Zeeland aan Rutte: geef eens correct antwoord Scholen verzwijgen vaak gewelddadig gedrag leerlingen Zonder extra personeel zijn klimaatdoelen onhaalbaar 8 ZEELAND Anonieme meldingen in de regio gaan vooral over drugshandel Bij M zijn in 2019 een recordaantal tips binnen gekomen over witwas sen of het in bezit hebben van cri mineel geld. Ook over harddrugs kwamen honderden telefoontjes binnen in deze regio. Nooit eerder was het aantal anonieme tips over financieel-economische delicten en harddrugs zo hoog, laat M weten. Het publiek in Zeeland-West Brabant wordt steeds vaker om hulp gevraagd om te achterhalen waar drugsgeld vandaan komt. Het resulteerde in 144 telefoontjes, een toename van maar liefst 71 pro cent. De meeste meldingen die bin nenkomen bij M vanuit Zeeland West-Brabant gaan over handel in softdrugs (737) en harddrugs (609). Mede door deze tips konden liefst 30.074 hennepplanten in beslag worden genomen, werden verschil lende drugspanden gesloten en konden wapens in beslag worden genomen. ,,Drugs en illegale geld stromen zijn onlosmakelijk met el kaar verbonden", meldt woord voerder Marc Janssen. ,,In de Neder landse drugshandel gaan jaarlijks miljarden om. Dit illegaal verkre- gen vermogen wordt witgewassen. Het geld vloeit deels terug in onze maatschappij door bijvoorbeeld de aankoop van luxegoederen en het investeren in vastgoed. Daarmee oefenen criminelen invloed uit op de bovenwereld. Dat zie je ook te rug in de meldingen bij M." Vuurwapens Meld Misdaad Anoniem maakte vandaag haar jaarcijfers bekend. In totaal kwamen er in 2019 via M 1809 anonieme tips binnen bij de poli- tie-eenheid Zeeland-West-Bra bant, een toename van dertien pro cent ten opzichte van een jaar eer der. De telefoontjes leidden tot 128 aanhoudingen. Er werden zeven tien vuurwapens in beslag geno men. Vanuit onze regio wordt er veel gebruik gemaakt van het ano nieme meldpunt. Alleen Limbur gers bellen nog sneller naar M. Aanhoudingen Verschillende Zeeuwse zaken wer den dankzij een tip aan M opge lost. Zo onderzocht de politie een woning aan de Vlasmarkt in Mid delburg op een mogelijke hennep kwekerij na een melding bij M. On derzoek bevestigde de tip, waarna de politie begin juli het pand bin nen ging. Agenten troffen daar 244 hennepplanten met de bijbeho rende apparatuur aan. Een 33-jarige verdachte meldde zich later bij de politie en werd aangehouden. Ook in Goes werd begin oktober in een flatwoning aan de Appelstraat een hennepkwekerij ontmanteld. In de flatwoning trof de politie in totaal 368 hennepplanten aan. Eind december kon in Terhole dankzij M 180 kilo zwaar illegaal vuurwerk in beslag worden geno men. De politie vond zware mor- tierbommen en shells; beide beho ren tot het zwaarste soort vuurwerk en zijn verboden in Nederland. De bewoner werd aangehouden. MELDINGEN TOP-5^ Politie, justitie en gemeenten heb ben de 56 Zeeuwse jongeren die zich in de eerste twee maanden van dit jaar schuldig hebben ge maakt aan geweld door gelicht. ,,Het is mij echt een doorn in het oog dat sommige scholen niet melden dat een leerling ge welddadig gedrag vertoont", aldus officier van justitie Marco van Leeuwen na afloop van de verga dering van het districtscollege waarin naast justitie ook de politie en het lokaal bestuur zitten. Alle geweldsmisdrijven die tus sen 1 januari en 29 februari ge pleegd zijn door jongeren tot en met 22 jaar, zijn geanalyseerd. In Zeeuws-Vlaanderen waren dat er 22, op Walcheren 20 en in het ge- De veiligheid van het kind moet voorop staan bied Oosterscheldebekken 14. Het gaat dan om zaken als straatroven, mishandeling en diefstal met ge weld. Binnen het districtscollege, waarin politie, justitie en het be- stuur zitten, wil men deze jonge ren sneller op de radar krijgen. ,,Dit soort gedrag komt niet zo maar uit de lucht vallen. Het lijkt me raar dat dit de scholen niet is opgevallen", aldus de Middel burgse burgemeester Harald Berg- mann. Tijdig ingrijpen Hij gaat met politie en justitie bij de scholen op bezoek om over het op tijd signaleren en vooral mel den van gewelddadig gedrag te praten. Op tijd ingrijpen kan erger voorkomen, is het motto. ,,Dat scheelt veel kosten en energie. Nu moeten we te veel achteraf recht- breien. De veiligheid van het kind moet voorop staan", aldus Berg- mann. ,,We moeten meer infor matie delen met als doel die jonge ren weer op de rit te krijgen." Vanaf het moment in januari dat het gerucht ging dat de marinierska zerne vanuit Doorn naar Nieuw- Milligen zou verhuizen en niet naar Vlissingen, hebben waterschap Scheldestromen, de gemeente Vlis- singen en de provincie het kabinet in diverse brieven om opheldering gevraagd. Daarop is nooit antwoord gekomen. In plaats daarvan kreeg de Tweede Kamer op 14 februari een brief waarin stond dat de verhui zing naar Vlissingen niet doorging. MIDDELBURG Om de klimaatdoe len van 2030 te halen, heeft Zeeland nog veel meer arbeidskrachten no dig. De provincie telt nu al zo'n 6000 vacatures. Door de overgang naar duurzame energie lopen de te korten op de arbeidsmarkt nog ver der op, wat 'ontwrichtend' kan zijn voor de Zeeuwse economie, waar schuwt de Sociaal-Economische Raad (SER) Zeeland. Zeeland heeft de afgelopen week als eerste provincie een Regionale Energiestrategie (RES) gepresen teerd, een plan om hier de doelen uit het Landelijke Klimaatakkoord te halen. Daarin wordt al benadrukt dat scholing en arbeidsmarkt 'de achilleshiel' zijn van de Zeeuwse plannen. Werkgevers schreeuwen Dat vindt Zeeland geen manier. De Zeeuwse bestuurders vinden het 'niet correct' dat ze zelf geen antwoord krijgen. Als je eenzijdig besluit een gesloten overeenkomst niet na te komen, moet je dat ook di rect uitleggen aan degene met wie je het contract hebt gesloten. Ook al wordt er nu met Wientjes gespro ken over compensatie voor het af blazen van de kazerne. Goedkoper En als die brief dan toch komt, wil len de Zeeuwen nog wel wat uitleg. Ze vinden dat de dreigende leeg loop van het Korps Mariniers wordt opgeblazen. In 2012 werd een 'tijde lijke dip' verwacht, maar daar is nooit actie op ondernomen. Ineens komt het kabinet nu ook met het ar gument dat de mariniers tegen woordig anders oefenen en dat zou in Zeeland niet kunnen. Dat is nooit overlegd. Tenslotte wordt gevraagd of het kabinet echt denkt dat een kazerne op een andere locatie goed koper is als de geleden schade in Zeeland wordt meegerekend. om nieuw personeel. Voor de over gang naar duurzame energie zijn nog 7000 arbeidskrachten extra no dig, verwacht de SER. Als die er niet komen, lopen de energieplannen spaak. Ondanks de vele vacatures kan zelfs de werkloosheid toene men, omdat werkzoekenden niet over de vaardigheden beschikken die nodig zijn in de nieuwe energie sector. De SER raadt aan Zeeland te blij ven promoten om te wonen en wer ken. Behalve op de zorg en het on derwijs moeten wervingsacties zich richten op technisch personeel. Ook wordt gehamerd op het belang van scholing en omscholing, het wer ven van statushouders en bijstands gerechtigden en robotisering. vrijdag 13 maart 2020 GO Misdaadlijn massaal gebeld Drugspanden werden gesloten, wapens in beslag genomen en il legaal vuurwerk afgepakt. Dank zij de anonieme tiplijn Meld Mis daad Anoniem (M) konden in 2019 tientallen criminelen in de regio Zeeland-West-Brabant worden opgepakt. Maurice Steketee Vlissingen 1. Softdrugs 738 6%) 2. Harddrugs 608 (+29%) 3. Geweld 150 (11%) 4. Financieel-economische delicten 144 (71%) 5. Verkeer 88 (47%) Scholen moeten leerlingen die ontsporen sneller aanmelden bij politie of hulpverleners. Te vaak proberen scholen dit bin nen de eigen muren op te los sen. Theo Giele Middelburg - Harald Bergmann, burgemeester Ondanks het bezoek van minis ter-president Mark Rutte aan Vlissingen en de benoeming van Bernard Wientjes als speciale adviseur is de lucht tussen Zee land en het kabinet niet ge klaard. In een brief aan Rutte klaagt het provinciebestuur dat het Rijk nog steeds geen ant woord heeft gegeven op brieven van Zeeuwse bestuurders aan Den Haag. Ernst Jan Rozendaal Middelburg In scène gezette vechtpartij tussen jongeren. De scholieren op deze foto's komen niet in het ver haal voor. FOTO VESA MOILANEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36