CORONAVIRUS 3 Maatregelen De roep om strenge maatregelen tegen het coronavirus werd steeds luider. Maar nu ze er zijn, is meteen de vraag: hoe ga je daarmee om, als je met maximaal honderd man bij elkaar mag zijn? Evenementen en (bedrijfs-) bijeenkomsten met meer dan honderd personen worden in het hele land afgelast. Dat geldt dus ook voor musea, concertzalen, theaters en sportclubs. Voor iedereen met (milde) klachten als snotteren, hoes ten, keelpijn of koorts geldt: blijf thuis, mijd sociaal con tact. Ga dan ook niet werken of naar school. (Bel pas met de huisarts als de klachten verergeren). Werk zoveel mogelijk thuis óf probeer werktijden te sprei den. Kinderopvangverblijven, ba sisscholen, middelbare scho len en mbo's blijven gewoon open, omdat hier 'weinig be smettingen zijn' en jongeren niet de groep met de hoog ste risico's vormen. Voor jongeren: mijd bezoek aan ouderen of mensen met een verminderde weerstand. Voor ouderen en mensen met minder weerstand geldt: mijd grote gezelschappen en het openbaar vervoer. Hogescholen en universitei ten moeten colleges zoveel mogelijk online geven. Het personeel in de zorg moet thuisblijven bij klachten. Voor hen geldt ook: reis niet naar het buitenland. Alle voetbalwedstrijden zijn deze maand afgelast. Dat geldt voor alle duels in het amateurvoetbal, de eredivi sie, eerste divisie en de inter landwedstrijden van het Ne derlands elftal. De KNVB ad viseert amateurclubs om ook andere activiteiten - zoals trainingen en oefenduels - op te schorten. Vanaf vandaag rijden er min der treinen in de spitsuren, omdat er minder reizigers worden verwacht. Geen handen schudden; handen vaak wassen; papie ren zakdoekjes gebruiken; in de elleboog hoesten en niezen. Reizen van en naar Neder land blijft vooralsnog moge lijk. De jurk, de feestlocatie, de dj, het vrijgezellenfeest in Parijs, de koets, de ruim honderd uitnodigingen: alles was tot in de puntjes geregeld, maar Marcella Singels (42) uit Aals meer heeft in de nacht van woens dag op donderdag haar bruiloft geannuleerd. De angst voor het coronavirus liet haar niet meer los. ,,Ik kon er niet meer van slapen. Mijn vader is diabeet, mijn moeder hartpatiënt. Het zal me toch niet gebeuren dat zij ziek worden op mijn huwelijk.'' Ook de voorpret voor de grote dag, die overigens pas op 13 juni zou plaatsvinden, ver dween afgelopen week compleet, vertelt ze. ,,Ik ben in blinde paniek. Wat komt er op ons af?'' Singels volgde de persconferen tie, waarin premier Rutte extra maatregelen voor het hele land af kondigde, gistermiddag op televisie en ging gelijk naar de winkel. ,,Ik heb gehamsterd, dat wil je niet weten.'' Ze kocht extra pakken macaroni, wc-papier, bonen in blik - 'doe ik anders nooit' - tien pakjes paracetamol, mondmaskers en vi taminepillen. Dit effect was niet wat Rutte met zijn rustige toe spraak wilde veroorzaken, maar Singels neemt het zekere voor het onzekere. Ze heeft bovendien nog veel vragen. ,,Waarom mogen mijn kinderen niet naar de voetbalclub, en wel naar school? En zal ik mijn bioscoopkaartje voor zaterdag an nuleren? Ik weet het niet.'' Tweede Kamer De maatregelen zijn ook niet wa terdicht. Dat bleek al tijdens het vragenrondje van de pers. De pre mier adviseerde om bijeenkomsten met meer dan honderd man af te gelasten, maar wist geen antwoord op de vraag of de Tweede Kamer met 150 leden nog wel bijeen kon komen. Inmiddels is duidelijk dat er in de grote plenaire zaal niet meer dan honderd volksvertegen woordigers zullen zijn. Diezelfde Kamerleden vroegen zich gister avond al af of scholen nog wel kun nen openblijven. Het regende gisteren meteen an nuleringen. Sportevenementen en theatershows werden gecanceld, Holland Casino sloot alle vestigin gen, bijna alle grote musea in Ne derland zijn gesloten tot eind maart en op Ticketswap probeer den mensen snel van hun concert kaartjes af te komen. Tevergeefs, want veel optredens gaan al niet meer door. De Vereniging van Eve nementenmakers (VVEM), waar onder meer Ziggo Dome, AFAS Live, GelreDome en Rotterdam Ahoy onder vallen, betreurt de maatregel. ,,Dit is ongelooflijk ba len'', zegt een woordvoerder. Hoe veel concerten en evenementen al van de baan zijn, is niet te zeggen. Bioscopen en filmtheaters laten niet meer dan honderd bezoekers per zaal toe. Restaurants en cafés blijven open maar vrezen de im pact van alle maatregelen. Konink lijke Horeca Nederland ziet nu al meer annuleringen en veel minder reserveringen. Voor kerkgangers kwam de EO gistermiddag al met een oplossing: de komende weken zendt de omroep elke zondagoch tend een speciale kerkdienst uit. De 'vitale onderdelen' die ons land draaiende moeten houden voelen zich niet direct aangespro ken, al is ook daar iedereen met el kaar in overleg. Jumbo liet meteen weten met bij de deur te gaan tel len of er honderd mensen binnen zijn: ,,Bijeenkomsten met meer dan honderd personen mogen niet meer doorgaan, maar het halen van boodschappen valt daar niet onder. In een supermarkt zit je ook niet op elkaars lip'', aldus een woordvoer der. In sommige supermarkten sloegen klanten echter al flinke noodvoorraden in. Huwelijksreis Hoewel er geen richtlijn is voor het openbaar vervoer, hebben de Ne derlandse ov-bedrijven zelf maat regelen getroffen. Controleurs stoppen tijdelijk met het aanpak ken van ov-kaarten. Maar wat kun je doen tegen de verspreiding van het coronavirus in een volle coupé? ,,Er zitten echt zelden honderd mensen of meer in een coupé en zeker na de maatregelen van nu, zal het niet drukker worden'', zegt een woordvoerder van NS. ,,Maar de mensen moeten wel naar hun werk kunnen reizen. Ouderen en mensen met een zwakke gezond heid wordt al aangeraden het ov te mijden als het niet nodig is.'' Vliegtuigmaatschappijen heb ben het ook minder druk, maar vliegen wel door naar bestemmin gen waar ze mogen landen. Mocht de crew op weg naar Schiphol het vermoeden hebben dat er iemand aan boord corona heeft, kan de GGD gewaarschuwd worden om alle passagiers te laten checken voordat die van boord stappen. Bruid Marcella uit Aalsmeer heeft stille hoop dat ze geld terug krijgt van haar feestlocatie. ,,Een bruiloft kost al snel 10.000 euro. Dat hou ik liever achter de hand, mocht er een economische recessie uitbreken.'' Haar huwelijksreis naar Mauritius is nog niet geannu leerd. ,,We willen alsnog deze zomer trouwen, maar dan met maximaal achttien gasten. We wachten maar even af.'' Ze lacht. ,,Als-ie me dan nog wil.'' vrijdag 13 maart 2020 GO Wat nu? Kinderen niet naar voetbal, wel naar school? De bestrijding van het coro navirus in Nederland gaat een nieuwe fase in. De maatrege len op een rij. Het sociale leven in Nederland moet op een laag pitje om ver dere snelle verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Hanneke van Houwelingen Victor Schildkamp Aalsmeer Boven: Marcella Singels uit Aalsmeer heeft een flinke noodvoorraad aan geschaft. Midden: In De Efteling hoefde niemand lang te wachten voor een ritje in de Vogel Rok Onder: Nauwelijks publiek op de Hiswa. FOTO'S MARLIES WESSELS, GERT-JAN BUIJS EN HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3