11 Fascinerende shit O markt, zorgt ervoor dat je van die 'oude fietsband' in je darmen afkomt. Sommige klanten hebben het zelfs over zeven meter lange slierten die ze kwijtraken, aldus Van Twillert in een video op YouTube over zijn methode. Hij wordt daar geïnterviewd door Arjan Bos van Earth Matters Shop, de webwinkel die de kuur verkoopt. Behangstijfsel Koos de Wilt, redacteur van deze krant, wil de kuur wel doen. Uit oprechte nieuwsgierigheid. En om te ervaren hoe het werkt. Klachten heeft hij niet. Wel voelt hij zich altijd frisser wanneer hij vast. ,,Ik wil wel- eens weten of ik me hierna beter voel.'' Hij heeft de keuze uit een kuur van drie, zes en twaalf dagen. ,,Drie dagen is voor onderhoud'', zegt hij. ,,Dat doe je na een eerdere kuur. Twaalf dagen geldt voor mensen met overgewicht, dat heb ik niet.'' Hij kiest daarom voor de zesdaagse kuur. Voor 252 euro - er geldt een kortings actie, normaal betaal je 275 euro - krijgt hij keurig een dag na bestelling alle benodigdheden geleverd: zes kleine doosjes en een shaker. In elk doosje zitten zeven snack- en maal tijdzakjes. Op de identieke verpak kingen staat keurig wat erin zit en met welke voedingswaarden. ,,Als ik het totale aantal kilocalorieën optel", schrijft Koos in zijn kuurdagboekje, ,,kom ik op nog geen 395 uit. Per dag. Een zesde van wat ik normaal ver teer.'' Niet gek dat je daarvan afvalt. Over de prijs zegt Van Twillert in de video dat hij het product het liefst goedkoper zou maken. Hij wijst erop dat het fermenteren van de ingrediënten een lang en daardoor prijzig proces is. Ook komt het spul van ver, wat de kosten opdrijft. Bij zonder, omdat het AliExpress prima lukt om allerlei spullen vanuit China voor een habbekrats te verschepen. ,,Het is voor sommigen veel geld'', zegt Van Twillert, ,,maar het voor komt dat je naar de dokter hoeft.'' De eerste dag valt Koos niet mee. Een uur na de wake-upshake van tarwegras, die een zeewierachtige smaak heeft, is het tijd voor de eerste maaltijdshake. Je mengt poeder met 400 ml water en moet dan 3 tot 5 keer schudden. ,,Wat zijn die lettertjes op de verpakking akelig klein'', moppert hij. ,,Ik dacht eerst 3 tot 5 minuten te lezen.'' Dat maakt namelijk behoor lijk uit. De shake wordt al rap 'een soort behangstijfsel', de smaak is even onbestemd. „Onderin de shaker zie ik poeder dat toch niet oplost; ik kluts het met een eetstokje en wat extra water los tot bonkjes.'' Lekker is het niet, voegt hij eraan toe. Voor de lunch maakt hij de 'fout' de shake met warm water aan te maken. ,,Het stijfsel wordt binnen de kortste keren een soort Silly Putty en met de seconde harder, tot het de be ker niet meer uit wil. Krijg dat maar eens door je keel.'' Een collega ziet het gebeuren en vlucht rillend weg. 's Avonds mengt Koos de helft van het maaltijdzakje met een kwart bouillonblokje (opnieuw blubber); de rest mengt hij met kokosmelk, wat hij beter verteerbaar vindt. Stil protest De dag erna voelt Koos zich moe en lusteloos, maar hij zet door. Net als de dag ervoor begint hij met koffie, ook al is dat niet de bedoeling. Noem het een stil protest. Hij geniet in de middag van een avocado die hij scoort in de lunchpauze. Dat is toege staan. De derde dag klaart hij op. Hij voelt zich energiek en geniet van een paar lepels tomatenpuree die hij door heet water roert. ,,Zout en peper erbij en ik ervaar het als een topverwenne- rij'', schrijft hij. Op dag vier is hij in een ritme ge komen. Hij voelt zich fit, maar maakt zich wel een beetje zorgen over een massage die gepland staat. Hij heeft een harde, volle buik maar een be zoek aan de wc biedt verlichting na een 'langdurige levering van lafhar tige, vlokkige prut'. Als hij nog eens gaat, ervaart hij voor het eerst iets wat een biofilm zou kunnen zijn: ,,Ik pak het beet en trek er een klein zeempje uit, ongeveer 15 centimeter lang.'' Op dag 6 en de ochtend erna komt er nog zoiets tevoorschijn. ,,Het reutelt naar buiten als een slecht ge vulde darm in de worstmakerij. Een glanzend vlies, nog niet een halve meter lang.'' In totaal is hij drie kilo lichter aan het eind van de kuur. Het lijkt erop dat de gefermen teerde vezel van de bast van de oliepalmboom en het okrapoeder in Er bestaat absoluut geen wetenschap pelijk bewijs dat zo'n kuur effect heeft Een langdurige levering van lafhartige, vlokkige prut de maaltijdshakes hun werk hebben gedaan. Maar kan dit echt? Max van Nieuwdorp, hoofd van de afdeling interne geneeskunde van Amsterdam Medisch Centrum advi seerde al voor Koos begon de kuur niet te doen. Van Nieuwdorp laat we ten dat er absoluut geen gedegen we tenschappelijk bewijs bestaat dat zo'n kuur effect heeft. Bovendien krijg je tijdens de kuur stoffen bin nen waarvan je niet weet wat ze aan richten. Ook uit de meer alternatieve hoek klinkt scepsis. Madeleine Verbon, orthomoleculair diëtist, darmdiëtist en natuurgeneeskundige van Juiste Voeding, vindt dat je niet zomaar een darmkuur kunt beginnen. De vraag is ook: wat voor klachten heeft iemand en waar komen die vandaan? ,,En kun je dat meten?'' Het klopt dat Koos vooraf noch achteraf zijn ontlasting heeft laten testen. ,,Het is dan moeilijk om er conclusies uit te trekken'', vindt Ver bon. ,,Maar in het algemeen is darm- microbioom meer gebaat bij het eten van veel verschillende soorten groen ten.'' Bewandel de natuurlijke weg, adviseert zij. Eet gezond. Varieer met je voeding en als je klachten hebt, kijk dan waar die vandaan komen. Kletsverhalen Koos staat niet te juichen over de re sultaten, maar hij is ook niet negatief. Hij merkt wel dat hij zuinig wil zijn op zijn nieuwe gewicht en zijn ge lijkmoedige stemming. ,,Kan ik de kuur aanraden? Ik heb niet de over tuiging dat mijn darmen bijzonder gereinigd zijn.'' Dat klopt, want dat kan ook hele maal niet, zegt gepensioneerd gynae coloog Cees Renckens van de Vereni ging tegen Kwakzalverij. Hij noemt de verkooppraat 'kletsverhalen'. Bos en Van Twillert noemt hij kwakzal vers. ,,De een is homeopaat en na tuurgeneeskundige'', schampert hij. ,,De ander zakenman die producten te koop aanbiedt. In de natuur geneeskunde is vervuiling van het lichaam de schuld van vrijwel alle kwalen en de dikke darm krijgt daar bij vaak de hoofdrol toebedeeld. Daar klopt niets van; onze dikke darm heeft geen 'reiniging' nodig. Echt niet.'' Fopkuur of niet, Koos krijgt de da gen erna complimenten. ,,Mensen zeggen dat ik er goed uitzie. Ik voel me vitaal en helder, een effect dat ik ken van het vasten dat ik met regel maat doe. De kuur heeft een routine doorbroken. En dat lijkt me dan wel weer winst voor het luie lichaam.'' vrijdag 13 maart 2020 GO schoonma —Max van Nieuwdorp, hoofd interne genees kunde AMC —Koos de Wilt, proefpersoon Lees het hele kuurverslag van Koos de Wilt op de site van deze krant. De video met Co van Twillert is te vinden op YouTube. Iedereen sjouwt zo'n 1,5 tot 2 kilo bacteriën mee. Daar zitten goedzakken en slechteriken bij. Een groot deel van die mil jarden microben heeft een zalig leven in onze darmen. Ze doen er zich tegoed aan de boerenkool, boterhammen en borrelnootjes waarmee wij ons voeden. Hun geknaag zorgt ervoor dat voedings stoffen in ons lichaam te rechtkomen. En dat we op de wc goede drollen draaien. Als het gaat om darmbacte riën zijn er goedzakken en slechteriken. Kort door de bocht: hoe groter het aantal slechteriken, des te eerder we ziek worden en slechter we ons voelen. Omgekeerd geldt: hoe beter de goedzak ken het doen en hoe meer hun populatie groeit, des te energieker en gezonder we zijn. Fascinerende shit voor wetenschappers, die probe ren uit te vogelen hoe nauw de banden zijn tussen onze eigen unieke darmflora en onze gezondheid. Veel mensen hebben darm klachten. Volgens de Maag Lever Darm Stichting heeft een op de acht Nederlanders buikklachten. Maar ook men sen zonder klachten kunnen lijden, schrijft het echtpaar Justin en Erica Sonnenburg in hun boek Het brein in je buik (2015). De twee weten schappers van Stanford Uni versity in San Francisco leg gen daarin uit hoe je humeur te lijden kan hebben als je darmen niet goed functione ren. Zij adviseren het eten van veel groenten, zaden en noten en wijzen op het nut van gefermenteerd eten zoals yoghurt en zuurkool. Ook adviseren ze met blote handen te tuinieren en daarna niet meteen je han den te wassen. cvinig"1#

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59