II II 9 ik vertel hoe ik eens een gebouw her opend heb op de universiteit waar ik zelf gestudeerd had. ,,Voor dat soort dingen vra gen ze cabaretiers. Het was een gebouw van een jaar of dertig oud, gerenoveerd en aan gepast aan de eisen des tijds... Bleek het niet rolstoeltoegankelijk te zijn. Daar had ik zelf geen last van, maar het is natuurlijk belachelijk. Waarom, vroeg ik. 'Nou', zei iemand van de universiteit die de verbou wing geleid had, 'er studeren hier geen Ik ga het, dood, maar wanneer, dat weet ik niet precies Ik ben waanzinnig blij dat ik in deze tijd leef. Jij, Bibian? positieve verhalen te vertellen zijn.'' ,,Maar geen opgelegde positieve verhalen, daar heb ik een enorme hekel aan, dat posi tivisme moet wel een basis hebben.'' ,,Ik ben soms echt verbaasd dat ze nog steeds geïnteresseerd zijn in mijn verhaal. Toen ik net geamputeerd was dacht ik: ik geef één interview en dan hoef ik het niet keer op keer op keer te herhalen. Vlak na dat interview kwam mijn vriendin Floor van der Wal naar me toe. Die ken je misschien wel, ze was stand-upcomedian.'' Ik denk na. Dan schiet het me met een klap te binnen. Ja, natuurlijk. Floor. Ze had spasmes in al haar ledematen en ze was ongelofelijk grappig. Ze werd, toen haar carrière net een beetje van de grond kwam, 's nachts om één uur op het Mercatorplein in Amsterdam doodgereden. ,,Floor kwam naar me toe'', vervolgt Bi bian, ,,en zei: 'Dank voor het delen van je verhaal. Daardoor heb ik ingezien dat ik zelf wat van mijn leven moet maken.' Toen is ze begonnen met stand-upcomedy. Dus ik deel mijn verhaal met liefde als ik mensen kan helpen, als ik ze een houvastje kan geven.'' ,,Dat kan je. Ook met je stichting, de Mentelity Foundation, die uitdagingen mo gelijk maakt voor mensen met een fysieke handicap. Onlangs organiseerde je de eerste Mentelity Snowboard Cup. Hoe ben je zelf ooit aan het snowboarden geslagen?'' ,,We gingen elk jaar op wintersport, dat was in die tijd best bijzonder. Ik had een vriendje en die zei op een dag: 'Ik heb ge- snowboard, veel leuker dan skiën.' Ik zeg: 'Hoe kan je dat nou zeggen?' Ik deed al zes tien jaar niets anders dan skiën. Ik heb het een week geprobeerd, ik wilde niet anders meer. Stopte met de rechtenstudie en werd snowboarder. Ik ging het leven leiden dat ik wilde. Ik ben blijven snowboarden, tot bijna twee jaar geleden. Nu zit ik alweer tien maanden in een rolstoel. Ik revalideer, wil weer leren staan, mijn benen zijn al weer een stuk sterker. Ik ken verhalen van mensen van wie de artsen zeiden dat ze nooit meer zouden kunnen lopen, maar ze kunnen het nu weer wel. Dat is mijn groot ste uitdaging. Ik ga vooruit, met kleine stap jes. Het lichaam is niet gemaakt om alleen maar te zitten, je moet blijven bewegen. Ik vind het wel lang duren, moet ik zeggen, maar ik heb de Menteliteit. Ik heb genoeg redenen om in een hoekje te gaan zitten, niemand zal me daarop aankijken, maar ik doe het niet. Toch ben ik ook realistisch." Kerst Ons gesprek loopt langzaam ten einde. ,,Je hebt vorig jaar de kinderen verteld dat het best eens jullie laatste kerst samen zou kunnen worden.'' ,,Ja, dat zou kunnen. We kijken wel hoe het loopt. De dood is een soort rugzak die ik bij me draag. Ik ga het, dood, maar wanneer, dat weet ik niet precies. Maar dat weet jij ook niet. Het kan best zijn dat jij straks op weg naar huis in de taxi een ongeluk krijgt. Gebeurt niet hoor, maar zou kunnen. Je leeft in zalige onwetendheid, ik niet. Hoe vaak hoor je niet over een bankdirecteur of iemand die zijn hele leven keihard heeft gewerkt en een maand na zijn pensioen opeens dood neervalt. Ik leef in het besef dat ik ergens heel goed in geworden ben en dat ik iets, misschien veel, kan betekenen voor mensen.'' Daar gaat de bel. De taxichauffeur. mensen met een rolstoel.' Nee, zei ik, hoe denk je dat dat komt man?" Bibian lacht en zegt: ,,Ja, bizar. Er moet meer bewustwording komen.'' ,,Die is er op sommige plaatsen wel. Ik was laatst in Gouda, daar hadden ze een dag georganiseerd, 'Gouda, niks mis mee!', over toegankelijkheid van de binnenstad voor iedereen. Blinden, doven, slechten ter been, ouden van dagen, moeders met kinderwa gens, ze zijn daar goed op weg. Ze hadden ook dove barista's. Maar dan heb ik toch weer een probleem. Hoe zie ik, als blinde, of de dove barista mij ziet? Maar het was er geweldig. Het gaat erom dat je inclusief gaat denken. De wereld is van iedereen.'' Acceptatie Bibian: ,,Ik heb trouwens het idee dat je steeds meer mensen met een beperking op straat ziet, die die ook durven te laten zien. Het is beter geworden met de acceptatie. Wat denk jij?'' ,,Ja, maar soms alleen in naam, mensen handelen vaak toch steeds in oude aan names, ze zitten vast in rollenpatronen. Gehandicapten moeten niet al te mondig worden, je moet wel gewoon geld aan ze kunnen geven.'' ,,Ben jij altijd zo positief geweest? Wat voor meisje was je eigenlijk?'' ,,Heel verlegen, iemand die het liefste achter de rokken van haar moeder weg kroop. Ik was altijd wel al sportief en kon goed leren. Vwo ging me makkelijk af, ik ging rechten studeren in Amsterdam. Ik was al zelfbewust, wist wie ik was en waar ik stond in het leven. Mijn moeder noemde me altijd een beetje een ouwe ziel. Ik was niet zo'n meeloper. Hoe was jij? Ben je blind geboren, als ik vragen mag?'' ,,Ja, dat mag je vragen, dat ben ik ja. En het gehoorverlies begon in mijn puberteit. Ik moest op mijn 20ste aan de gehoorappara ten. Die werken nog steeds erg goed. De techniek is zoveel beter geworden. Ik ben waanzinnig blij dat ik in deze tijd leef. Jij, Bibian?'' ,,O ja, ja, ja, de medische ontwikkelingen en die in hulpmiddelen, fantastisch.'' ,,Ik ben de laatste die zegt dat vroeger al les beter was. Veel mensen in mijn omge ving beginnen vroeger enorm te idealise ren, ze verstarren. Terwijl je je steeds weer moet aanpassen aan de tijd en de omstan digheden.'' ,,Ja. Je moet flexibel zijn. Als je mij als klein meisje had gevraagd hoe ik het zou vinden in een rolstoel te belanden had ik misschien heel anders gereageerd. Maar het is zo en dan zijn er twee opties. Of bij de pakken neerzitten en jezelf verdrietig zitten vinden óf iets van je leven maken. Nou, daar heb je toch meer aan, aan dat laatste.'' Tante Klaasje Ze schenkt nog een sterke bak koffie in en intussen weid ik uit over de slachtoffercul tuur die er volgens mij heerst. „Kranten staan vol met wat mensen nou toch weer allemaal overkomen en aangedaan is.'' „Precies", zegt ze. Als oom Piet iedere week thuiskomt met een bos bloemen voor zijn vrouw zal dat nooit de krant halen, maar als oom Piet tante Klaasje om het le ven brengt met tien messteken haalt hij de voorpagina. Het is de negatieve publiciteit die het interessantst is, terwijl er genoeg Bibian Mentel vrijdag 13 maart 2020 GO ,,Dat is gewoon mensonwaardig.'' „Eigenlijk wel. En dat is dan ook nog in een restaurant dat drie jaar geleden nieuw is opgebouwd —Bibian Mentel —Vincent Bijlo ,,Daarom was ik zo blij dat ik nog steeds welkom was bij Dancing With The Stars." 1972, Utrecht 6 maal Nederlands kampioen halfpipe en snowboardcross (als 'valide' sporter) in 2001 amputatie onderbeen in 2002 opnieuw Nederlands kampioen maar dan met pro these 2014, Sotsji: goud op de Paralympische Winterspelen 2018, Pyeongchang, 2 maal goud op de Paralympische Winter spelen In totaal is bij haar in ca. 20 jaar 12 keer kanker geconstateerd grondlegster van de Mentelity Foundation, een stichting die wil bevorderen dat kinde ren en jongvolwasse nen met een lichame lijke beperking aan sport doen VAN MENTELITEIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57