Tinnitus Tussen de oren? Darmreiniging Wat doet het met je? Welzijn Waarom geloven gezond is 3 Gehoorschade, werken in de zorg, de dood als rugzak, schone darmen, een gelovige geest en mantelzorgen: ingrediënten van deze bijlage. Colofon Een vrolijk gesprek over ziekte en tegenslag Vincent werd blind geboren en heeft sinds zijn pu berteit te maken met gehoorverlies. Hij is 'waanzin nig blij' dat hij in deze tijd geboren is. Bibian vecht al twintig jaar met kanker. Desondanks - of is het dank zij? - excelleerde zij op de snowboard. Een rolstoel weerhield haar niet van deelnemen aan Dancing with the Stars. ,,Je moet je steeds weer aanpassen aan de tijd en de omstandigheden'', zegt Vincent. Er zijn maar twee opties volgens Bibian: ,,Bij de pakken neer gaan zitten of iets van je leven maken. Nou, daar heb je toch meer aan, aan dat laatste.'' Het woord 'klagen' komt in het hele interview niet voor. 'Mensen die tot een ker kelijke groep behoren, zijn iets vaker gelukkig en tevreden dan mensen die dat niet doen. Verder zijn rooms-katholieken en de protestantse groe peringen gelukkiger dan onkerkelijke.' Het CBS trekt vergelijkbare con- clusies voor moslims. Tenslotte zijn alleen degenen die eenmaal per week of vaker naar kerk of moskee gaan bedui dend gelukkiger dan mensen die zelden of nooit gaan. Psychiater en predikant Piet Verhagen weet hoe het zit. vrijdag 13 maart 2020 GO Tekst Koos de Wilt Over je gezondheid! G ezond fit heet deze special, eerder kwam hij uit onder titels die varieerden op de thema's zorg en welzijn. De band met verzorging en ziekenzorg bepaalt veel van de inhoud, maar we willen die niet al te tobberig zien. Zo staan we voorafgaand aan de komende 'Ontdekdezorgweek' (16 t/m 21 maart) stil bij het belangrijke onder werp van handen aan het bed. Het uiteindelijke doel van de zorg verliezen we niet uit het oog: een zo goed mogelijke gezondheid en een fit gestel. En dat geldt voor alle onderdelen van het lichaam. Tinnitus is die hinderlijk piep, brom of suizing tussen de oren die er altijd is. Wie hem hoort kan hem niet uitzetten. Tinnitus treft zo'n 2 miljoen Nederlanders en is daarmee een van de meest voor komende aandoeningen. Leeftijd heeft ermee te maken (gehoor schade neemt toe naarmate men ouder wordt), het geslacht even- eens (mannen hebben er vaker last van dan vrouwen). Op jongere leeftijd treft de beschadiging veel festival- en concertgangers en mensen die door hun beroep aan lawaai zijn blootgesteld. Vanaf 80 decibel kan een geluid al schadelijk zijn: dat zijn opgewekte kinderstemmen op een school plein of auto's op een snelweg. Een dergelijk volume kun je zo'n acht uur per dag 'veilig' horen. Elke drie (3) decibel erbij komt neer op een verdubbeling van het geluid, en een halvering van de tijd die je eraan kunt blootstaan. Geluid van 103 decibel (een disco theek die nog niet eens op vol volume speelt) beschadigt je ge hoor in minder dan vijf minuten. Vanaf pagina 4 wordt tinnitus medisch uitgelegd. De hinderlijke toon zit als een 'fantoomgeluid' letterlijk tussen je oren, te vergelij ken met de pijn die mensen in een geamputeerd lichaamsdeel nog kunnen voelen. Misschien dat hierin de sleutel naar genezing zit. Voor nu: je kunt ermee leren leven, acceptatie is een eerste stap. Gezond fit is een speciale uitgave van ADR Nieuwsmedia. Coördinatie Koos de Wilt Eindredactie Egbert Jan Riethof Research Ton van de Giessen Vormgeving Paulien Jansen, Mariska Schotman, Mirjam Verheul. Aan deze bijlage werkten o.a. mee Sven Remijnsen, Joris Roes, Ernst Jan Rozendaal, Ab van der Sluis, Ronnie Vermonden, Rob Wissink. Directeur/uitgever Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade. DPG Media B.V. Darmen worden wel het tweede brein genoemd. Er zitten zo'n 200 miljoen zenuwcellen in, minder dan in de hersenen, maar meer dan in het ruggenmerg of de zenuwverbindingen naar organen en weefsels. In je darmen leven ook duizen den miljarden bacteriën, zeker tien keer meer dan er lichaamscellen zijn in het doorsnee lichaam. De darmflora bevat meer dan duizend verschillende soorten bacteriën. Slechts een vijfde daarvan wordt door alle mensen gedeeld, de overige 80 procent is per persoon variabel. Behalve aan een unieke vingerafdruk, zou je mensen kunnen onder scheiden aan hun unieke, uhm, druk. Hoe gezond is het eigenlijk om je darmen schoon te maken? Kun je werkelijk slechte bacteriën lozen? En wat doet een darmreiniging met degene die de kuur ondergaat? Er werken ruim 1,3 miljoen mensen in de sector zorg- en welzijn. Het voornaamste deel van hen verzorgt ouderen, de grootste groepen daarna verzorgen zieken en gehandicapten. En toch komt de sector mankracht te kort. Bijna 44 procent van de werkne mers ervaart een hoge tot zeer hoge werkdruk, en de druk neemt toe volgens bijna twee op de drie werknemers. Ook: driekwart van de werknemers in de sec tor is wel tevreden of zelfs zeer tevreden met hun werk. En ja, er moet mankracht bij. Want slechts een op de vijf leerlingen in de zorg is man. Af en toe klagen lucht op, veel klagen schaadt de gezondheid. Als er twee mensen zijn die als geen ander weten hoe je jezelf aan de haren uit het moeras trekt, zijn het Vincent Bijlo en Bibian Mentel. Krap een derde (32%) van de 16-plussers verleende in 2016 mantelzorg. Het zijn wat oudere cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), maar het is sindsdien vast niet minder ge worden. Het gaat om circa vijf miljoen mensen die anderen helpen met persoonlijke verzorging, huishoudelijke hulp, vervoer, administratieve hulp of emotionele steun. Meer dan een miljoen Nederlanders doet dat als vrijwilliger. Opmerkelijk: 43 procent van de mensen die langdurig voor een ander zorgen, is eenzaam. Wij peilden de ervaringen op straat. BRONNEN: CBS, SCP, MANTELZORGNL In elke godsdienst vind je wel een aantal richt lijnen voor een gezond leven. Maar strookt dat ook met de werkelijk heid, is godsdienst goed voor je gezondheid? Min of meer, conclu deert het Centraal Bu reau voor de Statistiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51