5 gehouden. Zowel overdag als 's nachts hebben sociaal recher cheurs bij haar huis gepost en haar en haar vriend gevolgd met de auto. Ze weet niet wat ze hoort. ,,Het was gewoon ongeloof lijk", zegt Sandra, inmiddels bijna anderhalfjaar later. ,,Ze hebben maanden staan posten! Dan denk ik: heb je niets beters te doen? Maar ze hebben op deze manier wel mijn leven geruïneerd." Haar uitkering werd stopgezet, waardoor ze drie maanden zonder inkomen heeft gezeten. ,,In feite zegt de gemeente: zoek maar zelf uit hoe je het redt, of je nu kinde ren hebt of niet. Ik moest elk dub beltje omdraaien. Ik heb gelukkig nog toeslagen en mijn familie en vrienden hebben me ook gehol pen, maar je raakt wel in de schul den." Huisdoorzocht De rechercheurs zijn nóg een keer langs geweest in verband met haar nieuwe aanvraag voor een uitke ring. Ditmaal liet Sandra ze wel binnen. ,,Ze hebben mijn huis van onder tot boven doorzocht. Alles is nagekeken, maar ze hebben hele maal niets gevonden." Van samen wonen met haar vriend was - en is - geen sprake, verzekert zij. ,,Je voelt je een zware crimineel, want je wordt ten onrechte ergens van beschuldigd. Ik heb na dat ge doe in een burn-out gezeten. Ik ben nu weer op de goede weg, maar ik heb het wel heel zwaar ge had. Tot op de dag van vandaag kijk ik constant om, let ik op vreemde auto's die in de straat staan geparkeerd, ook al heb ik niets te verbergen. Het idee dat je constant bent gevolgd, is echt heel vervelend." Het was gewoon ongelooflijk. Ze hebben maanden staan posten! - Sandra Voor gemeenten is het opsporen van bijstandsfraude een inten sieve klus. Als ze duidelijke aan wijzingen hebben dat er iets mis is of als er betrouwbare tips zijn, kunnen zij een onderzoek uitvoe ren. Volgens cijfers van Divosa overtrad in 2018 8 procent van de bijstandsgerechtigden de 'inlich tingenplicht'. Met andere woor den: ze gaven verkeerde informa tie of meldden niet dat hun situa tie was veranderd. Gemeenten kunnen ver gaan in hun onderzoek, hoewel minder ver dan enkele jaren geleden. Ze mogen nog steeds dossieronder zoek doen, sociale media afstrui nen en af en toe posten bij de wo ning, zolang er maar niet al te zeer inbreuk wordt gemaakt op ie mands privéleven. De inzet van bijvoorbeeld verborgen camera's of zenders is niet meer toegestaan. Onrechtmatig Sandra heeft het intrekken van haar bijstandsuitkering aange vochten. Met succes, want de Mid delburgse rechtbank heeft haar nu in het gelijk gesteld en geeft in het vonnis de gemeente er flink van langs. Er was sprake van 'stelsel matige observaties' en dat is in strijd met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens, zo zegt de rechter. Daardoor is er sprake van 'onrechtmatig verkre gen bewijs'. De gemeente Hulst deed in San dra's geval in nog geen vier maan den tijd meer dan honderd 'obser vaties', vooral bij haar huis, door in totaal vijf sociaal rechercheurs. Daarnaast volgden zij haar zestien keer met de auto en brachten zij in kaart waar ze haar dochtertje naar school brengt, waar ze boodschap pen doet en welke adressen ze be zoekt. Niettemin heeft de gemeente bij de rechter betoogd dat ze dit niet als 'stelselmatig' ziet. Onbegrijpe lijk, vindt Elise van Acker, advo caat van Sandra. ,,Op basis van deze frequentie van observeren, waardoor je precies weet waar ie mand is of hoort te zijn, is het wel degelijk stelselmatig. Dit leek op een heksenjacht." Van Acker houdt er rekening mee dat deze zaak niet op zichzelf staat. ,,Als de gemeente vindt dat dit mocht, ga ik ervan uit dat het vaker zal ge beuren." Daar durft Tatiana Kharouk van de Cliëntenraad Hulst geen uit spraken over te doen. ,,Wel heb ben we onze vraagtekens bij hoe het allemaal loopt. We krijgen van alle kanten signalen, maar we kunnen niet nagaan in hoeverre die kloppen. Daarom hebben we vragen gesteld aan de wethouder." Het gaat vooral om de regels rond het instellen van onderzoeken. ,,De gemeente moet wel kunnen nagaan of mensen frauderen, maar ook de rechten van de mensen moeten worden gewaarborgd." Hoger beroep De rechter heeft het besluit om Sandra's uitkering in te trekken nu vernietigd. Dat zou betekenen dat zij alsnog haar uitkering kan ont vangen over die periode. De ge meente Hulst ziet af van haar mo gelijkheid om in hoger beroep te gaan, laat zij in een reactie weten. ,,In deze kwestie was er sprake van stelselmatige controle en had vooraf toestemming moeten wor den gevraagd aan de officier van justitie. Dat is niet gebeurd. Die af weging is niet gemaakt door de so ciale recherche." Op de vraag of de zaak van San dra maatgevend is voor de werk wijze van Hulst, zegt de gemeente dat controle altijd maatwerk is. ,,Op het moment dat een consu lent aanleiding ziet om nader on derzoek te doen, wordt de sociale recherche hiervoor ingeschakeld. Afhankelijk van hun bevindingen wordt dit onderzoek meer of min der intensief uitgevoerd. Bij ge rede twijfel wordt er intensiever gecontroleerd. Bij stelselmatige controle hoort afstemming te wor den gezocht met de officier van justitie." Sandra is opgelucht dat de zaak is afgedaan. ,,Gemeenten hebben de macht en kunnen je alles ma ken, maar ik dacht: ik laat het er niet bij zitten. Ik wilde mijn naam zuiveren, laten zien dat ze geen bewijs hebben en dat ik niets heb gedaan wat niet mag. Ik ben blij dat ik mijn recht heb gehaald." De naam Sandra is om privacyre- denen gefingeerd. Haar echte naam is bij de redactie bekend. vrijdag 13 maart 2020 GO een zware crimineel' M Sociaal re chercheurs tij dens een ob servatie. FOTO ANNINA ROMITA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33