-boch f Verpleegkundige in Italië: Ik ben bang en moe, maar ga door m CORONAVIRUS 2 OSCAR GARSCHAGEN -1 .1 A Eindelijk heeft onze joviale premier zijn politiek van vrolijke Hollandse nuchter heid over het mondiaal rondspat tende coronavirus laten varen. Met zichtbare tegenzin erkende hij gis teren dat 'Nederland een patiënt is die behandeld moet worden'. Het werd hoog tijd dat ook hij een U- bocht maakte. Voor virologen in Azië, Europa en de VS is het allang duidelijk: het dodelijke coronavirus is niet in te dammen, maar op zijn best te beheersen, te mitigeren. een zware kankeroperatie en een bejaarde moeder kostte het mij vanaf de eerste uitbraak in China moeite de Nederlandse afstande lijkheid en ontkenningen te begrij pen. 'Nuchter' werd voor mij een synoniem voor 'laks' en vooral 'kortzichtig'. Alsof 'nuchter' een antivirus zou zijn. Dat wij Neder- landers 'nuchter' zouden zijn, heb ik overigens altijd al een bespotte lijk zelfbeeld gevonden. Alsof Ne derlanders niet op gezette, histori sche tijden brullend, huilend of vechtend te keergaan. glashelder dat onze aarzelende, ti mide medische zaken-minister en onze stoethaspelende premier in actie moesten komen. De verwar ring in Nederland en Europa werd te groot, de kritiek, ook vanuit de ziekenhuizen, te luid. Bovendien werd het gezag van de vaderlijke RIVM-baas Van Dissel en de hele GGD ondermijnd door de kritische virologen van Erasmus MC en het Radboud-ziekenhuis. toch de vleesgeworden 'nuchter heid', luidkeels alarm sloeg, was het wachten op Haagse daadkracht. Ik had overigens veel meer ver wacht. Naar Taiwanees en Hong- kongs voorbeeld. Dicht bij China is aangetoond dat er 'beter te veel voorzorgsmaatregelen dan te wei nig' (dixit De Volkskrant) geno men kunnen worden. Daar namen miljoenen 'nuchtere' Aziaten col lectief hun verantwoordelijkheid en bleven thuis. Met doorslaand succes. Er is dus hoop. Nederland is ziek en moet behandeld worden DE STELLING Vandaag: Maatregelen tegen corona zitten mij niet in de weg Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Twitteraars bieden #CoronaHulp EO brengt speciale tv-kerkdienst Grootschalige opvang even niet ,,Ik ben bang en moe, maar ik draag mijn steentje bij'', schrijft Alessia Bonari bij een foto van de blauwe plekken die haar slechte bescher- mingsbril op haar gezicht hebben achtergelaten. Het openhartige verhaal van Bonari is in twee dagen tijd al bijna 800.000 keer geliket en maakt heel wat los op sociale media. Ze om schrijft dat ze tijdens haar uitput tende diensten zes uur lang niet naar het toilet kan of iets kan eten omdat ze in beschermende kleding loopt om besmetting met het coro navirus tegen te gaan. Daarvoor is ze doodsbang, zo vertelt ze in alle eerlijkheid. Slecht materiaal ,,Ik ben bang dat het masker dat ik draag niet voldoende aansluit op mijn gezicht en dat ik mezelf mis schien al per ongeluk met vuile handschoenen heb aangeraakt'', valt te lezen. ,,Ik ben fysiek moe. Het materiaal dat ons moet be schermen is slecht, mijn labora- toriumjas maakt me aan het zweten en als ik eenmaal ben aangekleed kan ik zes uur lang niet meer naar het toilet of iets drinken.'' Niet alleen fysiek, maar ook men taal is Bonari uitgeput. Het maken van overuren is de afgelopen weken eerder regel dan uitzondering. ,,Maar dat belet ons niet om ons werk te doen zoals altijd. Ik zal blij ven zorgen voor mijn patiënten, omdat ik trots ben op mijn werk en het heel graag doe.'' De Italiaanse richt zich tot ieder een die zich betrokken voelt bij het coronavirus. ,,Ik vraag aan iedereen die dit leest om onbaatzuchtig te zijn en thuis te blijven. En zo die mensen te beschermen die het meest kwetsbaar zijn'', aldus Bo- nari. ,,Wij, jonge mensen, zijn niet immuun voor het coronavirus. Ook wij kunnen ziek worden. Of erger. Ik heb niet de luxe dat ik terug kan naar mijn in quarantaine geplaatste huis. Ik moet werken en mijn steentje bijdragen. Doen jullie dat ook. Alsjeblieft.'' Alessia Bonari wordt al dagen overladen met positieve reacties en hartverwarmende steunbetuigin gen. Al 20.000 Instagramgebruikers staken de jonge vrouw een hart onder de riem en bedankten haar voor haar inzet. ,,Je bent een voor beeld'', klinkt het onder meer. Tijdens diensten kan Alessia Bonari zes uur lang niet eten of naar het toilet ,,Voor het land en de hele mens heid. Ik stuur je een dikke knuffel.'' Het verhaal van Bonari komt niet uit de lucht vallen. Het risico op overbelasting van de zorgcapaciteit in landen als Italië is hoog. Zonder krachtige maatregelen tegen de pandemie zal de capaciteit van de intensive cares in de meeste landen ruimschoots tekortschieten, gezien het aantal ic-plekken dat tegen het einde van deze maand beschikbaar zal zijn in ziekenhuizen. In delen van Italië is het zorgsysteem nu al 'verzadigd'. Ic-bedden Sommige laboratoria geven aan dat ze een ernstig tekort hebben aan diagnosemateriaal. In Italië is het officiële aantal sterfgevallen sterk gestegen. Meer dan 800 patiënten zijn nu overleden aan de ziekte. Het aantal Italianen dat het gevreesde longvirus heeft opgelopen, steeg eveneens fors. Brussel Ministers alleen bijeen indien nodig STEEDS DRASTISCHERE MAATREGELEN! vrijdag 13 maart 2020 Met een partner die herstelt van Het werd de afgelopen 72 uur En toen gisteren kanselier Merkel, i Reageer op pzc.nl Gisteren: Aanpak van coronavirus in Nederland is een lachertje 1646 reacties CAMPAGNE Twittergebruikers zijn een campagne begonnen om elkaar te helpen tij dens de coronacrisis. Onder de noemer #Coro- naHulp vragen ze hulp, zoals een lift, of bieden ze aan om iets voor an deren te doen, zoals boodschappen. 'TOCH SAMEN BELEVEN' De EO zendt de ko mende weken op zondag een televisiekerkdienst uit naar aanleiding van het coronavirus. De spe ciale dienst is te zien om 09.20 uur op NPO 2. ,,We willen mensen in de gelegenheid stellen samen een kerkdienst te beleven'', vertelt EO- directeur Arjan Lock. LEEUWARDEN EN GOES De opvang van asielzoe kers in de Friezenhal in Leeuwarden en de Zee landhallen in Goes gaat voorlopig niet door. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers heeft dat besloten omdat er meer dan honderd mensen bij elkaar zouden zitten. Alessia Bonari heeft blauwe plekken door haar slechtzittende masker. foto instagram Een Italiaanse verpleegkundige heeft in een aangrijpend bericht op Instagram onthuld hoe zwaar het is om in een ziekenhuis te werken in tijden van het alsmaar oprukkende coronavirus. Sebastiaan Quekel Milaan Ministers van EU-landen komen alleen in Brussel bijeen als dat echt nood zakelijk is. Niet-essen- tiële vergaderingen wor den geschrapt of uitge steld. Zo nodig worden besluiten schriftelijk ge nomen. PREVENTIEVE RUIMINS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2