8 Ze blijft altijd staan op het snowboard van het leven, tot het echt niet meer gaat, maar dat ziet Bibian Mentel dan wel weer. Ze trekt zich op aan alles wat houvast geeft, het leven heeft haar geleerd enorm flexibel te zijn. Ze is realistisch, maar bij de pakken neerzitten is geen optie. vrijdag 13 maart 2020 tweegesprek ibian Mentel (47) was tot twee jaar geleden snow- boarder. Ze won vele prij zen, zowel bij de 'validen' als bij de 'invaliden'. Dankzij haar is snowboar- den nu een paralympische sport. Twintig jaar geleden begon haar gevecht tegen de gevolgen van steeds terugkerende kanker. Het begon in juni 2001 met de amputatie van haar onderbeen, maar dat weerhield haar er niet van om vier maanden later alweer met 60 per uur de berg af te knallen. De wind, de zon, de geuren, de sneeuw, dat is leven! Daar belt weer iemand van de media bij haar aan, die wil weten hoe ze dat nou toch allemaal volhoudt. Ik ben het. Maar ik wil iets anders. Ik voel verwantschap, daar wil ik het over hebben. Ik snowboard weliswaar niet, dat is maar beter ook, hoewel blinden het wel schijnen te kunnen, maar ik herken haar manier van omgaan met hoe het leven zich aandient. Je bent geen object dat meegesleurd wordt door de stroom, je leven maak je zelf, voor zover mogelijk. Ik leg mijn hand op haar schouder, zij rolt, ik loop achter haar aan, van haar voordeur naar de tafel in de woonkamer. We zijn de lamme en de blinde, maar dat zeggen we niet, dat is zo'n plat getreden grapje. Operaties ,,Zo'', kom ik meteen ter zake bij een sterk bakje koffie, ,,hoe is het met je, nu?'' ,,Naar omstandigheden oké Ik ben nog steeds aan het revalideren van mijn laatste operatie, eind november. Het hele vorige jaar was behoor lijk zwaar, ik heb drie operaties gehad en ben daar toen een beetje overheen gestapt. Ik had nauwelijks tijd om te reflecteren op wat er met me gebeurde. Dat doe ik nu, dat is best pittig, en ik revalideer. Ik ga weer langzaam vooruit. ,,Ik deed mee aan Dancing With The Stars, de opnames waren precies tussen de twee laatste operaties in. In september 2018 was me gevraagd mee te doen, te gek. Een vriendinnetje uit Ame rika deed in 2014 mee. Ik zag op tv hoe ze leerde dansen en dacht: als ik ooit eens word gevraagd, onmiddellijk! Maar ja, toen liep ik nog, een half jaar later was het een andere situatie. Toen was ik benieuwd of ze me nog wilden hebben, wel dus. Toen zijn we hard gaan trainen. Ik zat nog maar net in een rolstoel, totaal niet behendig, laat staan met dansen. Mijn danspartner Joost had ook nauwelijks ervaring met rolstoeldansen. Een uitdaging, maar ja, daar hou ik van. Zes da gen per week trainen, zes uur per dag.'' ,,Het gaf je ook enorm veel mogelijkheden te trainen met je rolstoel.'' „Absoluut" zegt Bibian. ,,En het heeft me een nieuw platform geboden om te laten zien dat je ondanks een beperking prima kunt dansen en leuke dingen doen. Maar ik had tegen onze trai ner gezegd: het mag niet zo zijn dat de mensen die al jaren rolstoeldansen hun ogen uit hun kop schamen en denken: waar is zij in godsnaam mee bezig, dus pak me maar flink aan. Het heeft de sport een enorme boost gegeven.'' ,,Je bent er met die rolstoel wel achter geko men hoe ontzettend ontoegankelijk Nederland nog is, hè?'' Dat bevestigt ze. ,,Alle stoepen lopen zo'n beetje scheef, pinautomaten hangen niet op de goede hoogte zodat je je eigen pincode niet kan invoeren en je kunt niet zomaar in elk restaurant naar het toilet. Daar kom je dan achter, en dan heb ik nog een kleine behendige sportrolstoel. Maar als er iemand met een zwaardere handicap in een elektrische rolstoel binnenkomt, kan die echt niet naar het toilet.'' Tekst Vincent Bijlo A Nederland is 'ontzettend rolstoelontoegan*», tónden B=VinJ. GO u EEN KWESTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56