63) studeerde genees kunde en theologie. Hij is psychiater bij GGz Centraal en preekt in de PKN. In 2019 promoveerde hij op de relatie tussen psychiatrie en religie. U had dat wel gewild? Maar het is alsof je aan de paus vraagt of hij nog weleens bidt. Wat deed het u dat u ziek was?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61