De paardenmeester die Zeeuws-Vlaanderen in zijn hart droeg 4 Pol van de Vijver 1938-2020 Maandenlang werd een vrouw door de gemeente Hulst intensief bespied vanwege een vermoeden van bijstandsfraude. Toen zij erachter kwam, was zij verbijsterd. ,,Ze hebben mijn leven geruïneerd." Via de rechter heeft ze nu haar gelijk gehaald. ■«-. r. 4', Een markante Zeeuws-Vlaming is woensdag overleden: voormalig dierenarts Pol van de Vijver (81) uit IJzendijke, een man met een grote liefde voor dieren, mensen én Zeeuws- Vlaanderen. Hij klom desnoods op de barricaden. In alle rust je vak uitoefenen, zonder je al te veel van je om geving aan te trekken, het was niet aan Pol van de Vijver besteed. Hij stond met beide be nen in de samenleving. ,,Je wordt gedreven doordat je hier gewor teld bent", verklaarde Van de Vij ver ooit zijn motivatie. Geworteld was hij zeker. Zijn grootvader Poliet had een boer derij bij Biervliet. Zijn vader, al kortweg Pol, was veearts of - veel mooier - paardenmeester. Als het even kon, ging zoon Pol met hem op pad. Alle boeren werkten nog met trekpaarden. Zijn vader was vaak dag en nacht in touw. Het schrok zoon Pol niet af, integen deel. Heimwee In Utrecht studeerde hij dierge neeskunde. Hij won er 16 mei 1960 een studentenpaardenkoers. ,,Eén van mijn mooiste glorieda gen", zei Van de Vijver hier later over. Hoe mooi ook, hij had in Utrecht heimwee naar de Zeeuws-Vlaamse polders. In 1961 begon hij zijn carrière als dieren arts met zijn broer Karel, uiter aard in 'zijn' IJzendijke. Hoe druk zijn werk ook was, steeds wist Van de Vijver tijd te vinden voor andere activiteiten. Hij stond begin jaren 70 aan de wieg van Museum Het Bolwerk en de Folkloristische Dag in IJ- zendijke. Hij genoot daarvan. ,,Heerlijk, als zondagochtend op de Markt van IJzendijke nog de Zijn faam bracht hem in 1998 zelfs in Qatar, bij een oliesjeik met een stal vol renpaarden geur van paardenpoep hing." Hij was jarenlang ook vrijwilliger bij Jumping Zeeuws-Vlaanderen in Nieuwvliet. En dan waren er nog de acties, in 1977 tegen de komst van een groot zenderpark voor de We reldomroep in het buitengebied van IJzendijke en ook in 1977 voor behoud van de historische Markt in IJzendijke. Ze waren succesvol. In 1981 was hij de kartrekker van een enquête in heel Zeeuws- Vlaanderen over de aanleg van de VOW, de Vaste Oeververbinding Westerschelde. Aan de enquête deden 6600 mensen mee. Het re sultaat: 58,5 procent tegen een VOW; 38,5 procent voor en de rest 'geen mening'. Zeeuwse poli tici spraken er schande van. De uitslag beviel hen niet. Van de Vijver trok zich er niets van aan. Hij was politiek ongebonden en kwam enkel op voor wat hij zag als het belang van Zeeuws- Vlaanderen. Hij vreesde dat door de VOW het landschap zou wor den aangetast en dat Zeeuws Vlamingen als geen ander voor de kosten zouden moeten op draaien. Achterin de vijftig droeg hij of ficieel de dierenartspraktijk over aan zijn zonen Mark en Frank, twee van zijn vijf kinderen, maar hij bleef doorwerken. Zijn faam bracht hem in 1998 zelfs in Qatar, bij een Arabische oliesjeik met een stal vol renpaarden. Eén van de dieren was er slecht aan toe. Hij slaagde erin het paard te ge nezen. Zijn geheim: ,,Steeds als ik bij een paard kom, probeer ik me voor te stellen hoe ik me zou voe len als ik dat paard was." Afscheid Van de Vijver was al enige tijd ziek. In het Mauritshof in IJzen- dijke is dinsdag vanaf 14.00 uur de afscheidsbijeenkomst van de paardenmeester die Zeeuws- Vlaanderen in zijn hart droeg. JACHT OP FRAUDE HULST GING TE VER Het is woensdag 3 okto ber 2018, als al om acht uur 's morgens de bel gaat. Als San dra* open doet, staan er twee sociaal rechercheurs aan de deur. Ze willen naar binnen om 'onderzoek te doen'. Haar hoofd staat er niet naar. Ze heeft een zware nacht gehad. Haar dochter tje is ziek en heeft nauwelijks een oog dicht gedaan. Zelf is ze ook be roerd. En bovendien: ze heeft toch niets verkeerd gedaan? Ze wijst het tweetal de deur. Twee dagen later krijgt ze een oproep voor een verhoor bij de ge meente Hulst. Twee uur lang wordt ze ondervraagd over haar bijstandsuitkering. De verdenking is dat Sandra verzwijgt dat ze sa menwoont met haar vriend. Een van de aanleidingen voor het on derzoek is dat ze samen op festival Vestrock zijn gezien. Er wordt haar verteld dat ze al maandenlang in de gaten wordt De verdenking is dat Sandra verzwijgt dat ze samenwoont met haar vriend vrijdag 13 maart 2020 GO w^.TS Pol van de Vijver (links) met zijn geliefde trekpaarden op een foto gemaakt in 2002 bij de opnamen van de tv-documentaire De paardenmeesters van IJzendijke. Vlnr: Pol van de Vijver, zonen Frank en Mark en Levien Nijssen. foto peter nicolai Harmen van der Werf 'Je voelt je Rolf Bosboom Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32