Flinke brand te Yerseke ZEELAND 13 BELOFTE GEDENKPLAAT Hij heeft er meer dan zeventig jaar op moeten wachten, maar afgelopen zaterdag was het zo ver. Met het leggen van de eerste en tegelijk ook laatste steen in de schuur van zijn ouderlijk huis in Yerseke heeft Leo Rentmeester (73) de belofte aan zijn vader eindelijk ingelost. f h h et is compleet!" M Nadat hij met een I natte spons de I laatste restjes ce- I ment heeft weg gepoetst, mag Leo Rentmeester tevreden zijn. Naast de deur schittert voortaan geen gapend gat, maar een blinkende gevel steen. De 'eerste steen' had eigen lijk bij de herbouw van de schuur in 1949 al moeten worden aangebracht, maar het is er nooit van gekomen. Huidig bewoner Biem Vlaming werkte graag mee aan het plan van Rentmeester om alsnog een gedenkplaatje aan te brengen. De ouders van Rentmeester streken in 1931 neer aan de Grint weg in Yerseke. ,,Ze kwamen alle bei niet uit het dorp, maar ver huisden van 's-Heerenhoek naar Yerseke omdat ze hier deze boer derij onderaan de Zanddijk kon den kopen." Koeien over de weg Het was een gemengd bedrijf met landbouw, veeteelt en fruitteelt. ,,We hebben altijd een goed be staan gehad. Mijn vader deed ook loonwerk. Zelf heb ik ook jaren meegewerkt. Ik bracht bijvoor beeld in de zomer elke morgen de koeien over de weg naar een wei land in de Moer en hielp met mel ken." Als jongste uit het gezin van De huidige eigenaar had geen idee waar het gat in de gevel voor diende vier zonen en één dochter, kreeg Leo de eer om de symbolische eerste steen van de nieuwe schuur te leggen. De bouw was nodig na dat de oude schuur in 1943 in vlammen opging. ,,Dat had niks met de oorlog te maken. Mijn broer Piet was met een vriendje aan het spelen in de schuur en had een vuurtje gemaakt. Als kind van vijf besef je niet het gevaar daar van." Al snel stond het pand in lichterlaaie. 'Een paard kon niet tij dig in veiligheid worden gebracht. Het dier liep zoodanige brandwon den op, dat het moest worden afge maakt', meldt dagblad De Zeeuw van 21 september 1943. Het woonhuis, dat ook toen al aan de schuur was vastgebouwd, bleef wonderwel gespaard. De oorlog belemmerde wel dat de schuur snel herbouwd kon wor den. Pas in 1949 was de nieuwe schuur klaar. Uitsparing De eerste steen is echter nooit ge maakt. Waarom het er nooit van is gekomen, weet Leo niet. Maar dat zijn vader het wel altijd van plan is geweest, staat voor hem als een paal boven water. ,,In de gevel heeft altijd een uitsparing gezeten voor de eerste steen. Biem Vla- Zuid-Beveland. YERSEKE, De ■apdbcu'wschuur van den heer P. Rentmeester is door brand geheel ver nield, De schuur was geheet gevuld niet graan en hooi. De brandweer slaagde er in het woonhuis dat aan de schuur grensde, te be houden. Een paard kon niet tijdig in veilig heid worden gebracht. Het liep zoodanige brandwonden op, dlat het moest worden afge maakt. Vermoedelijk is 't spelen met vuur door kinderen oorzaak van den brand. ming, de huidige eigenaar, had geen idee waar het gat voor diende en heeft er maar een tre spa-plaatje in gezet." De gevel met het inhammetje overleefde een nieuwe brand in 1967. Opnieuw was broer Piet, die op dat moment al landelijk be kendheid genoot als profwielren ner, vermoedelijk de aanstichter. ,,Hij kon er niets aan doen hoor", haast Leo zich te zeggen. ,,Piet had die avond de tractor in de schuur gezet. Waarschijnlijk zijn er von ken hieruit in het stro gekomen en is dat gaan branden, want drie kwartier later werden mijn ouders gewaarschuwd dat de vlammen uit het dak kwamen." Het was een felle brand, is te lezen in De Stem van 30 maart 1967. 'Met veel moeite werd het aanwezige vee naar buiten gebracht. Een luxe auto, een tractor en nog andere werktuigen gingen verloren.' ,,Ook toen is het woon huis gespaard gebleven." Leo woonde zelf maar zestien jaar aan de Grintweg. Na verschil lende omzwervingen eindigde hij in Lewedorp, waar hij jaren werkte als directeur van zorgcen trum De Kraayert. In Yerseke komt hij niet meer vaak, maar tel kens als hij over de Zanddijk naar het dorp rijdt valt zijn oog op de gevel met de missende steen. Stoute schoenen Een paar maanden geleden besloot hij de stoute schoenen aan te trek ken en de huidige bewoners om toestemming te vragen om de eer ste steen alsnog te plaatsen. ,,Ze waren meteen enthousiast." Het bezoek aan zijn ouderlijk huis was een feest van herkenning. ,,Zo gek, het huis is helemaal verbouwd. Maar toch zag ik het meteen alle maal weer voor me." vrijdag 13 maart 2020 GO Eerste steen na 70 jaar gelegd Joeri Wisse Yerseke - Leo Rentmeester Artikel over de eerste brand, in 1943. bron dagblad de zeeuw (Van onze correspondent) YERSEKE Woensdagavond rond half acht werd de brandweer van Yer seke en Kruiningen gealarmeerd voor een grote brand in de landbouwschuur van de familie Rentmeester aan de Grintweg te Yerseke. De bewoners, die bij de t.v. zaten, waren door twee da mes die op de fiets voorbijkwamen, ge waarschuwd. De vlammen sloegen toen al naar buiten en het dak begon reeds te bezwijken. Met veel moeite werd het aanwezige vee naar buiten gebracht. Een luxeauto, een tractor en nog ande re werktuigen gingen verloren. De schuur brandde geheel uit. Ook het woonhuis en de inboedel liepen veel schade op door het bluswater. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Ge dacht wordt aan kortsluiting. Verslag van de tweede brand in 1967. BRON DE STEM Leo Rentmeester, vlak voor het officiële moment waarop de steen wordt geplaatst. Hij wordt geflankeerd door zoons Ben (links) en Peter. Uiterst rechts op de foto: schoonzoon Rob Vis. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41