De Olympische route naar Tokio is niet meer te plannen Vijf scenario's om de competitie voor de zomer tot een goed einde te brengen 22 CORONACRISIS De eredivisie ligt voorlopig plat. En niemand kan voorspellen voor hoe lang. Welke vijf scenario's zijn er om de competitie voor de zomer nog ordentelijk af te ronden? competitieprogramma met Pasen, wedstrijden op zaterdag en op maandag, tweede paasdag. Nu zou je een dubbel op vrijdag-maandag kunnen overwegen. Wat de clubs en de KNVB zo lang mogelijk wil len vermijden is het scenario van competitieduels zonder publiek. Al krijg je straks misschien wel dat clubs daar verschillend over gaan denken, al naar gelang hun plek in de stand. Dan moeten play-offs misschien wel helemaal worden geschrapt. Een drastisch scenario zou dat zijn. De Europese tickets verdeel je dan op basis van de bekerfinale en de eindstand in de competitie na 34 i Een scenario kan zijn om van de stand na 30 wedstrijden de eindstand te maken duels. De hoogste gekwalificeerde ploeg krijgt dan automatisch het 'play-offticket' voor Europees voet bal. 4Ook niet denkbeeldig: het scenario van een verlengd seizoen. Met de eredivisie die straks doorloopt tot eind mei of nog langer tot ergens in juni. Maar dan is nodig dat het Europees kampi oenschap wordt geschrapt. De UEFA komt komende dinsdag bij elkaar voor overleg. De Franse krant L'Equipe claimde gisteren al te we ten dat het EK van 2020 naar de zo mer van 2021 gaat. Officieel is er echter nog niets. 5 En dan is er nog een vijfde va riant. Die lijkt nu onwaar schijnlijk en hij is zeker niet wen selijk, maar het is het ultieme paar denmiddel: kort de competitie in. Maak van de stand na pak 'm beet 30 wedstrijden straks de eindstand. We zijn het al bijna vergeten. Maar ook vorig seizoen was er in de ere divisie sprake van een plotselinge lentestop. Toen was de onver wachtse succesmars van Ajax in de Champions League de reden. De KNVB schoof met binnenlandse wedstrijden en data om Ajax de (verplichte) rust te geven. Inclusief het weekeinde van de bekerfinale lag de competitie uiteindelijk 17 da gen stil in april en mei. Maar des tijds stonden daarna alleen speel ronde 33 en 34 nog op het pro gramma. En was er geen ongewisse factor in het spel, zoals nu met een voortwoekerend virus. Dan kan de competitie nog steeds 'normaal' worden uitgespeeld. Dan zijn er voldoende uitwijkmogelijk heden om de afgelaste duels in te halen. Zo zijn er drie midweekse data beschikbaar waarop alle clubs kunnen: de week van 15 april, van 29 april en van 6 mei. Ook 8/9 april is een optie, alleen staan daar nu al de inhaalduels FC Utrecht - Ajax en AZ - Feyenoord geprogrammeerd. Verder kan de KNVB ook in het weekeinde van de bekerfinale te recht, die gaat tussen Feyenoord en Utrecht. Het helpt in dit scenario natuurlijk flink mee dat geen en kele Nederlandse club nog Euro pees speelt. Dan wordt het al meer improvise ren. Dan kan het zo zijn dat de KNVB kijkt naar het scenario om de play-offs in te korten. Niet twee du els, maar één. Belangrijk om te we ten is dat de clubs de directeur be taald voetbal, Eric Gudde, daar deze week zelf een mandaat voor hebben gegeven. Met play-offs over één duel zou er bijvoorbeeld een zon dag kunnen worden uitgespaard. Wat misschien ook kan is een crea tieve 'paasvariant'. Vroeger kende de eredivisie jarenlang een dubbel Op een blanco vel papier begon wa- terpolobondscoach Arno Havenga gisteren maar weer aan een nieuw trainingsschema voor de komende maanden. Zijn ploeg was deze week vrij, maar in de whatsapp- groep was het drukker dan nor maal. Het coronavirus en de gevol gen daarvan houdt de gemoederen bezig. Waar atleten dik vier maanden voor de Olympische Spelen ideali ter bezig zijn met de laatste kwali ficatiefase of het toewerken naar topvorm, zijn er nu andere zorgen. Kwalificatiemomenten worden uitgesteld of geschrapt. Reizen voor een trainingskamp is allesbehalve vanzelfsprekend. Eigenlijk hadden Havenga en zijn waterpolosters nu in het Italiaanse Triëst het Olympisch kwalificatie toernooi gespeeld. Dat werd logi scherwijs uitgesteld, naar de tweede helft van mei, locatie nog onbekend. De vier World League wedstrijden van de komende we ken zijn geschrapt. Dus kunnen de waterpolosters vooralsnog alleen trainen en afwachten. ,,Het is lastig plannen", zegt Havenga. ,,Want het plan van nu kan over twee uur weer van tafel." Gistermiddag werd het EK judo, gepland voor de eerste week van mei in Praag, uitgesteld. De grand slam in Jekaterinenburg van dit weekeinde gaat niet door, zoals tot eind april alle toernooien zijn afge last. Voor de drie Nederlandse ju dokoppels die nog in een onder linge strijd om een olympisch ticket zijn verwikkeld, resten dus geen wedstrijden meer tot 8 mei. Olympische droom Met het annuleren van de mara thon van Rotterdam dreigt een abrupt einde te komen aan de olympische droom van Michel But ter en Khalid Choukoud. Zie nog maar een marathon te vinden die wel doorgaat, voordat op 31 mei de limiet van 2.11.30 moet zijn gelopen. De zeilsters uit de 470-klasse wa ren al op Mallorca voor het WK, toen daar gisteren ook een streep door ging. En nu? Ze kunnen terug keren en trainen op de Noordzee, maar dat is eigenlijk te koud. De honkballers zagen hun laatste OKT in Taiwan worden uitgesteld, van begin april naar half juni. Dat zijn mannen pas eind juni weten of ze in juli op de Olympische Spelen uitkomen, is voor bondscoach Evert Jan 't Hoen geen probleem. ,,Honk- bal speel je iedere dag. Als we het OKT winnen en Tokio halen, prima. Het is alleen afwachten of de spelers uit de Amerikaanse compe tities, ongeveer de helft van de se lectie, in juni wordt vrijgegeven." vrijdag 13 maart 2020 kan 't 3 Stel: corona zorgt voor écht lang oponthoud. Eredivisie afronden: zo Maarten Wijffels Rotterdam IStel: de eredivisie ligt stil tot 31 maart en daarna kan er weer worden gevoetbald. ▲A Boven: Feyenoord-Ajax vorig seizoen. De Klassieker van deze maand is uitgesteld. Rechts: Ajax kreeg vorig jaar rust voor 'Eu ropa'. De KNVB schoof De Graafschap-Ajax naar 15 mei. fotos pim ras 2 Stel: de stop gaat langer dan 31 maart duren. Van sporters die al jaren bezig zijn met één doel, de Olympi sche Spelen, wordt door het co ronavirus een flexibele geest ge vraagd. De weg naar Tokio voert over hobbels en onverwachte zijwegen. Rik Spekenbrink Rotterdam Waterpolobondscoach Arno Havenga: ,,Het plan van nu kan zo weer anders zijn." foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22